Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Zmieniły się warunki atmosferyczne na drogach- zachowaj ostrożność!

 

Mróz, opady śniegu, szybko zapadający zmrok i zmienna pogoda znacznie utrudniają warunki na drogach. Pamiętajmy, aby w okresie jesienno-zimowym w sposób szczególny zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zdjęcie nogi z gazu.

Policjanci z Międzyrzecza codzienne dbają o podróżujących drogami powiatu. Prowadzą różnego rodzaju działania, eliminują z ruchu nietrzeźwych kierowców oraz piratów drogowych łamiących przepisy. Wszystko po to, aby drogi były bezpieczne i aby nie dochodziło na nich do zdarzeń.

Jednak w głównej mierze to od samych kierowców zależy na drogach. Łamiąc przepisy nie tylko narażają się oni na straty finansowe, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia własnego oraz innych podróżnych. Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków pamiętajmy o właściwym przygotowaniu pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. Należy również zagospodarować sobie większą ilość czasu przed wyjazdem do pracy po to, aby spokojnie, bez pośpiechu odmrozić szyby oraz lusterka. Poranne przymrozki, częste mgły i opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że drogi mogą być śliskie, przez co czas wyhamowania znacznie się wydłuża. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze tak aby bezpiecznie dojechać do celu.

Należy również pamiętać o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Ten drobny element jest w stanie ustrzec nas przed potencjalnymi niebezpieczeństwami na drodze, nie zapominajmy o tym!

Seniorze nie daj się oszukać! Zadbaj o swoje oszczędności!

Dzwoni telefon, głos w słuchawce podaje się za członka rodziny, policjanta lub przedstawiciela banku i mówi o nagłym zdarzeniu, w którym potrzebna jest duża suma pieniędzy. To najczęstszy scenariusz oszustw. Niestety mimo licznych apeli oraz kampanii informujących o próbach wyłudzenia pieniędzy sposobami na wnuczka czy policjanta w dalszym ciągu nie brakuje osób poszkodowanych. Przestępcy celują głównie w osoby starsze i samotne, które pod pretekstem nagłych zdarzeń mają pomóc finansowo by ustrzec siebie lub osoby najbliższe przed niebezpieczeństwem.

 Policjanci apelują do osób starszych oraz ich rodzin o zwiększenie czujności w związku z próbami oszustw na szkodę seniorów. Przestępcy wykorzystują coraz bardziej wysublimowane metody tylko po to by wyłudzić pieniądze czy kosztowności. Tylko od naszej czujności zależy to czy uda im się osiągnąć swój cel. Schemat działania jest jednak zawsze podobny.

Warto więc być czujnym i o każdej takiej podejrzanej rozmowie telefonicznej jak najszybciej powiadomić Policję! Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość wzbudzając poczucie zagrożenia i strach o najbliższych, a także niewiedzę. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z obcymi i o nie przekazywaniu pieniędzy takim osobom.

Jak nie zostać oszukanym: 

- Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.

- Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji na przykład banku, administracji, elektrowni czy też gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie skierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z Twoim sąsiadem mieszkającym obok.

- Jeśli musisz kogoś wpuści do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, aby towarzyszyli Wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

- Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeżeli to możliwe przed podpisaniem skontaktuj się z kimś z rodziny, jeżeli słabo widzisz poproś o przeczytanie treści dokumentu.

- Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące, sprawdź czy jest to prawdziwy krewny, oddzwoń do niego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzi, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

- Mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym.

- Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

- Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu  i zachowania podejrzanej osoby.

- Pamiętaj aby o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Międzyrzeccy Policjanci informują o możliwości korzystania z darmowej aplikacji „Regionalny System Ostrzegania”. RSO jest darmową aplikacją mobilną na telefony, w której pojawiają się komunikaty o każdej próbie lub dokonaniu oszustwa na szkodę osób starszych metodą na policjanta, inkasenta, wnuczka, córkę, syna, do których dochodzi na terenie województwa lubuskiego. Dzięki temu seniorzy natychmiast zostają powiadomieni o zagrożeniu, co zwiększa ich czujność i może zapobiec utracie oszczędności.

Uczniowie klas policyjnych rywalizowali o miano najlepszego w Lubuskiem

Uczniowie klas o profilu policyjnym województwa lubuskiego rywalizowali ze sobą z zakresu wiedzy, a także umiejętności dotyczących różnych dziedzin związanych ze służbą w Policji. Konkurs zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzecz i obejmował kilka istotnych aspektów związanych ze służą w Policji. To wspaniały sprawdzian ukazujący trud i zmagania z jakimi na co dzień muszą radzić sobie funkcjonariusze. To również idealny test dla osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z policyjnym mundurem.

Turniej, który rozpoczął test wiedzy policyjnej obejmował swym zakresem nie tylko tematykę związaną z historią Polskiej Policji, ale także aspekty służby, pojęcia prawne, czy profilaktykę społeczną.  Następną konkurencją, w której zmierzyli się uczniowie był tor przeszkód, który dostosowany był do toru dla kandydatów ubiegających się do służby w Policji. To doskonały test formy i tężyzny fizycznej, bowiem uczniowie wybierający tą wyjątkową drogę, jaką jest służba w Policji na etapie postępowania kwalifikacyjnego zmierzą się z nim ponownie. W konkurencji związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej rywalizujący zmierzyli się z trudnym wyzwaniem polegającym na wnikliwym zapoznaniu się z wszystkimi aspektami podjętej interwencji. W trakcie tej konkurencji musieli się wykazać umiejętnościami pracy w zespole, rozpoznać wszystkie niezbędne okoliczności do podjęcia prawidłowego działania, a także prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Wszystko to pod czujnym okiem specjalistów, którzy po zakończeniu konkurencji dzielili się radami. Przyczynią się one do jeszcze lepszego działania w sytuacjach, w których niezbędne będzie udzielanie pierwszej pomocy osobą poszkodowanym. Uczniowie rywalizowali również w konkurencji, której oceniane były umiejętności strzeleckie. Sędziowie oceniali nie tylko celność zawodników ale rygorystycznie podchodzili do zasad bezpieczeństwa i obchodzenia się z bronią. 

Wszystkie konkurencję ukazywały przyszłym kandydatom do służby w Policji istotne aspekty, takie jak umiejętność pracy w zespole, skuteczność w działaniu, prawidłowe rozpoznanie istotnych zagrożeń, a także sprawność fizyczna. W rywalizacji oceniana była nie tylko skuteczność ale i czas realizacji, który ostatecznie przyczynił się do rozstrzygnięcia rywalizacji i wskazania zwycięzców.

  • I miejsce zajęła drużyna ze Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących imienia Stanisława Lema w Skwierzynie.
  • II miejsce zajęli reprezentanci Katolickiego Liceum świętego Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wielkopolskim.
  • III miejsce przypadło dla uczniów z Technikum numer 1 imienia Stanisława Staszica w Międzyrzeczu.

Słowa uznania należą się nie tylko wszystkim reprezentacjom, ale także współorganizatorom i Lubuskiego Kurator Oświaty Ewy Rawa, bez których rywalizacja nie mogła by się odbyć.

Nie bądź obojętny- reaguj!

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada deszcz lub śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Czasami wystarczy wykorzystać krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa albo zadzwonić pod numer alarmowy 112 w celu poinformowania o miejscu w którym znajduje się osoba, która może potrzebować pomocy. Dzięki prawidłowej reakcji można uratować czyjeś życie.

Policjanci szczególnie w okresie jesienno- zimowym wnikliwie sprawdzają miejsca w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie w związku z niskimi temperaturami. Pod szczególną kontrolą znajdują się pustostany, altany na terenach działek i ogrodów, a także wszystkie inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Szczególnie dużym zaangażowaniem wykazują się dzielnicowi, którzy w trakcie patrolu podległego rejonu służbowego stale monitorują obiekty znajdujące się pod ich nadzorem. Ponadto w trakcie kontaktu z mieszkańcami uzyskują informację o osobach, które mogą potrzebować pomocy.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Możemy również skorzystać z aplikacji „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” przy pomocy, której w sposób anonimowy możemy poinformować służby o zaistniałych zagrożeniach oraz o miejscu przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy!

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment