Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Karta rowerowa –pierwszymi uprawnieniami do kierowania młodych rowerzystów

Uczniowie z międzyrzeckiej szkoły podstawowej numer 3 podeszli do egzaminu na kartę rowerową. To ich pierwszy dokument, uprawniający do poruszania się po drogach. Dokument na tyle ważny, że poza uprawnieniami do kierowania rowerem uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną. Całe wydarzenie odbyło się pod okiem międzyrzeckich policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego którzy skrupulatnie sprawdzali wiedzę i umiejętności młodych rowerzystów.

Wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. To samo dotyczy elektrycznych hulajnóg, którymi coraz częściej się przemieszczamy. Po nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym od 1 stycznie 2022 roku, karta rowerowa jest niezbędnym dokumentem uprawniającym do poruszania się nie tylko rowerem ale i hulajnogą elektryczną.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego na specjalnie przygotowanym placu egzaminowali uczniów ze szkoły podstawowej numer 6 w Międzyrzeczu na pierwsze w ich życiu uprawnienia jakim jest zdobycie karty rowerowej. Uczniowie pod bacznym okiem policjantów, zdawały egzamin praktyczny na swoje na pierwsze „prawo jazdy”. Wcześniej najmłodsi wykazali się wiedzą z na pisemnym teście wiedzy teoretycznej w której musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego. Tylko Ci, którzy egzamin zaliczyli pozytywnie, przystąpili do części praktycznej. Wszystko po to, aby mogły otrzymać swoje pierwsze uprawnienia do kierowania, które pozwalają do poruszania się samodzielnie po drodze publicznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu uczniowie wiedzą, jak reagować na sygnały i znaki drogowe, jak zachować się podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych czy gdzie rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu.

Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem oraz hulajnogą elektryczną po drogach publicznych. Obok odpowiednich świateł i sprawnych hamulców jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze.

Na podwójnym gazie i z zakazem prowadzenia pojazdów – niebezpieczna kumulacja zakończona przez policjantów

Międzyrzeccy policjanci udaremnili dalszą jazdę pijanemu kierowcy osobowego opla. 66-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego wybrał się w trasę mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto posiadał cofnięte uprawniania do kierowania pojazdami, a kierowany przez jego pojazd był niedopuszczony do ruchu. Mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed Sądem, który zdecyduje o jego dalszym losie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego międzyrzeckiej komendy w sobotę (25 czerwca) w godzinach popołudniowych zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym oplem, którego styl jazdy wskazywał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Ponadto mężczyzna na widok oznakowanego radiowozu wjechał na miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych chcąc zmylić czujność policjantów. Taka postawa kierującego nie mogła umknąć uwadze mundurowych, którzy postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Już po otworzeniu drzwi kierowcy z wnętrza zatrzymanego pojazdu wydobył się intensywny zapach alkoholu. Zachowanie mężczyzny również nie wzbudzało wątpliwości, posiadał bowiem symptomy wskazujące, że znajduje się w stanie nietrzeźwości. Badanie policyjnym alkomatem tylko potwierdziło te podejrzenia i wskazało blisko 2 promile alkoholu w organiźmie. Następnie okazało się, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, a kierowany przez niego pojazd był niedopuszczony do ruchu. Ta skrajna nieodpowiedzialność mogła zakończyć się tragicznie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego! Mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwa przed Sądem.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym aspekcie tego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych i naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Bardzo ważny jest również brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w konsekwencji może zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym, a nawet czyjąś śmiercią.

Policjanci i mieszkańcy ZAKRĘCENI NA POMAGANIE – kolejne charytatywne serce pełne nakrętek

Policjanci i mieszkańcy Międzyrzecza kolejny już raz wypełnili nakrętkami charytatywne serce, które znajduje się pod Komendą Powiatową Policji w Międzyrzeczu. Wszyscy wspólnie biorą udział i mają swój wpływ na pomaganie. Liczy się każda nakrętka, której wpływy z sprzedaży zostaną przekazane na cele charytatywne. Wszystko po to, aby osoby potrzebujące pomocy, boleśnie dotknięte przez los miały nadzieję na lepsze jutro.

Policjanci wraz z lokalną społecznością z Międzyrzecza od dłuższego czasu pomagają zbierając plastikowe nakrętki i przekazując je na cele charytatywne. To już kolejne pełne nakrętek serce, które niesie pomoc i nadzieję na lepsze jutro. Wspólne działania przyczyniły się do błyskawicznego napełnienia pojemnika ,które z dnia na dzień rosło w oczach. Charytatywna idea to wspaniała i darmowa możliwość z której każdy może skorzystać. Wystarczy jedynie segregować nakrętki z opakowań by następnie przekazać je do specjalnie przygotowanych pojemników na plastikowe nakrętki. Dzięki takiej postawie nie tylko pomagamy ale i dbamy o środowisko albowiem nakrętki zostaną poddane procesowi recyklingu. Charytatywna akcja trwa. Policjanci pracownicy cywilni oraz lokalna społeczność nie zwalniają tempa. Chęć niesienia pomocy płynie bowiem we krwi każdego funkcjonariusza, a treść przekazu: „Pomagamy i chronimy” udowadniamy nie tylko w codziennej służbie, ale i poza nią.

Policjanci kontrolują obozy i kolonie. Wszystko dla bezpieczeństwa dzieci

Międzyrzeccy policjanci wspólnie ze strażakami oraz pracownikami sanepidu kontrolują obozy oraz miejsca wypoczynku. W trakcie kontroli nie brakuje również spotkań z młodzieżą, w trakcie których mundurowi przypominają o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk czy przebywania na obozie. Funkcjonariusze promują również akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Wakacje to czas kiedy młodzi ludzie wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy i kolonie. Policjanci, strażacy oraz pracownicy sanepidu robią wszystko, aby podczas wypoczynku, nic im nie zagrażało. Dlatego też, przeprowadzane są kontrole ośrodków, obozów oraz pensjonatów, które organizują turnusy dla dzieci i młodzieży. W trakcie kontroli nie brakuje również spotkań z młodzieżą, w trakcie których mundurowi przypominają o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk czy przebywania na obozie. Międzyrzeccy policjanci wykorzystują także każdą nadarzającą się okazję, aby uświadamiać młode osoby o szkodliwości zażywania dopalaczy. Podczas spotkań na obozach i koloniach funkcjonariusze rozdają ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tych nielegalnych i trujących substancji, dodatkowo informują, gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Policjanci mówią również o zasadach bezpiecznych zachowań oraz sposobach unikania zagrożeń.

Jednak takie kontrole to nie wszystko. Z uwagi na fakt, że w powiecie międzyrzeckim jest wiele jezior i akwenów, to wiele służb jest skierowanych właśnie w te rejony. W okresie letnim przyjeżdża na międzyrzeckie wody bardzo dużo turystów, którzy podczas odpoczynku oczekują bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego też, policjanci pełniący służby nad akwenami reagują na wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów, a także ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z nieodpowiednim i nieostrożnym zachowaniem. Funkcjonariusze pełniący służbę na wodach systematycznie przeprowadzają kontrole trzeźwości sterników, sprawdzają uprawnienia i wyposażenie łodzi w sprzęt ratunkowy, jak również dbają o bezpieczeństwo, porządek na plażach i dzikich kąpieliskach.

Komendant wraz burmistrzem Międzyrzecza podziękowali słuchaczom za służbę dla bezpieczeństwa mieszkańców

Dobiegła końca kolejna tura praktyk młodych policjantów ze Szkoły Policji w Pile. Adepci policyjnego rzemiosła zdobywali pierwsze doświadczenia w służbie na ulicach gminy Międzyrzecz. Podejmowali tu swoje pierwsze interwencje, które na długo pozostaną w ich pamięci. Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu inspektor Paweł Rynkiewicz oraz Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz w wraz z zastępcą Agnieszką Śnieg na zakończenie praktyk spotkali się ze słuchaczami by podziękować za trud, zaangażowanie oraz skuteczność w służbie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców w trakcie kilku dni praktyk.

Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia zawodowego podstawowego, które musi przejść każdy nowo przyjęty do służby funkcjonariusz. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas codziennej służby. Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy zaśmiecanie. Dzięki wspólnym patrolom, widok większej liczby policjantów, których obecność bez wątpienia była zauważalna wpływał prewencyjne na przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw czy wykroczeń.

Adepci mają już za sobą pierwsze sukcesy w służbie. Wspólne patrole z Policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego przyczyniły się do wyeliminowania z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy za swoje nieodpowiedzialne czyny odpowiedzą przed sądem. Dzięki pełnemu zaangażowaniu oraz ogromnemu doświadczeniu funkcjonariuszy z wieloletnim stażem słuchacze mieli możliwość brać udział w czynnościach, dzięki czemu pod okiem specjalistów uczyli się policyjnego rzemiosła.

Podziękowania za kilka dniu ciężkich ale skutecznych służb na rzecz bezpieczeństwa złożyli Komendant Powiatowy Policji inspektor Paweł Rynkiewicz, Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz oraz zastępca Burmistrza Międzyrzecza Agnieszka Śnieg życząc dalszych sukcesów i satysfakcji ze służby w myśl hasła „Pomagamy i chronimy”.

Mundurowi czuwają nad bezpieczeństwem wczasowiczów. Ty także możesz mieć na nie wpływ!

Podczas wakacji policjanci zapewniają bezpieczeństwo nad wodą, na lądzie i wszędzie tam, gdzie ktoś może potrzebować. Warto pamiętać, że mundurowych w ich działaniu może wspomóc każdy! Wystarczy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której w łatwy i anonimowy sposób można wskazać niebezpieczne miejsca w okolicy.

Policyjne patrole wodne od dawna są widoczne na międzyrzeckich akwenach. Policjanci i strażacy połączyli siły, by wspólnie nieść pomoc, a także oddziaływać prewencyjnie na osoby, które zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z przebywaniem w wodzie i na plaży. Mundurowi podczas patrolu na wodzie, kontrolują trzeźwość osób żeglujących oraz czy wodne środki komunikacji posiadają niezbędne wyposażenie takie jak na przykład kapoki. Dodatkowo zwracają oni uwagę na niezbędne pozwolenia jakie powinni posiadać wędkarze.

Międzyrzeccy Policjanci dysponują specjalistyczną łodzią motorową, która wyposażona jest w wyspecjalizowany sprzęt ratowniczy. Dzięki niemu szybko, bezpiecznie i skutecznie mogą dotrzeć do osób, które potrzebują pomocy. Mundurowi poza patrolowaniem strzeżonych akwenów, szczególną uwagę skupiają na dzikich kąpieliskach, które coraz częściej nanoszone są przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu, policjanci mogą jeszcze skuteczniej nieść pomoc osobom wypoczywającym nad wodą.

Patrole wodne, to jednak nie tylko czuwanie nad bezpieczeństwem wczasowiczów. Funkcjonariusze dodatkowo kontrolują akweny, zwracając szczególną uwagę na kłusowników, którzy w nielegalny sposób, przy pomocy specjalnie rozłożonych siatek, próbują złowić ryby. Takie osoby muszą liczyć się ze zdecydowanym działaniem mundurowych i poważnymi konsekwencjami.

Poza wspólnymi służbami na wodzie, międzyrzeccy stróże prawa wspólnie ze funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownikami sanepidu stale kontrolują obozy i inne miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podczas kontroli sprawdzane są elementy związane z bezpieczeństwem takie jak drogi ewakuacyjne, apteczki pomocy doraźnej czy odpowiednie dokumenty i zezwolenia organizatorów. Nie brakuje również spotkań z młodzieżą, w trakcie których policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk, czy przebywania na obozie i kolonii.  

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment