Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

1 kwietnia, a więc data kiedy wypada Prima Aprilis, to dzień, w który należy szczególnie uważać na to co ktoś nam mówi. Nie inaczej jest też w przypadku Internetu. My także popełniliśmy poniższy tekst dotyczący zmiany nazwy sołectwa Murzynowo na nowszą. Zasięg naszego posta to kilkanaście tysięcy osób oraz wiele udostępnień i aktywności. Mamy nadzieję, że nasz żart, pomimo otaczającej nas covidowej rzeczywistości, wywołał uśmiechy na twarzach wszystkich odbiorców, a szczególnie mieszkańców sołectwa Murzynowo. Życzymy dużo zdrowia i jeszcze wielu powodów do radości.

Zmiana nazwy sołectwa Murzynowo na nowszą.

Po październikowej opinii Rady Języka Polskiego, w której  odradza używania  rzeczownika „Murzyn”, ponieważ słowo to  –jak twierdzi RJP -  budzi złe skojarzenia i jest archaiczne, rozgorzała medialna dyskusja. Wielu podkreśla, że we wszystkich językach świata zachodniego, łącznie z Polską, nazwy  podstawowe w epoce niewolnictwa ustąpiły lub ustępują nazwom nowszym. Po drugie, słowo "Murzyn" w języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą, jak np."100 lat za Murzynami". Ponadto, słowa „Murzyn”, „Murzynka”,  mogą mieć znamiona ksenofobii kulturowej lub klasizmu kulturowego.

Wobec powyższych opinii i ze względu na to jak wielkie emocje budzi używanie tego, obraźliwego według językoznawców, „murzyńskiego” słowa oraz aby uszanować wrażliwość mieszkańców Gminy Skwierzyna,  rozważa się możliwość  zmiany nazwy  sołectwa Murzynowo na inne, mniej obarczone  bagażem negatywnych konotacji.

Prosimy o zgłaszanie  propozycji nowej nazwy dla Murzynowa, jednakże takich, które biorą pod uwagę słowa prof. Bralczyka, który mówił: Słowo dzieje się zawsze pomiędzy tym, kto je wypowiada i tym, kto je słyszy. Ten, kto się wypowiada powinien myśleć o tym, kto słucha.

 Mieszkańcy, dotychczasowego sołectwa Murzynowo, mają nadzieję na pomoc w znalezieniu oryginalnej i stosownej  nazwy.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment