Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Bądź bezpieczny na drodze

Zmienna pogoda, częste opady deszczu, ograniczona widoczność, ślizga nawierzchnia to typowa aura jesienno-zimowa, z którą musi się mierzyć każdy kierowca i pieszy. Policjanci międzyrzeckiej drogówki przypominają o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, o zachowaniu szczególnej ostrożności i przestrzeganiu przepisów prawa.

Pora jesienno-zimowa wymaga od każdego uczestnika ruchu drogowego zachowania ostrożności przy poruszaniu się po drogach. Dotyczy to zarówno pieszych, rowerzystów jak i kierujących pojazdami mechanicznymi. Policjanci międzyrzeckiej drogówki udzielają ważnych wskazówek jak bezpiecznie poruszać się po drodze:

Pamiętaj, że od nas wszystkich zależy jak bezpiecznie będzie na naszych drogach

 • zadbaj o stan techniczny pojazdu ( sprawdź oświetlenie, stan opon, hamulców),
 • dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,
 • przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych zwolnij, przepuść pieszego,
 • nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości na drodze,
 • stosuj się do pionowych i poziomych znaków drogowych ,
 • za kierownicę wsiadaj wypoczęty i trzeźwy.
 • Nie zapominamy o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego i przypominamy:
 • korzystaj z przejść dla pieszych - nie przekraczaj jezdni w miejscach niedozwolonych,
 • zachowaj ostrożność przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, nie wbiegaj, upewnij się, że bezpiecznie możesz je przejść,
 • stosuj się do sygnalizacji świetlnej,
 • korzystaj z elementów odblaskowych- zwiększą twoją widoczność,
 • poza terenem zabudowanym, po zmroku masz obowiązek używania elementów odblaskowych

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli ponad 37 kilogramów krajanki tytoniowej

Kryminalni z Komisariatu Policji w Skwierzynie wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego z Gorzowa Wlkp. zabezpieczyli ponad 37 kilogramów krajanki tytoniowej bez znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 40 tysięcy złotych. Do sprawy zatrzymany został 52-letni mężczyzna powiatu międzyrzeckiego, który usłyszał już zarzuty karne.

W środę (4 listopada) skwierzyńscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego udali się na przeszukanie do firmy jednego z mieszkańców Skwierzyny, który jak ustalono miał posiadać nielegalny tytoń. Po wejściu do jednego z pomieszczeń ujawnili krajankę tytoniową bez akcyzy - ponad 37 kilogramów tytoniu do palenia w foliowych workach oraz pojemnik i mieszadło do tytoniu. Towar oraz urządzenia służące do robienia krajanki zostały zabezpieczone przez mundurowych. Szacunkowe  uszczuplenie Skarbu Państwa  wynosi niemal 40 tysięcy złotych. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzut posiadania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna oraz przepadek zabezpieczonego mienia.

Był skrajnie wyziębiony po tym jak wpadł do wody. Uratowali go policjanci

W Międzyrzeczu bezdomny mężczyzna wpadł do wody, po czym schronił się pod mostem, gdzie zasnął. Temperatura na zewnątrz spadła w okolice zera stopni, więc sytuacja była bardzo groźna. Na szczęście z pomocą przyszli policjanci. Gdyby nie ich zaangażowanie, mężczyzna najprawdopodobniej nie przeżyłby nocy.

Temperatury w nocy oscylują w granicach zera stopni Celsjusza.  To trudny czas dla osób, które nie mają ciepłego domu lub miejsca, gdzie mogłyby spędzić noc i się ogrzać. Dlatego policjanci stale patrolują i sprawdzają pustostany, ogródki oraz miejsca, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać.

W nocy z 20 na 21 listopada, podczas patrolu pieszego wzdłuż rzeki Obra w Międzyrzeczu, patrol Policji w składzie: sierżant Sebastian Białasik oraz starszy sierżant Mateusz Guzek, w rejonie mostu, zauważył śpiącego mężczyznę. Był skrajnie wychłodzony i miał przemoczoną odzież. Podczas rozmowy, okazało się, że wcześniej wpadł do rzeki. Mężczyzna był trzeźwy, jednak nie mógł poruszać się o własnych siłach. Mówił, że bardzo mu zimno i nie może się ruszyć. Policjanci natychmiast przenieśli go do radiowozu, aby mógł się ogrzać i w ciepłym miejscu poczekać na przyjazd karetki pogotowia. Gdyby nie zaangażowanie i pomoc udzielona przez policjantów, mężczyzna najprawdopodobniej nie przeżyłby nocy.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, pada deszcz lub śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jeżeli sami boimy się zainterweniować, zapytać, czy trzeba pomóc, wystarczy telefon do najbliższej jednostki Policji, informujący o miejscu gdzie znajduje się osoba, która może potrzebować pomocy. Dzięki temu można uratować czyjeś życie. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na dworze.

Policjanci przypominają również, że miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, można wskazać anonimowo za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, a w sytuacjach alarmowych dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.

Pierwsze przymrozki za nami. Uważajmy na drogach!

Pierwsze przymrozki, szybko zapadający zmrok i zmienna pogoda utrudniają warunki na drogach. Pamiętajmy, aby w okresie jesienno-zimowym w sposób szczególny zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zdjęcie nogi z gazu.

Policjanci z Międzyrzecza codzienne dbają o podróżujących drogami powiatu. Prowadzą różnego rodzaju działania, eliminują z ruchu nietrzeźwych kierowców oraz piratów drogowych łamiących przepisy. Wszystko po to, aby drogi były bezpieczne i aby nie dochodziło na nich do zdarzeń.

Jednak w głównej mierze to od samych kierowców zależy na drogach. Łamiąc przepisy nie tylko narażają się oni na straty finansowe, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia własnego oraz innych podróżnych. Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków pamiętajmy o właściwym przygotowaniu pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. To już naprawdę „ostatni gwizdek”, aby wymienić koła na zimowe. Należy również zagospodarować sobie większą ilość czasu przed wyjazdem do pracy po to, aby spokojnie, bez pośpiechu odmrozić szyby oraz lusterka. Poranne przymrozki, częste mgły i opady powodują, że drogi mogą być śliskie, przez co czas wyhamowania znacznie się wydłuża, a w skrajnych przypadkach pojazd może wpaść w poślizg. Najczęściej dzieje się tak przy znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Atak oszustów na Lubuszan, którzy tracą oszczędności życia

Oszuści nie ustępują w bezprawnych działaniach. Lubuszanie w ostatnim czasie są szczególnie narażeni na utratę oszczędności życia. Przestępcy wykorzystują do tego celu różne legendy, które w wielu przypadkach okazują się skutecznym wabikiem dla przyszłych ofiar. Seniorzy muszą mieć się na baczności. Lubuscy policjanci apelują o ostrożność, która pozwoli na uniknięcie straty niemal 1,5 miliona złotych rocznie

Co jakiś czas wracają. I to ze zdwojoną siłą. Rozochoceni koleją skuteczną próbą oszustwa, która w szybki i stosunkowo prosty sposób wzbogaca ich nawet o 100 tysięcy złotych. Dlatego nie ma co się łudzić- oszuści będą kontynuowali swą przestępczą działalność. Ale to od nas samych zależy czy ich łowy będą okazałe czy też zakończą się fiaskiem i szybkim zatrzymaniem oszustów

Sposób działania oszustów choć ma wiele legend zawsze opiera się na tym samym mechanizmie- stworzyć wiarygodną historię, przekonać, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą się rozmawia i złapać swą ofiarę w pułapkę psychologiczną, konsekwencją czego jest przekazanie wysokich kwot pieniędzy. Bez znaczenia jest podawanie zawodu oszusta w momencie jego przestępczej działalności. Czy jest to fałszywy policjant, wnuczek, córka, pracownik wodociągów czy narodowego funduszu zdrowia, to wielu seniorów i tak daje im wiarę. Tu apel do wszystkich, żeby przestrzegali starsze osoby w codziennej rozmowie o zagrożeniach jakie istnieją. Wielu w ten sposób dowiedziało się o oszustach zanim ci zdążyli do nich zadzwonić. Dzięki czemu nie stracili oszczędności życia i szybko powiadomili prawdziwych policjantów. Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią posiadania pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych, chętnych do pomocy osób. Ważne, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

UWAGA!

 • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
 • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
 • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”
 • Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

APELUJEMY – jeśli mają państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nigdy nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym. Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
 • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
 • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
 • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment