Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

adunekwybuchowywszkole Ładunek wybuchowy w szkole

Policjanci ewakuowali uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu, ponieważ zostali poinformowani o podłożeniu ładunku wybuchowego. Na szczęście to tylko ćwiczenia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie telefoniczne o podłożonym ładunku wybuchowym na terenie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu i konieczna jest ewakuacja wszystkich osób przebywających w budynku.

Zgodnie z procedurami w takich przypadkach dyżurny poinformował dyrekcję szkoły o zaistniałej sytuacji, na miejsce skierował patrole Policji, w tym przewodnika z psem do wykrywania materiałów wybuchowych, policjantów z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz zastęp Państwowej Straży Pożarnej i zespół ratownictwa medycznego.

Służby w takich sytuacjach mają określone zadania. Policjanci i strażacy prowadzą ewakuację osób przebywających w zagrożonym budynku oraz zabezpieczają drogi dojazdowe prowadzące do szkoły. Dopiero, gdy wszyscy są już bezpieczni, po zakończonej ewakuacji pirotechnicy oraz przewodnik z psem przystąpili do pracy. Budynek został dokładnie sprawdzony. Dopiero wtedy, gdy mundurowi upewnili się, że budynek jest bezpieczny, uczniowie wrócili do swoich zajęć.

Takie ćwiczenia służb mają ogromne znaczenie, ponieważ sprawdzają funkcjonowanie poszczególnych służb i prawidłowość określonych w algorytmach procedur. Dyżurni doskonalą algorytm swojego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Natomiast sami uczniowie oraz kadra nauczycielska doskonalą swoje umiejętności oraz procedury podczas ewakuacji. W momencie zagrożenia życia, będą wiedzieli, jak się zachowywać, co zrobić, aby jak najszybciej, bezpiecznie opuścić budynek.

Wszystko przebiegło bez zakłóceń. Bomby nie było, więc uczniowie po kilkudziesięciu minutach wrócili do klas.

debataspoecznazseniorami Debata społeczna z seniorami

„Szczęśliwy Senior- to zdrowy i bezpieczny senior” to temat spotkania przygotowanego przez Starostwo Powiatowe oraz Komendę Powiatową Policji w Międzyrzeczu.

Spotkanie z seniorami odbyło się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku w piątek 20 listopada 2015 roku. Na początku mieszkańcy powiatu wysłuchali wykładu kardiologa dr Beaty Weryszko. Nie zabrakło pokazu przedmedycznego, w wykonaniu bardzo doświadczonych ratowników Szpitala w Międzyrzeczu.

Był to doskonały wstęp do debaty społecznej. Gospodarzem debaty był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Robert Konieczny. W debacie uczestniczyli, Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Przemysław Michalski, jego zastępca nadkom. Damian Zieliński, Zastępca Wydziału Kryminalnego podkom. Krzysztof Staszewski oraz asp. Mariusz Strzępek z Wydziału Ruchu Drogowego. Wprowadzenie i prezentację jednostki Policji w Międzyrzeczu oraz realizację wniosków z poprzedniej debaty przedstawił mł. insp. Robert Konieczny. Natomiast podkom. Krzysztof Staszewski Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego przybliżył metody oraz sposoby działania osób, które popełniają przestępstwa wobec osób starszych. Na koniec asp. Mariusz Strzępek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu mówił na temat bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym.

Mieszkańcy powiatu międzyrzeckiego chętnie uczestniczyli w rozmowach ze stróżami prawa. Dyskusja z seniorami była bardzo gorąca i żywiołowa. Mieszkańcy zadawali wiele pytań i na wiele sami też odpowiadali. Podczas debaty poruszano nie tylko kwestie dotyczące przestępstw, ale też sprawy związane z przepisami w ruchu drogowym. Na pytania seniorów odpowiadali policjanci, oraz zaproszeni goście. Zainteresowani wskazali miejsca na terenie miasta, w których częściej chcieliby interwencji Policji. Zgłaszali swoje postulaty i mówili
o problemach, z jakimi się borykają.

Celem debaty było zdiagnozowanie problemów związanych z bezpieczeństwem osób starszych w ruchu drogowym, problemów związanych z przestępstwami popełnianymi wobec osób w podeszły wieku, określenie współpracy poszczególnych służb i omówienie możliwych rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa seniorów. To spotkanie pozwoliło na wymianę informacji między Policją, a seniorami z powiatu międzyrzeckiego
o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będziemy mogli wypracować wspólnie metody ich eliminowania. Wszystkie uwagi, propozycje czy sugestie zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski przeanalizowane.

Policjanci bardzo gorąco dziękują wszystkim seniorom za udział w debacie, za spontaniczną i poruszającą dyskusję.

wiczeniamedline Wzięli udział w ćwiczeniach

VII Międzynarodowe Ćwiczenia Zespołów Ratunkowych w Międzyrzeczu. Policjanci, żołnierze, ratownicy medyczni i strażacy doskonalili swoje umiejętności, ponieważ profesjonalne przygotowanie służb ratunkowych jest bardzo ważne w skutecznym działaniu w sytuacjach kryzysowych.

W sobotę 14 listopada 2015 roku, na jednej z międzyrzeckich ulic został zatrzymany do kontroli drogowej samochód ciężarowy. Początkowo wydawało się, że wszystko jest w porządku, jednak po dokładnym sprawdzeniu, okazało się, że zamiast zgłoszonego ładunku, kierowca przewozi kilkudziesięciu uchodźców. Potrzebne było działania służb ratunkowych. Należało działać szybko, ponieważ przewożeni ludzie byli wyczerpani, niektórzy byli ranni. Do działań zaangażowali się policjanci, strażacy, żołnierze oraz ratownicy medyczni. Na terenie Nadleśnictwa w Międzyrzeczu powstał prowizoryczny obóz dla uchodźców i szpital polowy.

Na szczęście to tylko ćwiczenia. W piątek rozpoczęły się VII Międzynarodowe Ćwiczenia Zespołów Ratunkowych w Międzyrzeczu MEDLINE 2015. Inauguracja odbyła się na hali widowiskowo- sportowej przy Gimnazjum nr 2, w której uczestniczył m.in. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Robert Konieczny.

Podczas kilkudniowych manewrów służby takie, jak Policja, Wojsko, Straż Pożarna oraz Ratownictwo Medyczne, mogły sprawdzić się podczas wspólnych działań. To bardzo ważne, aby w sytuacjach kryzysowych, nadzwyczajnych oraz masowych służby ratunkowe skutecznie ze sobą współdziałały, a takie ćwiczenia i warsztaty wzbogaciły wiedzę oraz umiejętności wszystkich uczestników.

rozboj Napadli na pracownika stacji paliw

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali dokonać rozboju na pracowniku stacji paliw. Jeden z nich odpowie również za podpalenia lasów. Za usiłowanie rozboju przy użyciu niebezpiecznych narzędzi, grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zajmowali się sprawą od października. Wtedy zostali poinformowani o napadzie na jednej ze stacji paliw na terenie powiatu międzyrzeckiego. Policjanci ustalili, że dwóch zamaskowanych mężczyzn, używając drewnianych pałek, weszło do sklepu przy stacji i zażądało wydania pieniędzy. Sprzedawca jednak zareagował bardzo szybko, nie dał się zastraszyć i rzucił w nich krzesłem, co usłyszał jego kolega i przybiegł mu na pomoc. Wtedy przestępcy się spłoszyli i uciekli.

Policjanci przystąpili do działania. Przesłuchali świadków zdarzenia, zabezpieczyli ślady oraz nagranie monitoringu. Początkowo sprawa była bardzo trudna, dopiero prowadzone przez kilka tygodni działania operacyjne przyniosły efekty. Policjanci wytypowali dwóch mężczyzn, mieszkających w okolicach Trzciela. Mieli całkowitą pewność w momencie, gdy podczas przeszukania ich mieszkań zabezpieczyli kominiarki oraz ich odzież, a podczas oględzin w miejscu wskazanym przez sprawców, drewniane pałki, których używali podczas napadu. Policjanci zebrali również informacje, że jeden z mężczyzn wielokrotnie podpalał lasy na terenie gminy Trzciel, często w rejonie budynków mieszkalnych, co zagrażało życiu i zdrowiu mieszkańców. Obecnie policjanci ustalają, ile pożarów wzniecił oraz jakie powstały straty w ich wyniku.

Mężczyźni zostali zatrzymani. Prokuratura Rejonowa w Międzyrzeczu wystąpiła do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu dla 23-letniego Mateusza O. oraz 22-letniego Rafała Ch. Za tego typu przestępstwo może grozić im kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Nielegalny tytoń

Pechowy okazał się piątek 13 dla mieszkańca Gorzowa Wlkp. Policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu ponad 20 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy oraz 3,5 tys. sztuk papierosów. Za posiadanie tytoniu bez polskich znaków akcyzy kodeks karny skarbowy przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji rozpracowywali sprawę nielegalnego tytoniu od kilku tygodni. W efekcie działań operacyjnych, wytypowali jednego z mieszkańców Gorzowa Wlkp., który według zebranych informacji, w swoim mieszkaniu posiadać miał duże ilości tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Wszystko zostało potwierdzone podczas przeszukania mieszkania mężczyzny, do którego doszło w piątek 13 listopada 2015 roku. Policjanci zabezpieczyli ponad 20 kilogramów krajanki oraz 3,5 tys. sztuk papierosów.

55-letni Krzysztof R. został zatrzymany. Usłyszał zarzut posiadania tytoniu bez polskich znaków akcyzy, za co kodeks karny skarbowy przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę. Funkcjonariusze Urzędu Celnego wyliczyli, że wysokość uszczuplenia podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa może osiągnąć nawet kwotę ok. 18 tys. zł.

Uwaga na pieszych

Szybko zapadający zmrok, słaba widoczność, opady atmosferyczne oraz śliska nawierzchnia- to tylko część utrudnień na drogach, z jakimi mogą spotkać się kierowcy w okresie jesienno-zimowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zwracać szczególną uwagę na osoby piesze.

Do zdarzenia z udziałem dwóch pieszych, doszło 23 listopada 2015 roku na jednej z głównych ulic na terenie Międzyrzecza. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca fiatem, jadąc prostą drogą, nie zauważyła przechodzących przez przejście dla pieszych kobiet. Obie z urazami trafiły do szpitala. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiecie. Podczas postępowania policjanci wyjaśnią dokładne okoliczności oraz przyczyny wypadku.

Trzeba pamiętać, że okres jesienno- zimowy jest bardzo trudny dla kierujących. Specyficzne warunki atmosferyczne, opady deszczu i śniegu, przymrozki, szybko zapadający zmrok oraz parujące szyby, zdecydowanie utrudniają widoczność na drogach. Do tego ciemne ubrania pieszych, niewyróżniających się w ciemnościach, znacznie utrudniają ich widoczność. Dlatego szczególnie ważne w tym okresie jest to, aby zdjąć nogę z gazu i z ogromnym wyczuciem i szczególną uwagą pokonywać trasę przejazdu.

Policjanci, zwłaszcza w tym trudnym okresie, przeprowadzają różnego akcje i działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych na drogach. Podczas działań nadzorują ruch pieszych, sprawdzają, jak zachowują się kierowcy wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale również na wykroczenia popełniane przez pieszych. Niejednokrotnie to niechronieni przez swoją nieuwagę i pośpiech, łamią przepisy ruchu drogowego, popełniają wykroczenia. Niestety w zderzeniu z samochodem, nie mają praktycznie żadnych szans.

Bardzo ważne jest również edukowanie dzieci i mówienie im o zasadach poruszania się po drogach oraz mówienie o tym jak ogromne mają znaczenie elementy odblaskowe, zwłaszcza w pochmurne i deszczowe dni.

Nie bądźmy obojętni

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada deszcz lub śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Czasami wystarczy telefon do najbliższej jednostki Policji, informujący o miejscu gdzie znajduje się osoba, która może potrzebować pomocy- dzięki niemu można uratować czyjeś życie.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W sezonie jesienno- zimowym, policjanci sprawdzają różne miejsca, takie jak pustostany, altany na terenach działek i ogrodów, wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają, czy niczego im nie brakuje, czy nie potrzebują pomocy. Jeżeli jest taka potrzeba, przewożą takie osoby do noclegowni, gdzie mogą się umyć i ogrzać.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Odpowie za znęcanie się nad psem

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który znęcał się nad swoim czworonogiem. Uderzenie siekierą w głowę miało być karą za zaatakowanie mężczyzny. Za tego typu przestępstwo 42-latkowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w miniony weekend w Międzyrzeczu. Policjantów zaalarmowała rodzina, informując, że 42-latek mógł zrobić krzywdę ich psu, który wabi się Docent, bo zdenerwowany tym, że on go zaatakował, zabrał go oraz siekierę i wyszedł z domu. Po jakimś czasie wrócił, ale już bez czworonoga.

Policjanci zaczęli szukać psa na terenie miasta. Właściciel powiedział, że zerwał mu się ze smyczy i uciekł w nieznanym kierunku. Okazało się, że po kilkudziesięciu minutach sam wrócił do domu. Pies miał ranę na głowie. Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu zakrwawioną siekierę, którą najprawdopodobniej mężczyzna uderzył czworonoga.

Krzysztof L. został zatrzymany. Oświadczył, że uderzeniem siekierą w głowę chciał tylko ukarać psa za jego nieposłuszeństwo. Usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment