Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Diler w rękach lubuskiej Policji. 1,5 kg metamfetaminy wyrzucone przez okno pędzącego samochodu

Kara 10 lat grozi 32-letniemu gorzowianinowi, który podczas policyjnej obławy wyrzucił z pędzącego auta ponad 1,5 kg metamfetaminy. Było to efektem intensywnych działań operacyjnych policjantów z Gorzowa i Międzyrzecza, którzy doskonale wiedzieli czym zajmuje się ten mężczyzna. Oprócz tego odpowie on za niezatrzymanie się do kontroli i prowadzenie auta pomimo orzeczonego sądownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W minionym tygodniu praca lubuskich policjantów skupiona była na weryfikacji ustaleń operacyjnych, które wskazywały na dystrybucję w regionie sporych ilości narkotyków. Te miały trafić na lubuski rynek. Konkretyzacja policyjnych działań operacyjnych polegała zatem na wcześniejszym wytypowaniu potencjalnego dilera. Później już mna fizycznym jego zatrzymaniu. Dzięki ustaleniom kryminalnych możliwe było dotarcie do wiedzy, z której wynikało, że mężczyzna ten porusza się osobowym golfem.  Wcześniej zajmujący się dystrybucją narkotyków 32-latek zaopatrzył się w bezprawny „towar” i poruszał się w kierunku Gorzowa. Na to przygotowani byli już policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wsparci funkcjonariuszami z Międzyrzecza i Gorzowa. Kierujący osobowym golfem zbagatelizował jednak sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania czym popełnił kolejne przestępstwo. Podczas desperackiej próby ucieczki pozbywał się zakazanych prawem środków przez okno auta. Na pobocze wyrzucił dwie foliowe torebki, w których znajdowało się łącznie 1,6 kg metamfetaminy. Dzięki policjantom ruchu drogowego szarża uciekiniera została skutecznie i bezpiecznie przerwana. Samochodem w ogóle nie powinien się poruszać. Miał bowiem cofnięte uprawnienia. Materiał dowodowy skompletowany przez śledczych z lubuskiej Policji był wystarczający do tego, aby sąd aresztował 32-latka na najbliższe trzy miesiące.

Sprawa jest rozwojowa i nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Międzyrzeczu. Mężczyzna usłyszał zarzuty związane z posiadaniem znacznych ilości narkotyków, prowadzeniem pojazdu mimo cofniętych uprawnień oraz niezatrzymaniem się do policyjnej kontroli. Grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności.

Dzięki pracy policjantów nożownik szybko zatrzymany

W Skwierzynie jeden mężczyzna ugodził nożem drugiego. Napastnik, szybko zatrzymany przez policjantów, odpowie za usiłowanie zabójstwa. Może mu grozić kara dożywotniego pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował 52-latka na 3 miesiące.

Do zdarzenia doszło we wtorek (15 września) wieczorem przy jednym z lokali w Skwierzynie. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o rannym mężczyźnie. Policjanci oraz ratownicy na miejscu udzielili pomocy 59-latkowi, który z raną w klatce piersiowej został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Gorzowie Wlkp. Według wstępnych ustaleń policjantów, miało dojść do sprzeczki dwóch mężczyzn, po czym jeden z nich osunął się na ziemię, natomiast drugi oddalił się w nieznanym kierunku. Z informacji przekazanych przez ratowników wynikało, że mężczyzna ma ranę kłutą, którą najprawdopodobniej zadano nożem. Policjanci natychmiast przystąpili do działania. Konieczne było zabezpieczenie miejsca, rozpytanie świadków i szczegółowe ustalenie przebiegu zdarzenia. Na miejsce przyjechali policyjni technicy oraz grupa operacyjna, którzy szczegółowo zabezpieczyli ślady oraz przeprowadzili oględziny. Jednocześnie trwały poszukiwania mężczyzny, który mógł mieć związek ze sprawą. W całą akcję bardzo zaangażowali się mieszkańcy Skwierzyny, którzy licznie przybyli na miejsce i przyglądali się pracy stróżów prawa.  Dzięki pracy policjantów i zaangażowaniu mieszkańców, którzy na bieżąco przekazywali im informacje, gdzie może się znajdować napastnik, już po około godzinie od zdarzenia 52-latek został zatrzymany. Jest on  doskonale znany stróżom prawa, ma „bogatą” przeszłość kryminalną i wielokrotnie był notowany za przestępstwa przeciwko mieniu. Choć mężczyzna szybko trafił do policyjnego aresztu, to działania policjantów na miejscu zdarzenia trwały jeszcze przez wiele godzin. Konieczne było ustalenie wszystkich faktów, drogi przejścia mężczyzny oraz odnalezienie narzędzia, którym raniono 59-latka. Policjanci przeglądali zapisy monitoringów i przez wiele godzin przeczesywali miejsca, w których mogło być wyrzucone ostrze. Policjantom z Międzyrzecza oraz Skwierzyny pomagali również strażacy z OSP w Skwierzynie oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. Do pracy zaangażowano również policyjnego przewodnika psa tropiącego. W efekcie tych działań stróże prawa zabezpieczyli ostrze, którym najprawdopodobniej raniono mężczyznę. Dzięki wielogodzinnej pracy oraz zaangażowaniu i współpracy wielu służb, do sprawy zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy.

52-latek, mieszkaniec Skwierzyny usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, za co kodeks karny przewiduje karę nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował go na 3 miesiące.

Policyjny cios w przestępczość narkotykową. Zabezpieczono 11 kilogramów substancji psychotropowych

Od uprawy marihuany, po zbiory, suszenie i pakowanie - tak wyglądał biznes emerytki z niewielkiej miejscowości w gminie Międzyrzecz. Policjanci zabezpieczyli na jej posesji ponad 11 kilogramów suszu oraz 17 krzewów konopi i inne narkotyki. Sąd aresztował kobietę na trzy miesiące. Za tego typu przestępstwa może jej grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności

Nad sprawą związaną z uprawą marihuany pracowali policjanci z Międzyrzecza oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Funkcjonariusze podczas działań operacyjnych ustalili, że 62-letnia mieszkanka jednej z wsi w gminie Międzyrzecz, na terenie swojej posesji uprawia marihuanę. Policjanci już po wejściu na teren ogrodu poczuli charakterystyczny zapach tego krzewu. Ich ustalenia potwierdziły się. Okazało się, że kobieta na swoim ogrodzie oprócz dorodnych pomidorów, malin i marchewek uprawiała krzewy konopi indyjskich. Podczas przeszukania terenu całej posesji, oprócz 17 krzewów, policjanci zabezpieczyli również ponad 11 kilogramów suszu marihuany. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń gospodarczych, stróże prawa ujawnili również namiot ze specjalistycznym oświetleniem, w którym najprawdopodobniej hodowane były nielegalne rośliny. 62-latka usłyszała dwa zarzuty: uprawy marihuany i posiadania znacznej ilości środków odurzających w celu przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu, za co może jej grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do sprawy zatrzymany został również 36-letni mieszkaniec tej samej miejscowości, który usłyszał podobne zarzuty. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował obie osoby na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Pamiętaj o odblaskach

1 października 2020 r., w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”, po raz kolejny obchodzony był „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Celem działań jest przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych – dla własnego bezpieczeństwa!

Działania profilaktyczne „Świeć przykładem”, a także obchodzony „Ogólnopolski Policyjny  Dzień Odblasków” skierowane są do pieszych, w tym seniorów, czyli grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mają na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym (zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych) i poza obszarem zabudowanym.

TO WAŻNE!

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Pamiętajmy, że nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego, może uratować życie!

st.asp. Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment