Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Uśmiech dziecka to największa wyróżnienie. Policyjny technik z wizytą u najmłodszych

Technik Kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu aspirant sztabowy Marcin Stańczuk odwiedził najmłodszych z przedszkola z Zespołu Edukacyjnego „ Gromadka Misia Uszatka” . Funkcjonariusz zaprezentował policyjny sprzęt, a także wyposażenie, które policyjny technik wykorzystuje w służbie. Policjant zgłębił również tajniki swojej pracy związanej ze zabezpieczaniem śladów. Same dzieci rozmawiały z policjantami o bezpieczeństwie – w domu, w szkole i na podwórku.

Policyjnego technika najczęściej można spotkać na miejscu zdarzeń o charakterze kryminalnym przy zabezpieczaniu śladów czy wykonywaniu oględzin. Aspirant sztabowy Marcin Stańczuk poza pracą związaną z kryminalistyką często włącza się w akcje mające na celu edukację najmłodszych. Policjant odwiedził przedszkolaków by podzielić się tajnikami swojej służby w policji, a także przekazać ważne informacje dotyczące zagrożeń, na które mogą być narażeni młodzi i najmłodsi. Funkcjonariusz w trakcie spotkania uczył bezpiecznych zachowań w domu, na drodze, w szkole czy podczas przeglądania Internetu. Dzięki spotkaniom młodzi ludzie wiedzą, jak zachować się w kontakcie z obcymi ludźmi i gdzie w razie niebezpieczeństwa czy zagrożenia udać się po pomoc.

Funkcjonariusz był pod wrażeniem wiedzy posiadanej przez dzieci - jak reagować na niebezpieczne sytuacje, do których może dochodzić na podwórku czy ulicy, jak zachowywać się bezpiecznie na drodze. Największą atrakcją była dla dzieci możliwość przyjrzenia się z bliska policyjnemu pracy technika przy zabezpieczaniu śladów kryminalnych.

Ważne, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań – zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole. Młody człowiek, którego spotka jakieś zagrożenie czy niebezpieczeństwo będzie potrafił poradzić sobie w takiej sytuacji oraz będzie wiedział, do jakich instytucji udać się po pomoc. Jedną z nich będzie z pewnością Policja.

To Fake News! Nie klikaj w podejrzane linki

W dniu 14 kwietnia w godzinach popołudniowych na jednej z grup portalu społecznościowego „Ogłoszenia Międzyrzecz” ukazał się przejmujący wpis o rzekomym zgwałceniu dziewczynki zawierający podejrzany link. Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy stracić wszystkie wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!

Mimo częstych komunikatów udostępnianych przez policjantów o cyberprzestępstwach i ich nowych metodach, które co jakiś czas się zmieniają, nadal możemy zauważyć nieostrożność społeczeństwa w poruszaniu się po sieci. W czwartek 14 marca na portalu słołecznościowym „Ogłoszenia Międzyrzecz” pojawił się, przejmujący wpis:

Tytuł: „Trwają poszukiwania mężczyzny podejrzanego o gwałt na nieletniej z Międzyrzecza. Poznaj…”

Treść: „Incydent wydarzył się dosłownie kilka godzin temu, według ustaleń Policji sytuacja miała miejsce niedaleko domu dziewczyny, który znajduje się niedaleko ulicy 30 stycznia. Dziewczynka zauważyła, że szybkim krokiem podąża za nią postać w kapturze, kiedy odwróciła się stała się tragedia. Przekażcie znajomym aby na siebie uważali dopóki Policja nie dowie się kim jest ten człowiek. Przesyłajcie dalej, może akurat ktoś pozna tego człowieka.”

Międzyrzeccy policjanci nie otrzymali w ostatnim czasie żadnego zgłoszenia o zgwałceniu dziecka. Podana informacja jest Fake News’em , a treści zawarte w krótkim komunikacie majką spowodować wejście w podejrzaną stronę by uzyskać więcej informacji o wstrząsającym zdarzeniu. Na pierwszy rzut oka widać, że konto z którego, został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona na której, rzekomo są umieszczone informacje, o całym zdarzeniu jest również podejrzana. Niestety wiele osób pod wpływem dramatycznie brzmiącego apelu, udostępniło link z nieprawdziwą informacją. Wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw:

  • Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.
  • Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy.
  • Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.
  • Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np., przez media społecznościowe, komunikatory, poczta elektroniczna.

Jeżeli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem, nie udostępniajmy tego dalej innym osobom!

Zbyt szybka jazda i brak uprawnień- surowe konsekwencje dla kierującej, która przekroczyła prędkość

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości – zwłaszcza w terenie zabudowanym. Zmiany w Ustawie o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec takich kierowców. Przekonała się o tym kierująca, która w miejscowości Pieski przekroczyła dopuszczalną prędkość o 34 kilometry na godzinę poruszając się z prędkością 74 kilometrów na godzinę w miejscu ograniczenia prędkości do 40 kilometrów na godzinę. Policyjna kontrola wykazała ponadto, iż kierująca w ogóle nie powinna wsiadać za kierownice pojazdu, nie posiada bowiem uprawnień do kierowania pojazdami.

We wtorek (17 maja) w godzinach porannych  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu w trakcie kontroli statycznej w miejscowości Pieski zatrzymali do kontroli kierującą osobowym Renault, która przekroczyła dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o 34 kilometry na godzinę. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za popełnione wykroczenie ustawodawca przewidział kwotę mandatu karnego w wysokości 800 złotych i 6 punktów karnych. To jednak nie koniec surowych konsekwencji wobec kierującej. Policyjna kontrola wykazała ponadto, iż 40 letnia kierująca nigdy nie powinna wsiadać za kierownicę, chyba że na kierownicą pojazdu nauki jazdy z instruktorem u swojego boku. Nie posiada bowiem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Na podstawie obowiązujących przepisów pojazd został odholowany na parking strzeżony, a wobec kierującej w związku z popełnionymi wykroczeniami skierowano wniosek o ukaranie do Sądu.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie mniejszej niż 1500 złotych. Należy się liczyć także z zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, który w przypadku tego wykroczenia został wprowadzony obligatoryjnie.

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment