Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

W październiku 2021 roku, do Centrali Komendy Głównej Policji zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Puławskiej na numer 22-621-02-51 dotarło wiele zgłoszeń telefonicznych z zapytaniem czyj to numer. Z rozmów przeprowadzonych przez operatorów numeru wynikało, że zgłaszający otrzymywali połączenia z tego numeru, gdzie nieustalony rozmówca przedstawiał się jako pracownik banku i pytał o ich dane. Operatorzy numeru w Komendzie Głównej Policji informowali każdorazowo rozmówców, że mogli oni paść ofiarą oszustwa i polecali zgłoszenie zdarzenia w najbliższej jednostce Policji. Podobna sytuacja dotyczyła numeru 72 123 72 tj. telefonu sekretariatu Dyrekcji Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, przy czym pokrzywdzonym dzwoniący oszust prezentował się jako pracownik Komendy Głównej Policji.

Wypowiedzieli słowa roty ślubowania – nowi policjanci w szeregach międzyrzeckiej Policji

W Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu odbyło się ślubowanie nowych funkcjonariuszy międzyrzeckiej jednostki. Rotę ślubowania złożyło pięciu nowych policjantów, którzy pragną pełnić ten wyjątkowy rodzaj służby na rzecz społeczeństwa. Młodych adeptów czeka jeszcze szereg szkoleń przygotowujących do trudu misji jaką będą pełnić by pomagać i chronić obywateli naszego powiatu.

W środę (9 marca ) odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wyjątkowa dla 5 osób, którzy będą pełnić służbę w międzyrzeckiej Policji. Młodzi funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Słowa roty przysięgi wypowiadali z dumą i wzruszeniem, bowiem od tej chwili stali się policjantami. Dla wszystkich ślubowanie było zwieńczeniem wielu starań i spełnieniem zawodowych marzeń, a równocześnie początkiem niezwykłej, policyjnej drogi. Nowo przyjęci do służby funkcjonariusze zostali wyłonieni spośród wielu kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym. Przeszli przez następujące jego etapy:

  • test wiedzy;
  • ocenę sprawności fizycznej;
  • test psychologiczny;
  • rozmowę kwalifikacyjną oraz komisję lekarską.

Teraz czeka ich przygotowanie podstawowe, które każdy policjant musi przejść na dobre rozpocznie swoją przygodę z niebieskim mundurem. Kilkumiesięczne szkolenie w jednej ze Szkół Policji, po którym czeka ich jeszcze proces adaptacyjny w określonych jednostkach Policji. To wystarczy, aby po tych etapach być przygotowanym do służby na ulicy i stawiać czoła największym wyzwaniom. To w wielu momentach sytuacje, kiedy trzeba będzie podać pomocną dłoń potrzebującym nie zważając na siebie. Wiele jeszcze trzeba się nauczyć ale procedura rekrutacyjna już wskazała, że to właśnie te osoby mogą w przyszłości w pełni wykazywać się profesjonalizmem i skutecznością.

Policjant w oczach dziecka” - wyniki konkursu plastycznego

28 lutego 2022 roku rozstrzygnięty został powiatowy konkurs plastyczny pod nazwą „Policjant w oczach dziecka”, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Międzyrzeczu, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej. Jury powołane przez organizatora spośród nadesłanych prac wyłoniło zwycięzcę oraz przyznało jedno wyróżnienie, dla najciekawszych prac plastycznych promujących zawód policjanta w służbie społeczeństwu.

W konkursie wzięło udział 10  grup z klas „O” z powiatu międzyrzeckiego. Do 18 lutego bieżącego roku do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu można było nadsyłać prace zrealizowane dowolną techniką plastyczną. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie policjanta w oczach dziecka.

Jury, podczas posiedzenia, przeanalizowało wszystkie nadesłane prace plastyczne. Przy ocenie brano pod uwagę takie kryteria jak: zgodność z tematyką konkursu, oryginalność podejścia do tematu, wartość artystyczną i techniczną oraz inwencję twórczą.

Każdej z grup z osobna należą się gratulacje za włożony trud i niezwykłą pomysłowość w wykonaniu prac.

Podziękowania kierujemy również do opiekunów za zaangażowanie, współpracę oraz ogromną pomoc udzieloną młodym artystom. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać artystyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć.

Decyzja jury I miejsce przyznano grupie „motylki” z Przedszkola Kasztanowa Kraina z Przytocznej

Wyróżnienie przyznano pracy grupy „sprytne smyki” z Szkoły Podstawowej numer 3 z Oddziałami Przedszkolnymi w Międzyrzeczu

Jury serdecznie gratuluje laureatom konkursu oraz dziękuje wszystkim jego uczestnikom za zaangażowanie i nadesłane prace. O terminie i formie wręczenia nagród laureaci oraz ich opiekunowie zostaną powiadomieni telefonicznie.

Nadkomisarz Krzysztof Staszewski I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu

Rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim z dniem 25 lutego nadkomisarz Krzysztof Staszewski powołany został na stanowisko pełniącego obowiązki I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczy. Uprzednio funkcję tą pełnił podinspektor Łukasz Kowalski, któremu powierzono obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie.

Międzyrzecka Policja zyskała nowego I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu. Obowiązki te przejął  nadkomisarz Krzysztof Staszewski, który od lat związany jest z międzyrzecką jednostką. Zawsze wykazywał się pełnym zaangażowaniem w służbie na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu międzyrzeckiego odnosząc znakomite wyniki. Zmiana na stanowisku I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu to tak naprawdę kontynuacja dowodzenia opartego na doświadczeniu. Po raz kolejny jako policjanci i pracownicy Policji mamy zaszczyt służyć i pracować pod dowództwem szefa z wieloletnim przebiegiem służby.

Służbę w szeregach Policji nadkomisarz Krzysztof Staszewski pełni od 1995 roku. Swoją karierę rozpoczął w wydziale prewencji, gdzie zajmował się dbaniem o bezpieczeństwo i reagowanie na zaistniałe zagrożenia w trakcie służby patrolowej. Następnie funkcjonariusz związał się z Wydziałem Kryminalnym, gdzie nabywał doświadczenia w trakcie rozwikływania trudnych spraw o charakterze kryminalnym. Ma na swoim koncie wiele sukcesów związanych z zatrzymaniem sprawców najpoważniejszych przestępstw.

Jak podkreśla nadkomisarz Krzysztof Staszewski swoją dalszą służbę chce oprzeć  przede wszystkim na współpracy, wzajemnym wsparciu, ale również i pełnej gotowości do stawiania czoła czekającym wyzwaniom.  

Zawsze na straży prawa - policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego

Szybka reakcja i skuteczność policjanta z Międzyrzecza zakończyła niebezpieczną jazdę pijanego kierowcy. 44-latek, który jechał „zygzakiem”, po czym uderzył w przydrożny znak, miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusz uniemożliwił kierującemu dalszą jazdę. Teraz jego dalszym losem zajmie się sąd. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek (21 lutego) tuż po godzinie 17, aspirant sztabowy Jerzy Tryba, który na co dzień pełni służbę na stanowisku dyżurnego w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, podróżował w swoim dniu wolnym drogą wojewódzką 137. W pewnym momencie w miejscowości Bobowicko zauważył dziwne zachowanie kierującego osobowym peugeotem. Kierujący jechał niebezpiecznie i zdecydowanie za szybko. Po chwili osobówka zjechała na prawe pobocze, a następnie na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w przydrożny znak zatrzymując się na chodniku. Policjant widząc zaistniałą sytuację, wykorzystał moment zatrzymania pojazdu i dynamicznie podbiegł do kierowcy, od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. 44-latek siedzący za kierownicą od razu oznajmił, że zamierza jechać dalej i nie będzie słuchał poleceń funkcjonariusza. W związku z tym konieczne było użycie środków przymusu bezpośredniego. Policjant obezwładnił kierowcę i oczekiwał z nim na przyjazd patrolu. Po chwili na miejscu zjawili się wezwani policjanci, którzy wykonali czynności z nietrzeźwym kierującym. Jak wskazał policyjny alkomat, nietrzeźwy kierujący posiadał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyźnie w związku z popełnionym przestępstwem zatrzymano prawo, a pojazd został odholowany na policyjny parking. O dalszym losie 44-latka zadecyduje sąd.

Dzięki właściwej i szybkiej reakcji policjanta kolejny nieodpowiedzialny kierowca nie doprowadził do tragedii na drodze.

Policyjna pomoc dla potrąconej sowy

Policjanci z wydziału ruchu drogowego międzyrzeckiej policji środę (17 lutego) około godziny 19 podczas patrolu drogi K3 na wysokości miejscowości Głębokie zauważyli na jezdni ranną sowę. Zaniepokojeni funkcjonariusze z uwagi na brak jakiejkolwiek reakcji sowy postanowili jej pomóc. Po ostrożnym podejściu do zwierzęcia okazało , się iż mogła ona zostać potrącona przez samochód ponieważ posiadała widoczne rany oraz była osłabiona. Policjanci postanowili zrobić wszystko by uratować życie rannemu zwierzęciu.

Służba w Policji potrafi być zaskakująca, a każdy dzień stawia przed funkcjonariuszami nowe i nieoczekiwane wyzwania, którym wszystkim przyświeca jeden cel- to cel niesienia pomocy. Tym razem prze policjantami z wydziału ruchu drogowego czekała nietypowa interwencja. Funkcjonariusze w trakcie patrolu zauważyli leżącą na jezdni sowę, której stan wskazywał na to, iż mogła ona ulec potrąceniu przez samochód. Policjanci bez wahania ruszyli z pomocą rannemu zwierzęciu, które jak się okazało posiadało kilka ran, a także było osłabione. Za pośrednictwem dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu poinformowali lecznicę weterynaryjną o konieczności udzielenia niezbędnej pomocy dla rannej Sowy, sami wzięli ranne zwierzę do radiowozu i bezpiecznie przetransportowali je do specjalisty, któremu również pomogli w dalszym udzielaniu pomocy dla rannej sowy.  Dzięki prawidłowej a przede wszystkim skutecznej reakcji mundurowych rannej sowie w porę została udzielona profesjonalna pomoc.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment