Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

   Droga do  olimpijskich emocji

    W lipcu 2004 roku (19 lat temu) województwo Lubuskie było gospodarzem X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Liczba uczestników we wszystkich dyscyplinach sportowych wyniosła ok. 2500 osób. Jedną z rozgrywanych konkurencji  był bieg na orientację (bno), której organizatorem była Skwierzyna.  Zawodnicy mieli do pokonania trasy sprinterskie, klasyczne, krótkodystansowe i biegi sztafetowe.

   Jak to się stało, że właśnie Skwierzynie  powierzono  organizację finału X OOM, jednej z większych imprez sportowych w Polsce? Odpowiedź jest oczywista dla wszystkich, którzy uprawiali ten sport.  Przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy ówczesnego trenera i prezesa Klubu Sportowego BnO Modrzew  (działającego przy skwierzyńskim Klubie Garnizonowym), nieodżałowanego Waldemara Płuciennika, który swoje „serce i duszę” poświęcił propagowaniu  biegu na orientację, i który pomimo swoich (wówczas 60 lat) z powodzeniem sam czynnie biegał i zdobywał medale. Wyszkolił wielu zawodników, w tym Katarzynę Piturę, która w skwierzyńskich finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na podium stawała po biegu sprinterskim i krótkodystansowym zdobywając dwa srebrne medale, a na dystansie klasycznym zajęła czwarte miejsce. Zawodniczka Modrzewia z Trzebiszewa mówiła wówczas redaktorowi Gazety Lubuskiej (GL 22 lipca 2004, Paweł Kozłowski, zdj. Kasi Pitury: Sławomir Sajkowski), że: „Zaciekawiło mnie bieganie po lesie i odnajdywanie punktów. Dobrze się czuję między drzewami, tam inaczej się oddycha - mówiła medalistka.  - Na Kasię w województwie nie ma mocnych. Wygrywa wszystko w kolejnych kategoriach wiekowych - dodawał jej trener Waldemar Płuciennik.

    Silna pozycja skwierzyńskiego klubu bno Modrzew, jako sprawnego organizatora,  możliwa była także dzięki organizacji (wcześniej i później) wielu przedsięwzięć  rangi międzynarodowej (Grand Prix Polonia), ogólnopolskiej (również Wojska Polskiego), województwa (Grand Prix województwa lubuskiego) i na szczeblu lokalnym. Na kanwie tych zawodów  otworzyła się droga do powołania w 2000 roku Lubuskiego Związku Biegu na Orientację z siedzibą w Skwierzynie, ( pierwszym prezesem wojewódzkiego LZBnO został Zygmunt Kadłubiski, kolejnym  Jan Jamroży) co zaowocowało organizacją, na naszym terenie, wielu prestiżowych  imprez w biegu na orientację, w tym 10. edycji OOM.

   Fakt, że skwierzyńskie środowisko bno stać było na organizację dużych imprez to także zasługa sprawnego teamu, który udało się utworzyć Waldemarowi Płuciennikowi, w składzie m.in.: Jadwiga Gałązka, Danuta i Sylwester Pacek, Stanisław Kasperek, Jan Jamroży,  Edward Dudkiewicz, a także zawodnicy: : Paweł Stachowski, Arkadiusz Gałązka, Mateusz Karczmarski i wielu innych. To także dzięki ich zaangażowaniu sezon trwał niemalże cały rok. Zimą ćwiczono wytrzymałość, a od wiosny rozpoczynały się treningi w terenie z mapą. Nie bez znaczenia był także fakt przychylności kolejnych dowódców skwierzyńskiej jednostki przeciwlotniczej, którzy czynnie wspierali działania skwierzyńskich orientalistów, a niektórzy z nich także czynnie biegali.
  Tytułem podsumowania. Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży  były (i są nadal) największymi imprezami  w olimpijskich dyscyplinach sportu w kategoriach juniorów i stanowiły  bardzo ważny element w procesie rozwoju ich kariery.  Zawodnicy walczyli nie tylko o tytuły mistrzowskie w danej dyscyplinie sportu, ale także o punkty dla swoich regionów (gminy, powiatu, województwa) w ramach ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa. W konsekwencji, z osiągniętymi wynikami sportowymi wiązała się przyszła pozycja danej dyscypliny w strukturze finansowania sportu ze środków publicznych oraz wyłonienie najlepszych regionów pod względem rozwoju sportu młodzieżowego.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment