Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

CZY TWOJE DZIECKO JEST BEZPIECZNE W SIECI?

Lubuscy policjanci bezustannie prowadzą działania profilaktyczne, aby uświadomić nieletnich i ich rodziców o możliwych zagrożeniach jaką niesie ze sobą nieumiejętne surfowanie w sieci. Stworzony klip ma właśnie uświadomić jak ważne są codzienne rozmowy o tym, jak reagować na niebezpieczeństwa. To ważne tym bardziej, że w Lubuskiem już rozpoczęły się ferie, a podczas nich wiele zagrożeń. Działajmy zawczasu, aby dzieciom i młodzieży nic złego się nie stało, a najbliższe dwa tygodnie minęły pod znakiem wypoczynku, radości i bezpieczeństwa.

Internet umożliwia szybkie zdobywanie informacji, wymianę danych oraz kontaktowanie się z innymi osobami. Świat wirtualny może jednak kreować swoją własną rzeczywistość. Poprzez szybki rozwój nowoczesnych technologii powstają coraz to nowsze zagrożenia i formy przestępczości. Niebezpieczeństwa, na jakie narażone są dzieci i młodzież w Internecie, dotyczą wielu obszarów – w tym psychicznego, zdrowotnego, moralnego  i społecznego. Osoba znajdująca się po drugiej stronie monitora nie zawsze może mieć słuszne intencje. Wykorzystując łatwowierność, spolegliwość i zbytnie zaufanie nieletnich, przestępca może sprawić, że ci znajda się w niebezpieczeństwie. Lubuscy policjanci sporo czasu poświęcają spotkaniom profilaktycznym, na których te zagadnienia są szczegółowo omawiane. W czasie ferii ten obszar ma dużo większe znaczenie ponieważ wielu uczniów wolny czas spędzi przed komputerem. Wiedza o zagrożeniach, o sposobach radzenia sobie z nimi to bardzo poważny oręż w walce z cybeprzestępczością. Dlatego policjanci na co dzień ją zwalczający będą sprawdzać i monitorować co dzieje się w Internecie. Ten klip stworzony przez Lubuska Policję ma uzmysłowić młodzież, że nieodpowiedzialne surfowanie w sieci i nawiązywanie w niej szybkich znajomości, może prowadzić do kłopotów, z których nie każdy będzie miał szanse wyjść obronną ręką. Uważajmy.

Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

 • rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
 • nie pozostawiaj dziecka samego w sieci - pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć,
 • rozmawiaj z dzieckiem na temat: zasad poruszania się w Internecie, zachowania się w różnych sytuacjach,
 • zapewnij, że z każdym problemem może zwrócić się do rodziców, pedagoga w szkole czy policjanta – osób, które wiedzą jak postąpić, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo,
 • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością
 • blokuj niewłaściwe twoim zdaniem strony,
 • osoby poznane w sieci mogą podawać się za kogoś innego (częsta zmiana twarzy, wieku i miejscowości),
 • nie należy się spotykaj z osobami poznanymi w Internecie.

Najczęstsze zagrożenia czyhające na twoje dziecko w sieci:

 • trolling - celowe zaognianie wymiany zdań między użytkownikami serwisu internetowego (dyskusyjnego, społecznościowego). W efekcie dochodzi do odejścia od pierwotnego tematu rozmowy w kierunku obelg, gróźb, następuje eskalacja agresji,
 • flaming - celowe zaognianie wymiany zdań między użytkownikami serwisu internetowego (dyskusyjnego, społecznościowego). Taką dyskusję należy niezwłocznie zgłosić moderatorom w celu zablokowania, usunięcia. W przypadku wyczerpania znamion czynu zabronionego należy zabezpieczyć treść dyskusji oraz powiadomić organy ścigany,
 • hejt – oznacza nienawiść, czyli zjawisko społeczne o charakterze poniżającym obserwowane w środowisku Internetu. Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa,
 • child grooming - działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać seksualnie. Jest to również mechanizm używany w celu nakłonienia dziecka do prostytucji czy udziału w pornografii dziecięcej,
 • patostreamy - transmisja na żywo, prowadzona w serwisach internetowych (np. YouTube), w trakcie której prezentowane są liczne zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi, zwłaszcza takie jak: libacje alkoholowe, wulgaryzmy, przemoc domowa. Wobec autorów patostreamów, w których aktywności dostrzeżono czyny zabronione, podejmowane są działania zmierzające do pociągania ich do odpowiedzialności prawnej.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

 • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
 • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
 • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
 • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
 • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

Ponad kilogram narkotyków zabezpieczony przez międzyrzeckich  policjantów - 20-latek usłyszał zarzuty

Dzięki skrupulatnie gromadzonym informacjom operacyjnym i ich dokładnej weryfikacji, z rynku narkotykowego wyeliminowano znaczą ilość narkotyków w tym amfetaminę, mefedron, tabletki ekstazy oraz marihuanę. Nielegalne substancje znaleziono w budynku gospodarczym należącym do posesji w której przebywał zatrzymany 20 letni mężczyzna. Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających oraz usiłowania wprowadzenia do obrotu grozi nawet 12 lat więzienia.

Praca operacyjna międzyrzeckich kryminalnych doprowadziła do zatrzymania 20-letniego mężczyzny, który usłyszał zarzut posiadania oraz usiłowania wprowadzenia do obroty znacznej ilości substancji zabronionych . W wyniku przeszukania mundurowi zabezpieczyli łącznie ponad kilogram różnego rodzaju środków odurzających. Waga przejętych przez policjantów substancji wskazała łącznie ponad 800 gramów amfetaminy i mefedronu, 847 tabletek ekstazy i blisko 300 gramów suszu roślinnego. Substancje zostały zabezpieczone do sprawy i zostaną poddane analizie przez biegłego specjalistę. Dzięki wnikliwej pracy mundurowych narkotyki nie trafią na rynek.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa. Wiele wskazuje na to, że mężczyzna przygotowywał narkotyki celem dalszego rozprowadzania na czarnym rynku. Trwają ustalanie źródła ich podchodzenia i przestępczych kontaktów podejrzanego. Prokurator na podstawie zebranego materiału dowodowego wystosował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu dla zatrzymanego mężczyzny.

192 km/h – niebezpieczna prędkość zakończona mandatem w wysokości 2500 złotych

Mandatem w wysokości 2500 zł oraz 10 punktami karnymi zakończyła się interwencja policjantów międzyrzeckiej drogówki, którzy w sobotę (22 stycznia) patrolowali drogę ekspresową S-3 nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestratrator. Pomiar prędkości pędzącego pojazdu marki BMW wskazał 192 kilometry na godzinę, gdzie maksymalna prędkość na drogach ekspresowych wynosi 120 kilometrów na godzinę.

Międzyrzeccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy pełnili służbę nieoznakowanym radiowozem  wyposażonym w wideorejestrator zwrócili uwagę na bardzo szybko poruszający się pojazd marki BMW na drodze ekspresowej S-3. Kierujący tym pojazdem za nic miał sobie ograniczenie prędkości wynikające z przepisów ruchu drogowego. Szybka jazda musiała zakończyć się policyjną kontrolą, bowiem pomiar prędkości wskazał, że 59 letni kierujący porusza się z prędkością 192 kilometry na godzinę to jest o 72 kilometry na godzinę szybciej niż dozwolona prędkość w miejscu pomiaru. Policjanci zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia taryfikatorem nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 2500 złotych ponadto na konto kierującego zastało przypisanych, aż 10 punktów karnych. 

Wysokie kwoty mandatów karnych za wykroczenia drogowe mają przede wszystkim wyeliminować naganne zachowania kierujących ale przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych. Apelujemy do wszystkich o rozsądek, ostrożność i wyobraźnię podczas prowadzenia pojazdów. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo!

Nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

do 30 km/h - do 400 zł

od 31 do 40 km/h - 800 zł

o 41-50 km/h - 1000 zł

o 51-60 km/h - 1500 zł

o 61-70 km/h - 2000 zł

o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

Policjant jadąc na służbę zatrzymał nietrzeźwego kierującego

Szybka reakcja i spostrzegawczość policjanta z Międzyrzecza, który jechał właśnie na służbę zakończyła niebezpieczną jazdę nietrzeźwego kierowcy. Kierujący osobowym volkswagenem jechał drogą W137 „zygzakiem” stwarzając zagrożenie na drodze. Policjant wykorzystał dogodny moment i uniemożliwił kierującemu dalszą jazdę. Ja się okazało nieodpowiedzialny mężczyzna posiadał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dzięki wzorowej postawie funkcjonariusza nieodpowiedzialny mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności - za jazdę na „ podwójnym gazie” czekają go teraz surowe konsekwencje.

Sierżant sztabowy Michał Ostaszewski nie raz udowadniał swoją wartość nie tylko w skutecznych działaniach podjętych na służbie, ale i poza nią. W piątek (11 lutego) tuż przed godziną 19 w trakcie jazdy na służbę w miejscowości Trzemeszno zauważył kierującego, którego styl jazdy wyraźnie wskazywał, iż może znajdować się on pod wpływem alkoholu. Poruszał się całą szerokością jezdni, jadąc zygzakiem. Ponadto w pewnym momencie doszło do niebezpiecznej sytuacji, w której kierujący z przeciwległego kierunku jazdy w celu uniknięcia zderzenia czołowego musiał ratować się zjeżdżając na pobocze. Policjant poruszający się za tym pojazdem podjął błyskawiczną decyzję, by najszybciej zakończyć niebezpieczną jazdę kierującego osobowym volkswagenem. Wykorzystał więc dogodny moment, podbiegł do pojazdu i po otwarciu drzwi kierowcy wyciągnął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając tym samym kontynuowanie jazdy. Od razu po otwarciu drzwi z wnętrza pojazdu wyczuwalna była silna woń alkoholu, a mężczyzna miał problemy z wysławianiem się.  Po chwili na miejscu zjawili się  wezwani policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Sulęcina, którzy wykonali czynności z nietrzeźwym kierującym. Jak wskazał policyjny alkomat, 68 letni mężczyzna posiadał w swoim organizmie ponad dwa promile alkoholu. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Czujność, a także podjęte przez sierżanta sztabowego Michała Ostaszewskiego działania pozwoliły prawdopodobnie uniknąć tragedii na drodze. Kolejny raz funkcjonariusz ze międzyrzeckiej jednostki, pokazał, że policjantem jest się nie tylko w trakcie służby, ale i poza nią wypełniając tym samym słowa roty ślubowania.

Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment