Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych rowerzystów

Jak prawidłowo poruszać się na „dwóch kółkach”, jak przygotować się do jazdy, o jakich zasadach warto pamiętać podczas rowerowych podróży? Dzielnicowi z posterunku Policji w Przytocznej dbając o bezpieczeństwo dzieci edukowali, uczyli ich zasad, których należy przestrzegać w trakcie jazdy. Poza samymi umiejętnościami jazdy na rowerze istnieje kilka podstawowych reguł, które należy przestrzegać by móc bezpiecznie korzystać z tej formy aktywności. Przedszkolaki z Kasztanowej Krainy dzięki dzielnicowym poznali już najważniejsze aspekty bezpiecznej jazdy na rowerze.


Dzielnicowi dbają o bezpieczeństwo nie tylko w trakcie patrolu rewirów służbowych, ale często włączają się również w działania profilaktyczne, których celem jest przekazywanie dzieciom różnych zasad bezpieczeństwa.

W środę (18 maja) funkcjonariusze spotkali się z przedszkolakami by uczyć ich bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, podczas jazdy rowerem. Omówili zasady, które bezwzględnie należy przestrzegać oraz przedstawili możliwe zagrożenia, których należy unikać. Jednym z najważniejszych aspektów jest widoczność, dlatego też warto, aby dzieci podczas jazdy posiadały na sobie kamizelkę odblaskową, a na rowerach wymagane odblaski.

Zwieńczeniem środowego spotkania była wycieczka rowerowa najmłodszych, pod czujnym okiem policjantów. To właśnie w trakcie wycieczki można było przekazać dzieciom wskazówki, które przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa. Dzieci już w tak młodym wieku wykazały się świetną znajomością najważniejszych przepisów, a także umiejętnościami jazdy na rowerze.

Dzielnicowi to funkcjonariusz pierwszego kontaktu. To do nich najczęściej zwracają się mieszkańcy z prośbą o pomoc. Ten szczególny rodzaj służby niesie ze sobą nie tylko poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy na rzecz bezpieczeństwa.

Rowerzysta jechał drogą ekspresową - niebezpieczne zachowanie przerwali policjanci

Policjanci drogówki zatrzymali do kontroli mężczyznę, który podróżował rowerem drogą ekspresową S-3. Wybierając tę trasę, kierujący rowerem ryzykował własnym życiem. Dopuszczalna prędkość pojazdów na drogach ekspresowych to 120 kilometrów na godzinę. Każde przejeżdżające obok niego auto mogło doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Bez wątpienia o własnym bezpieczeństwie zapomniał rowerzysta, który drogą ekspresową S3 chciał pokonać około 20-kilometrowy odcinek podróżując miedzy węzłami Międzyrzecz Północ, a Skwierzyna Zachód. W środę (25 maja) przed tuż po godzinie 15, po otrzymaniu zgłoszenia o nieodpowiedzialnym rowerzyście, we wskazany rejon drogi pilnie pojechał policyjny patrol mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego międzyrzeckiej komendy. Według zgłoszenia mężczyzna na rowerze miał poruszać się pasem w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. Mundurowym szybko udało się namierzyć rowerzystę i zatrzymać do kontroli w okolicach miejsca obsługi podróżnych Popowo. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że jedzie do domu, a ponieważ zależy mu na czasie postanowił skrócić sobie drogę podróżując drogą ekspresową. Lekkomyślny rowerzysta zastał ukarany mandatem karnym w wysokości 250 złotych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w asyście policyjnego radiowozu, rowerzysta został odprowadzony w bezpieczne miejsce, gdzie mógł kontynuować swoją podróż.

Przypominamy, że rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych oraz autostrad. Dotyczy to także przypadku poruszania się przez rowerzystę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem.

Świadomy senior to bezpieczny senior

Pod hasłem „Bezpieczny senior” w poniedziałek ( 30 maja) odbyła się debata w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu, mająca na celu uświadomienie biorącym w niej udział seniorom, na jakie zagrożenia mogą być narażone. Jedną z myśli przewodnich spotkania było poruszenie problematyki związanej z oszustwami metodą na tak zwanego wnuczka.

Debata społeczna to jedna z form komunikowania się ze społeczeństwem. W trakcie spotkania uczestnicy mogą poznać zagrożenia występujące w ich otoczeniu oraz sposoby jak sobie z nimi radzić. To także doskonała okazja dla mieszkańców do wyrażenia opinii i wspólnego rozwiązania uciążliwego dla nich problemu. Punktualnie o godzinie 10:00 w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu rozpoczęła się  debata społeczna ,której założeniem jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych. Podczas wydarzenia w rolę ekspertów wcielili się międzyrzeccy mundurowi, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Ewelina Niwald , a także radca prawny Małgorzata Michałowska. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości prawnej wśród seniorów, a także przedstawienie im metod działania oszustów oraz  sposobów ochronny przed ich ewentualnymi skutkami. Policjanci przedstawili również narzędzia multimedialne, które mają realny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niewątpliwie takimi narzędziami są aplikacje mobilne ” Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” a także aplikacja „ Moja Komenda”  Podczas  debaty mundurowi, jak i zaproszeni goście przytaczali z życia wzięte przykłady oraz omawiali jak należy reagować w sytuacji gdy mamy do czynienia próbą oszustwa, jak ochronić się przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przy zawieraniu umów a także omówili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy spotkania poza uzyskaniem cennych rad poznali także swoich dzielnicowych oraz dowiedzieli się w jakiej formie mogą się z nimi kontaktować.

Lubuski policjant Mistrzem Polski w brazylijskim jiu-jitsu

Młodszy aspirant Mariusz Kozber z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski TAGA bjj gi & no gi - Jiu-Jitsu. Podczas rozgrywających się w Tarnowie Podgórnym zawodów międzyrzecki policjant dwukrotnie stawał na podium deklasując swoich rywali.

Funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu - młodszy aspirant Mariusz Kozber z sukcesami realizuje swoje pasje sportowe, z którymi związany jest od ponad dziesięciu lat. To właśnie wtedy rozpoczął swoją przygodę w sztukach walki. W sobotę (28 maja) wygrał II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski bjj gi & no gi. Trzydziestosześcioletni policjant dwukrotnie triumfował podczas rozgrywających się mistrzostw w Tarnowie Podgórnym. Aspirant sztabowy Mariusz Kozber stawał na podium deklasując swoich rywali w purpurowych pasach brazylijskiego jiu-jitsu w formule gi (bez kimon) w kategorii do 92 kilogramów i grupie wiekowej master I (30-34 lata) i master II (powyżej 35 lat). Międzyrzecki funkcjonariusz poza godzinami służby realizuje swoje pasje sportowe w klubie sportowym w Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto na terenie Międzyrzecza chętnie prowadzi warsztaty z samoobrony dla kobiet. Obecnie takimi zajęciami wspiera ofiary dotknięte przemocą domową przy współpracy z międzyrzeckim Ośrodek Pomocy Społecznej, a także prowadzi zajęcia prawno-policyjne z uczniami klas o profilu policyjnym.

Międzyrzeccy policjanci dla bezpieczeństwa najmłodszych

Dzień Dziecka to doskonała okazja do spotkania z najmłodszymi, pokazania im czym zajmują się policjanci, zaprezentowania nowoczesnego sprzętu oraz przekazania wiedzy o bezpieczeństwie. To również czas na doskonałą zabawę poprzez którą najmłodsi mogli się uczyć bezpiecznych zachowań.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki wykorzystują każdą okazję, aby spotkać się z dziećmi i w trakcie różnego rodzaju gier i zabaw przemycić im odrobinę wiedzy o bezpieczeństwie. Doskonałą okazją na edukację najmłodszych był  zorganizowany przez Międzyrzecki Ośrodek Kultury festyn z okazji Dnia Dziecka. W takcie festynu policjanci poprzez zabawę i konkursy edukowali dzieci przekazując im wiedzę o bezpieczeństwie. Dzieci mogły również zapoznać się policyjnym sprzętem, który jest wykorzystywany przez mundurowych w codziennej służbie, a także dowiedzieć się ciekawych informacji o pracy policjantów na rzecz społeczeństwa. Policjanci w trakcie festynu wręczali uczestnikom balony oraz elementy odblaskowe tłumacząc jak ważnym aspektem bezpieczeństwa jest widoczność, ponadto najmłodsi dowiedzeli się ciekwostek na temat zabezpieczania odcisków palców, uczstniocy mieli możliwość aby w formie zabawy odcisnąc swoje palce pod czujnym okiem policjantów. Festyn był również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznego zachowania w kontaktach z nieznajomymi, jak również  zasad  bezpiecznego zachowania nad wodą ponieważ zbliżają się upragnione wakacje.

Poza atrakcjami dla dzieci policjanci przygotowali także kącik edukacyjny dla dorosłych, gdzie mogli założyć alkogogle i sprawdzić, jak alkohol zakłóca nam koordynację. Zasada działania tych specjalnych okularów wiąże się z apelem do kierowców, by jeździć zawsze na trzeźwo.

Nad wodą tylko bezpiecznie! Policyjne kontrole kąpielisk przed sezonem letnim

Dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, kontrola wałów przeciwpowodziowych, akcje ratownicze podczas katastrof i klęsk żywiołowych – to tylko niektóre zadania funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo nad wodą. Policjanci z Międzyrzecza prezentują już pełną gotowość do zabezpieczenia sezonu letniego. W tym celu dokonali licznych kontroli kąpielisk , dróg dojazdowych i ewakuacyjnych, a także niezbędnej infrastruktury.

Powiat międzyrzecki obfituje w piękne lasy i jeziora, które bardzo chętnie odwiedzane są przez turystów w sezonie letnim. Wtedy małe, ciche miejscowości stają się centrum zabawy i sportów wodnych, a wąskie i spokojne uliczki zapełniane są zaparkowanymi samochodami. To co roku prawdziwy sprawdzian dla służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu. W tym okresie na terenach przywodnych jest zawsze znacznie więcej patroli policyjnych zarówno na wodach, jak i patroli pieszych i rowerowych szczególnie na terenach ośrodków wypoczynkowych. We wtorek (14 czerwca) nad jeziorem Głębokie odbyło się spotkanie dotyczące zabezpieczenia sezonu letniego na terenie ośrodka wypoczynkowego, który jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc do wypoczynku na terenie powiatu międzyrzeckiego. Podczas spotkania omówiono planowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wczasowiczów  i omówiono szczegóły związane z dojazdem pojazdów służb ratowniczych do kąpieliska, a także sposób postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Kontrole akwenów, plaż strzeżonych i niestrzeżonych czy też kąpielisk wpisały się już na stałe w harmonogram letnich służb funkcjonariuszy. Mundurowi oprócz kontroli wypoczywających nad i w wodzie, prowadzą także szereg działań profilaktycznych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, aby uświadomić jak ważny jest rozsądek i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment