Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Wszyscy wiedzą, że Skwierzyna, od wielu lat, jest kuźnią tanecznych talentów. Także dzisiaj działa kilka amatorskich zespołów tanecznych (tańca nowoczesnego), wśród których są zespoły ze znacznym dorobkiem artystycznym, ale także i takie, które powstały niedawno. Dla „lokalsów” oczywistym jest fakt, że ten skwierzyński, artystyczny szlak przetarła (w 1988 roku) Nadzieja Szczepaniak z zespołem tanecznym Nowinka. Od początku istnienia zespół (od 2012 roku działa przy GOK w Przytocznej) bierze udział w wielu krajowych oraz międzynarodowych festiwalach, mistrzostwach i koncertach w całej Polsce i poza jej granicami. Wszędzie wzbudzają zachwyt i sympatię widzów i jurorów, zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia.
Jednakże, należy przypomnieć, że (od 1991 roku) w skwierzyńskim, wojskowym Klubie Garnizonowym działał amatorski teatr tańca - Jutrzenka. Zespół założyła, instruktorka i choreografka Danuta Kujawińska, z którą zespół także zdobył wiele (ważnych wówczas) nagród i wyróżnień, m.in.: Mistrzostwo Polski formacji Show Dance w Radomiu, Brązową Jodłę na festiwalu w Kielcach, tytuł Laureata Centralnego Wojskowego Przeglądu Artystycznego Arsenał w Gdyni oraz na wielu innych przeglądach ogólnopolskich i lokalnych PARA. Szlifowanie tanecznych umiejętności i kolejne sukcesy były także udziałem zespołu pod okiem kolejnej instruktorki: Sandry Kisielewskiej Pietruczuk. Ciężka praca, pasja i artystyczny entuzjazm, zaowocował organizacją w Skwierzynie (w 2007 roku) Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dziecięcej SP, w którym udział wzięło ponad 400 uczestników.
Wiele „jutrzenkowych” tancerek kontynuowało taneczne zainteresowania już w dorosłym życiu. Przykładem rozwijania tej pasji jest m.in: Monika Śniowska, prowadząca zespół Sportmix i instruktorka SOK, a także Dominika Stróżewska, która rozpoczęła swoją edukację taneczną w wieku 5 lat w zespole Jutrzenka, aby przez kolejne lata tańczyć w Studiu Tańca Remix (od początku powstania w 2002 r. Kierownikiem Artystycznym, choreografem tego zespołu jest Wioletta Robak – Gabarkiewicz), także współpracującym z Klubem Garnizonowym. Później, z siedleckim zespołem Caro Dance, wielokrotnie reprezentowała Polskę i zdobywała medale na Mistrzostwach Europy i Świata federacji IDO w solo, mini-formacji i formacji w kategoriach show dance i modern dance. Od 2010 roku, jako tancerka występowała w licznych spektaklach na scenach w całej Europie.
Pierwsza instruktorka zespołu Jutrzenka – Danuta Kujawińska – po przeprowadzeniu się w rodzinne strony, tworzyła widowiska i spektakle Teatru Ruchu, pracowała z młodzieżą, a także z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzisiaj, to scenarzystka filmowa i teatralna, choreograf. Autorka scenariuszy filmów fabularnych i teatralnych. Choreograf i reżyser spektakli Teatru Tańca wystawianych w kraju i za granicą. Autorka wielu bajek wystawianych na deskach teatralnych. Autorka książek "Opowieści Myszki Pisarki", "Sumienie”.
Wspominamy dzisiaj „jutrzenkową” historię, bowiem w Skwierzynie nadal mieszka wiele tancerek i tancerzy tego zespołu, którzy z sentymentem wracają do świetnej, tanecznej zabawy, która w wielu przypadkach przerodziła się w pasję i stała się sposobem na życie.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment