Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Idąc do lasu zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Rozpoczął się okres grzybobrania, który sprzyja aktywnością w lesie. Nie możemy jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanymi z wyprawą do lasu. W trosce o swoich bliskich, a szczególnie o osoby starsze upewnijmy się, że taka wyprawa poza grzybobraniową przygodą nie skończy się tragicznie. Policjanci apelują aby przed wyprawą do lasu odpowiednio się do niej przygotować.

Tegoroczny sezon grzybobraniowy można uznać za otwarty. Spędzany w ten sposób czas w lesie to doskonały czas na świeżym powietrzu, który przynosi dużo radości i korzyści zarówno kulinarnych jak i zdrowotnych. Nie należy jednak bagatelizować samej wyprawy do lasu w której bardzo łatwo można stracić orientację w terenie. Niestety coraz częściej dochodzi do zaginięć szczególnie wśród osób starszych, które wybrały się do lasu na grzyby.

Jedną z takich niebezpiecznych akcji poszukiwawczych Międzyrzeccy Policjanci prowadzili w środę ( 15 września) kiedy to dyżurny jednostki został poinformowany o zaginięciu 85 letniej mieszkanki gminy Międzyrzecz, która wraz z mężem wybrała się do lasu na grzyby. Mąż po około 3 godzinach pobytu w lesie zaniepokoił się tym, że nie może odnaleźć swojej żony, która na domiar złego choruje na cukrzyce. Zaginiona kobieta ponadto nie wzięła ze sobą telefonu, niezbędnych leków oraz żywności. Dla jednostki został ogłoszony alarm oraz rozpoczęto poszukiwania za 85-latką. Dokonano wnikliwego sprawdzenia lasu w którym mogła znajdować się zaginiona. Niespełna godzinę po otrzymaniu zgłoszenia dzielnicowy z Komisariatu Policji w Skwierzynie sierżant Krystian Hoszko, odnalazł zaginioną kobietę w trakcie gdy błąkała się przy drodze w rejonie lasu. Dzielnicowy zaopiekował się kobietą i przekazał ją pod opiekę przybyłej na miejsce po chwili rodzinie.

Pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa które przyczynią się do uniknięcia niebezpiecznych sytuacji w lesie:

- Do lasu staraj się nie wybierać w pojedynkę, jeśli to nie możliwe poinformuj swoich bliskich o swoich planach oraz o dokładnej lokalizacji wybranego lasu oraz orientacyjnym czasie powrotu -Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;

- zawsze zabieraj naładowany telefon komórkowy

-Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy

-Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;

-Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;

- Przydatny szczególnie dla osób starszych może okazać się smartwatch lub smartfon z aplikacją umożliwiającą odczytanie lokalizacji jej posiadacza, ubiór w jaskrawych i odblaskowych kolorach, a także gwizdek.

Policjanci edukują najmłodszych- profilaktyka dzieci o bezpieczeństwie

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zajmujący się profilaktyką od początku roku szkolnego przeprowadzają liczne działania mające na cele edukację najmłodszych. Jednym z takich przedsięwzięć są spotkania z dziećmi w trakcie których policjanci uczą dzieci zasad ruchu drogowego w szczególności przekraczania jezdni, zachowania się w grupie czy poruszania się rowerem oraz tak popularną w ostatnim czasie hulajnogą.

Spotkania z dziećmi odbyły się w placówkach oświatowych w formie pogadanek oraz quizów w trakcie których najmłodsi mogli wykazać się posiadaną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci szczególnie duży nacisk kładli na tematykę związaną z przechodzeniem przez przejście dla pieszych. Przypomnieli w ten sposób o tym, gdzie można bezpiecznie przekroczyć jezdnię oraz jak się zachować na przejściu dla pieszych. Ważnym aspektem jest również widoczność na drodze. Żeby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego dobrze jest posiadać na odzieży lub plecaku elementy odblaskowe oraz ubierać się w jaskrawe kolory, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w pochmurne dni. Policjanci w trakcie spotkania edukowali również dzieci o tym jak należy zachować się w trakcie podroży pojazdem. Ważnym aspektem są foteliki lub podstawki oraz prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, ponadto w trakcie jazdy nie można w żaden sposób przeszkadzać kierującemu aby mógł skupić się na prowadzeniu pojazdu. Mundurowi zwrócili uwagę na obowiązkowe wyposażenie w rowerze oraz na to że do osiągniecia wieku 10 lat muszą znajdować się pod opieką dorosłych.

Warto podkreślić, iż najmłodsi wykazywali się ogromnym zainteresowaniem podczas spotkania z policjantami. Dzięki takim pogadankom dzieci od najmłodszych lat uczą się unikania zagrożeń

Owocna współpraca mieszkańców i Policji- zatrzymani sprawcy kradzieży z włamaniem

W niedzielne popołudnie( 29 sierpnia) dyżurny Komendy powiatowej Policji w Międzyrzeczu otrzymał zgłoszenie o włamaniu do piwnicy znajdującej się w jednym z budynków mieszkalnych w Międzyrzeczu. Na miejsce interwencji natychmiast został zadysponowany patrol Policjantów z Ogniwa Patrolowo- interwencyjnego, który błyskawicznie zjawił się na miejscu. Policjanci na miejscu zastali mieszkańców którzy w piwnicy wskazali dwóch mężczyzn, którzy włamali się do jednej z piwnic. Włamywacze zostali zatrzymani przez Policjantów.

Obywatelską czujnością i właściwą reakcją wykazali się mieszkańcy jednego z budynków mieszkalnych, którzy w niedzielne popołudnie zauważyli jak dwóch nieznanych im mężczyzn wchodzi do budynku i kieruje się kierunku piwnic. To postawa wzbudziła zaniepokojenie wobec czego mieszkańcy zebrali się by sprawdzić kim są te osoby. Po wejściu do piwnicy zastali oni mężczyzn, którzy próbowali dostać się do pomieszczeń piwnicznych poprzez przecięcie kłódek. Po chwili na miejscu zjawili się zaalarmowani międzyrzeccy Policjanci ,. Którzy zatrzymali obydwu mężczyzn. Mundurowi zaraz po zatrzymaniu sprawców rozpoczęli żmudną pracę kryminalną mającą na celu ustalenie czy sprawcy nie mają więcej na sumieniu i czy w innych blokach nie doszło do włamań. W trakcie czynności dochodzeniowych na miejscu zdarzenia ujawniono samochód złodziei we wnętrzu którego znajdowały się różnego rodzaju przedmioty gospodarstwa domowego- prawdopodobnie pochodzące z wcześniejszych kradzieży, a także środki odurzające w postaci marihuany i amfetaminy. Ponadto rabusie byli doskonale przygotowani posiadali bowiem różnego rodzaju narzędzia służące do wycinania kłódek, a także gaz pieprzowy. Poczynione ustalenia dały ostateczną podstawę do wnikliwej weryfikacji prowadzonych dochodzeń związanych z wcześniejszymi włamaniami na terenie powiatu międzyrzeckiego. W trakcie tych czynności potwierdzono, iż mężczyźni mogą być odpowiedzialni za więcej czynów o podobnym charakterze. Zebrany w sprawach materiał dowodowy dał podstawę do postawienia mężczyznom zarzutów dotyczących licznych kradzieży z włamaniem, które zostały odnotowane w ostatnim czasie. Sprawa jest rozwojowa bowiem o poczynionych ustaleniach zostały poinformowane innej jednostki w kraju, które będą weryfikować czy sprawcy nie „działali”: również na ich terenie.

Policjanci na skutek pełnego zaangażowania oraz żmudnej pracy dochodzeniowo-śledczej ustalili, iż rabusie skradzione przedmioty sprzedawali do jednego z lombardów znajdujących się w województwie Dolnośląskim. Trwają intensywne czynności mające na celu odzyskanie skradzionego mienia i zwrócenie go do osób poszkodowanych. Policjanci do sprawy zatrzymali właściciela lombardu, który odkupywał skradzione przedmioty od złodziei.

Bezpieczna droga do szkoły- Policjanci kontrolują autokary przewożące dzieci do szkoły

Zabrzmiał już pierwszy dzwonek oznaczający powrót dzieci do szkolnych klas. To czas nie tylko na naukę ale również na zwiększenie czujności w trakcie codziennej drogi do szkoły. Policjanci aby zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych prowadzą działania pod nazwą „bezpieczna droga do szkoły” która rozpoczęła się już przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy to dokonywali weryfikacji prawidłowości w infrastrukturze w rejonie placówek oświatowych. Nadszedł czas na kontrolę busów i autokarów przewożących dzieci do szkoły.

Policjanci w białych czapkach są wyspecjalizowanymi w zakresie kontroli ruchu drogowego. Od początku września rozpoczęli wzmożone działania pod kryptonimem „ Bezpieczna droga do szkoły” ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Policjanci wzięli pod lupę również autobusy szkolne w których dokonują wnikliwej kontroli stanu technicznego. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców, ich uprawnienia do kierowania pojazdami, a ponadto wnikliwie sprawdzają stan techniczny autobusów, a w szczególności takich parametrów jak poprawność działania systemów kierowania i hamowania, stanu zużycia rzeźby bieżnika opon ,oświetlenia oraz dokonaniu sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych. Policjanci sprawdzają również czy pojazdy posiadają niezbędne wyposażenie takie jak gaśnice, apteczki doraźnej pomocy , zbijaki do szyb i wyjścia ewakuacyjne jak również tabliczki informujące o przewozie dzieci.

Wszystkie skontrolowane dotychczas autokary okazały się być sprawne jednak Policjanci w dalszym ciągu będą poddali ich kontroli w różnych częściach powiatu by dzieci mogły podróżować bezpiecznie.

Nocny pościg za skradzionym samochodem- skuteczne zatrzymanie lubuskich policjantów

Policjanci z ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Skwierzynie pełniąc weekendową służbę w godzinach nocnych zauważyli busa marki Volkswagen, poruszający się ulicami Skwierzyny. Wszystko działo się w miejscu, gdzie wcześniej dochodziło do zdarzeń kryminalnych. Policjanci podjęli decyzję o przeprowadzeniu kontroli kierującego tym samochodem. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe w radiowozie, lecz zmotoryzowany zaczął uciekać oddalając się w kierunku drogi S-3.

Funkcjonariusze ruszyli w pościg za kierującym, który rozpoczął dynamiczną ucieczkę w kierunku drogi ekspresowej. Na węźle S-3 Skwierzyna Zachód kierujący pojazdem wykonał manewr skrętu w lewo, lecz z uwagi na zbyt dużą prędkość uderzył w barierę energochłonną i wpadł do przydrożnego rowu. Policjanci szybko podbiegli do samochodu chcąc zatrzymać mężczyznę, który na ich widok zamknął się w samochodzie. Gdy Policjanci próbowali otworzyć drzwi od pojazdu kierujący sięgnął rękoma do plecaka znajdującego się w samochodzie i próbował coś z niego wyciągnąć. Funkcjonariusze podjęli błyskawiczną decyzję i przy użyciu kajdanek wybili boczną szybę pojazdu na skutek czego dostali do wewnątrz i skutecznie zatrzymali mężczyznę. Policjanci ujawnili przy mężczyźnie woreczki strunowe z zawartością białego proszku oraz z suszem roślinnym. Wykonany test wykazał, że ujawnione przy mężczyźnie substancje to amfetamina i marihuana. Po dalszych sprawdzeniach okazało się, że samochód, którym uciekał mężczyzna pochodzi z kradzieży. Mężczyźnie pobrano krew pod kątem obecności substancji psychoaktywnych w organizmie.

Zatrzymany mężczyzną to 26-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego, który nie uniknie odpowiedzialności karnej w związku z popełnionymi przestępstwami

Ranny pies błąkał się po ruchliwej drodze - z pomocą przyszli policjanci

Międzyrzeccy policjanci - młodszy aspirant Marcin Latuszek i starszy sierżant Sebastian Białasik zauważyli błąkającego się po jezdni, który wyraźnie kulał na tylne łapy. Pies był bardzo przestraszony i wbiegał wprost pod nadjeżdżające pojazdy. Policjanci podjęli decyzję, by pomóc czworonogowi, lecz nie było to jednak takie proste bowiem pies nie dawał się tak łatwo złapać. Niezbędne było zatrzymanie ruchu, ponieważ przestraszone zwierzę cały czas uciekało wprost pod jedzące samochody.

Funkcjonariusze międzyrzeckiej drogówki w niedzielę (29 sierpnia) patrolowali drogę wojewódzką numer 159. Będąc na wysokości wiaduktu nad Wartą młodszy aspirant Marcin Latuszek i starszy sierżant Sebastian Białasik zauważyli błąkającego się psa, który kulał na tylne łapy i wbiegał pod nadjeżdżające samochody. Policjanci zatrzymali ruch w obu kierunkach by móc w sposób bezpieczny pomóc przestraszonemu zwierzakowi. Po kilku próbach funkcjonariuszom udało się jednak szczęśliwie złapać psa i umieścić go bezpiecznie w radiowozie. Piesek w radiowozie poczuł się bardzo swobodnie zrobił się przyjazny i ufny dawał się nawet pogłaskać co szybko go uspokoiło. Jak się okazało piesek miał krwawiącą ranę tylnej łapy. Policjanci opatrzyli mu ją oraz dzięki pomocy mieszkańców nakarmili i napoili. Niestety, żaden z mieszkańców nie był wskazać właściciela przyjaznego czworonoga. Z uwagi na stan zdrowia zwierzęcia za pośrednictwem dyżurnego wezwali na miejsce pomoc weterynaryjną z fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.

Postawa międzyrzeckich Policjantów pełna empatii i zaangażowania potwierdziła, że troska o dobro zwierząt ma istotne miejsce w policyjnej służbie społeczeństwu.

Zjednoczeni krwią – lubuscy policjanci podzielili się płynem ratującym ludzkie życie

Lubuscy policjanci wzięli udział w akcji „Zjednoczeni krwią”, której organizatorem jest Klub Honorowych Dawców Krwi „Lubuscy Terytorialsi” z 151. Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Stróże prawa, których codzienną misją jest POMAGAĆ i CHRONIĆ, nie mogli przejść obojętnie obok tak szlachetnego przedsięwzięcia i podzielili się płynem ratującym ludzkie życie.

Ratowanie ludzkiego życia to dla lubuskich policjantów zadanie priorytetowe. Potwierdzeniem tego są liczne informacje prasowe o działaniach funkcjonariuszy, podczas których udało im się uratować drugiego człowieka. Poza skutecznymi interwencjami w sytuacjach gdzie zagrożone było czyjeś życie, policjanci szukają także innym sposobów, aby pomóc w jego ratowaniu. Okazją do tego są bez wątpienia różnego rodzaju zbiórki krwi. Ten płyn jest dla wielu osób nadzieją na odzyskanie zdrowia w trudnych chwilach, dlatego też lubuscy stróże prawa aktywnie uczestniczą we wszelkich inicjatywach, podczas których jest on zbierany.

Takie przedsięwzięcie zorganizowane zostało w sobotę (28 sierpnia) w jednostce 151. Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Lubuscy Terytorialsi” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Akcja skierowana została do służb mundurowych województwa lubuskiego z celem zebrania 100 donacji, czyli 45 litrów krwi oraz wykształcenia i promowania idei krwiodawstwa. Chociaż scenariusz sobotniego wydarzenia składał się z kilku części, najważniejszą z nich była oczywiście zbiórka krwi. Wśród licznie zgromadzonych przedstawicieli służb mundurowych byli także lubuscy policjanci. Wielu z nich należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którzy zawsze włączają się w tego typu szlachetne inicjatywy.

Podczas sobotniej zbiórki, dla zgromadzonych osób przygotowano także kilka atrakcji, w tym: pokaz Batalionowego Zespołu Szkoleniowego i sprzętu wojskowego, wystawę  historyczną oraz poczęstunek grochówką wojskową.

Uprawa krzewów konopi indyjskich na wyspie zlikwidowana przez Policjantów

Policjanci kryminalni poprzez wnikliwą pracę operacyjną dokonali rozpoznania w wyniku którego ustalili, iż na jednym ze stawów rybnych znajdujących się w powiecie Międzyrzeckim wśród zarośli uprawiane są krzewy konopi indyjskich. Teren ten jest bardzo dobrze strzeżony, posiada bowiem liczne bramy wjazdowe z tabliczkami informującymi o zakazie wchodzenia, a sama uprawa była zorganizowana na wyspie zlokalizowanej w centralnej części stawu rybnego do którego dostęp był możliwy jedynie przy pomocy łodzi. Policjanci do sprawy zatrzymali jedną osobę.

Międzyrzeccy policjanci kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w wyniku żmudnej pracy operacyjnej ustalili, iż na jednym ze stawów hodowlanych znajdujących się na terenie powiatu Międzyrzeckiego prowadzony jest nielegalny proceder polegający na uprawie krzewów konopi innej niż włókniste. Ustalenia operacyjne wskazywały, iż plantacja ma być ukryta na wyspie wśród trzcin i zarośli. W wyniku przeszukania stawów hodowlanych uzyskane ustalenia potwierdziły się. Sama uprawa roślin była bardzo dobrze zakamuflowana. Policjanci żeby dostać się na miejsce uprawmy zmuszeni byli przepłynąć łodzią na wyspę znajdującą się w centralnej części stawu. Sama wyspa była zarośnięta wysokimi zaroślami uniemożliwiającymi dostrzeżenie uprawy z zewnątrz, a sam teren stawów posiadał liczne zabezpieczenia w postaci bram wjazdowych oraz tabliczek informujących o zakazie wstępu. Mundurowi na wyspie zabezpieczyli 14 krzewów marihuany. W wyniku podjętych działań kryminalni do sprawy zatrzymali 56 letniego mieszkańca Powiatu Międzyrzeckiego. Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia zatrzymanym zarzutów nielegalnej uprawy konopi indyjskich.

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !!!

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu informuje o  możliwości korzystania z darmowej aplikacji  Regionalny System Ostrzegania (RSO).
RSO jest darmową aplikacją mobilną na telefony, w której pojawiają się komunikaty o każdej próbie lub dokonaniu oszustwa na szkodę osób starszych
metodą tzw. policjanta /inkasenta/wnuczka/córkę/syna, do których dochodzi na terenie woj. lubuskiego.
Dzięki temu seniorzy natychmiast zostają powiadomieni o zagrożeniu, co zwiększa ich czujność i może zapobiec utracie oszczędności.




Jak nie zostać oszukanym
Oto kilka podstawowych porad, które mogą uratować nas przed oszustami działającymi na tzw. „wnuczka”, „Policjanta” itp.


 

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy też gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie  skierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z Twoim sąsiadem mieszkającym obok,
  • Jeśli musisz kogoś wpuści do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego  w mieszkaniu, najlepiej, aby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeżeli to możliwe przed podpisaniem skontaktuj się z kimś z rodziny, jeżeli słabo widzisz poproś o przeczytanie treści dokumentu,
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące, sprawdź czy jest to prawdziwy krewny, oddzwoń do niego  lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzi, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
  • Mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
  • Staraj się zapamięta jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu  i zachowania podejrzanej osoby,
  • Pamiętaj aby o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment