Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Ratunek przyszedł w samą porę – policjanci pomogli uratować ludzkie życie

Zaangażowanie, profesjonalizm i troska – to cechy międzyrzeckich policjantów, którzy uratowali życie mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo. Mundurowi po dotarciu na miejsce szybko udzielili desperatowi pierwszej pomocy przedmedycznej i monitorowali jego czynności życiowe do czasu przybycia załogi karetki pogotowia. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Do zdarzenia doszło w piątek (5 marca) na terenie gminy Międzyrzecz. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie od zrozpaczonej kobiety, że jej syn zamknął się w przydomowej komórce i najprawdopodobniej chce popełnić samobójstwo. Zdenerwowana kobieta początkowo próbowała sama zainterweniować, jednak drzwi były zamknięte od środka, a z mężczyzną nie mogła nawiązać kontaktu. W tej sytuacji liczyła się każda chwila. Na miejsce został natychmiast skierowany patrol policjantów. Sierżant sztabowy Marek Rzepski oraz sierżant sztabowy Michał Jarmusz doskonale wiedzieli co robić w takiej sytuacji. Już po chwili policjantom udało się wejść  do środka. Mężczyzna był nieprzytomny i nie było z nim kontaktu. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej i monitorowali jego czynności życiowe do czasu przybycia załogi karetki pogotowia. Desperat trafił pod opiekę lekarzy, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

To nie pierwszy raz, kiedy patrol w tym składzie interweniował udzielając pierwszej pomocy. To doświadczeni policjanci, którzy w różnych, podobnych sytuacjach nie tracą zimnej krwi i pomagają innym.

Wykorzystywał wnyki do kłusowania na sarny. Mężczyzna zatrzymany przez policjantów i strażników leśnych

59-letni mieszkaniec jednej z wsi w gminie Skwierzyna, który wykorzystywał wnyki do kłusowania na sarny, został ustalony i zatrzymany przez policjantów i strażników leśnych. Mężczyzna nielegalnie pozyskaną zwierzynę leśną sprzedawał okolicznym mieszkańcom za alkohol. Za tego typu przestępstwo może mu grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania mężczyzny doszło dzięki współpracy policjantów z Komisariatu Policji w Skwierzynie oraz funkcjonariuszy Straży Leśnej. Funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec gminy Skwierzyna nielegalnie pozyskuje zwierzynę leśną, a później sprzedaje okolicznym mieszkańcom za alkohol. Z ustaleń mundurowych wynikało, że proceder mógł trwać od dłuższego czasu, a łupem kłusownika były głownie sarny.

Policjanci podczas sprawdzenia terenu leśnego, ujawnili kilkadziesiąt sztuk pułapek, w których zwierzęta często umierają w okropnych męczarniach. Wszystkie wnyki zostały zabezpieczone. Zatrzymany 59-latek przyznał się do kłusownictwa. Policjanci ustalili, że w okresie od połowy stycznia w ten sam sposób mógł pozyskać sześć saren, które później oprawiał i sprzedawał. Zgodnie z prawem łowieckim za tego typu przestępstwo może mu grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Foto: Nadleśnictwo Skwierzyna

UDERZAŁ MŁOTKIEM PSA. PÓŹNIEJ ZAKOPAŁ GO ŻYWCEM. MAMBO PRZEŻYŁ, A JEGO OPRAWCA ZOSTAŁ ZATRZYMANY PRZEZ POLICJANTÓW

Zakopał psa myśląc, że ten nie żyje po tym, jak uderzył go młotkiem. Mężczyzna w wieku 53 lat odpowie za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, za co może mu grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Na szczęście mały Mambo ma się dobrze

Do zdarzenia doszło w piątek 12 marca 2021 roku  na terenie jednej z wsi w gminie Trzciel. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednej z posesji, nieznany sprawca zakopał psa, który pod ziemią dawał oznaki życia. Policjanci przybyli na miejsce zastali mężczyznę, który oświadczył, że na co dzień, pod nieobecność właściciela posesji, dokarmia należącego do niego pieska. Jednak gdy wszedł by go nakarmić, nie mógł go nigdzie odnaleźć. W pewnym momencie, usłyszał pisk psa dobiegający spod ziemi. Mężczyzna natychmiast rozkopał to miejsce i wyciągnął rannego czworonoga. Gdyby pomoc nie nadeszła na czas, piesek umierałby w potwornych męczarniach. Policjanci w pobliżu miejsca zdarzenia zabezpieczyli młotek, którym najprawdopodobniej oprawca zadał cios zwierzęciu oraz łopatę. Policjanci powiadomili pracownika gminy, który zorganizował opiekę weterynaryjną dla czworonoga.

Policjanci szybko ustalili mężczyzn, mogących mieć związek ze sprawą. Wszyscy zostali zatrzymani. Jednak przesłuchanie ich było możliwe dopiero następnego dnia, ponieważ wszyscy byli nietrzeźwi. Początkowo wyjaśnienia mężczyzn były niespójne.  Jeden z nich jednak przyznał się do popełnienia przestępstwa i  tłumaczył, że zdenerwował się na czworonoga, bo ten go zaatakował, kopnął go, uderzył młotkiem a później myśląc, że nie żyje, zakopał. Mężczyźna usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad psem, za co może grozić mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Na szczęście mały Mambo ma się dobrze i dochodzi do zdrowia pod opieką weterynarzy.

O bezpieczeństwo możesz zadbać nawet z domu – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Jeśli nie czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy, widzisz nieprawidłowości w oznakowaniu dróg lub spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym- zgłoś to policjantom. Dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” możesz to zrobić bez wychodzenia z domu i podawania swoich danych w kilka minut.

Policjanci z Międzyrzecza zachęcają do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą, której w bardzo wygodny sposób, można wskazać stróżom prawa miejsca zagrożone oraz miejsca, które należałoby częściej monitorować i sprawdzać.

Od września 2016 roku, ruszyła „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Dzięki tej aplikacji, każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Zgłoszenia trafiają do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca, weryfikują zgłoszenia a później nadzorują wskazane miejsca.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane i przekazane do realizacji a zebrane informacje pozwalają policjantom na jeszcze lepszą dyslokację służb, które częściej kierowane są we wskazane miejsca, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy lubuskiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Wielkanocne działania policjantów na drogach

Policjanci z Międzyrzecza wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna w okresie Wielkanocy pełnili służbę na drogach całego powiatu dbając o bezpieczeństwo podróżnych

W wyniku podjętych działań policjanci ujawnili 30 naruszeń przepisów ruchu drogowego. Najczęściej bo aż w 21 przypadkach policjanci interweniowali wobec kierujących, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość. Funkcjonariusze nie mieli taryfy ulgowej wobec kierowców, którzy za nic mieli sobie obowiązujące ograniczenia. Ze stanowczym działaniem policjantów spotkało się czterech kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość powyżej 50 kilometrów na godzinę.
Dużą nierozwagą i lekkomyślnością wykazał się kierujący pojazdem osobowym, który w jednej z miejscowości powiatu międzyrzeckiego, na drodze publicznej umyślnie doprowadził do utraty przyczepności tylnej części pojazdu i wprowadził go w ślizg kontrolowany, wskutek czego stworzył zagrożenie nie tylko dla siebie i pasażera ale i innych uczestników ruchu drogowego. Kierującym okazał się być 29-letni mężczyzna, któremu wcześniej cofnięto uprawnienia do kierowania, za liczne wykroczenia drogowe. Policjanci skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu.

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk
Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

WIDOCZNOŚĆ jest na drodze ważnym aspektem bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Policjanci przypominają o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych oraz oświetlenia zgodnego z przepisami w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego

W ramach prowadzonych programów ma rzecz bezpieczeństwa między innymi pieszych i rowerzystów przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowany ale i namawiamy do noszenia ich również w miejscowościach w miejscach nieoświetlonych.

Tym samym zwracamy się z apelem aby odblask posiadał odpowiednią wielkość, był umieszczony w sposób widoczny a stosowane oświetlenie posiadało odpowiednie natężenie światła. Często w sprzedaży znajdują się światła, które mimo że świecą, nie oświetlają drogi. Sprawdzajmy też, czy nasze czerwone światło umieszczone z tyłu roweru jest widoczne, czy nie jest zasłonięte ubraniem lub przewożonym bagażem. Głównymi kryteriami jakimi powinniśmy się kierować jest to abyśmy byli widoczni z dostatecznej odległości dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie dopuszczajmy do sytuacji aby widziano nas w ostatniej chwili!

W okresie zimowym Policjanci wręczali elementy odblaskowe ( kamizelki i opaski) osobą, które nie stosowały się do obowiązku ich noszenie przy czym popełniali wykroczenie. Przypominamy, iż nie korzystając z odblasków narażamy się nie tylko na niebezpieczeństwo ale i na mandat karny do 100 zł.

Policjant w czasie wolnym od służby niósł pomoc dla kierowcy z zawałem serca

Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu w trakcie podroży zauważył stojące na poboczu drogi pojazdy z włączonymi światłami awaryjnymi. Obok pojazdu na ziemi leżał mężczyzna, a nad nim stało kilka osób. Policjant niezwłocznie zatrzymał się i podbiegł do mężczyzny, aby udzielić mu pomocy.

W niedzielę (11 kwietnia) międzyrzecki policjant podróżujący w dniu wolnym drogą między Świebodzinem, a węzłem S-3 Świebodzin Północ zauważył znajdujące się na poboczu drogi pojazdy, które sygnalizowały awarię oraz leżącego na ziemi mężczyznę. Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk niezwłocznie zatrzymał swój samochód w miejscu bezpiecznym i podbiegł do poszkodowanego. Funkcjonariusz wraz z jedną z będących na miejscu osób udzielił mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej w trakcie, której wykonał wywiad ratowniczy w schemacie „SAMPLE” polegającego na uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji od poszkodowanego w celu niesienia mu prawidłowych działań ratunkowych. Dzięki wykonanemu wywiadowi ustalił, iż poszkodowany mężczyzna posiada symptomy wskazujące na zawał serca oraz niezbędna jest pilna pomoc specjalistyczna. Z uwagi na stan zagrażający życiu i zdrowiu mężczyzny na miejsce po kilku minutach przybył zespół ratownictwa medycznego, który przejął poszkodowanego. Po wykonaniu badań z uwagi na rozległy i zaawansowany zawał serca poszkodowanego ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu na miejsce śmigłowca LPR. Policjant pozostał na miejscu i w chwili lądowania śmigłowca zamknął ruch na drodze oraz pomógł ratownikom w przetransportowaniu poszkodowanego do śmigłowca.

Na miejscu zdarzenia pozostała wystraszona całą sytuacją żona poszkodowanego mężczyzny. Jak się okazało małżeństwo pochodzące z Bydgoszczy podróżowało wspólnie w okolicach Świebodzina drogą S-3. Kobieta zaistniałą sytuacją była bardzo zdenerwowana, oświadczyła iż nie jest w stanie samodzielnie prowadzić pojazdu oraz, że poczeka na miejscu w samochodzie na przyjazd rodziny z Bydgoszczy. Międzyrzecki policjant, z uwagi na trudną sytuację w której znalazła się kobieta zaproponował jej opiekę u siebie w domu, na co się zgodziła. Dzięki szybkim i skutecznym działaniom ratunkowym poszkodowany mężczyzna w parę znalazł się w specjalistycznym szpitalu, gdzie ustabilizowano jego stan zdrowia.

starszy aspirant Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment