Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Policjanci udaremnili wyłudzenie odszkodowania za skradziony pojazd

Zgłosił fikcyjną kradzież pojazdu chcąc wyłudzić odszkodowanie z ubezpieczalni. Właściciel samochodu i dwie inne osoby, które pomagały mu w nielegalnym procederze, zostali zatrzymani. Za tego typu przestępstwo może im grozić do pięciu lat pozbawienia wolności.

Sprawą kradzieży VW Golfa policjanci z Międzyrzecza zajęli się pod koniec kwietnia 2020 roku. Jego właściciel zawiadomił, że samochód skradziono z parkingu przy stacji paliw, kiedy to on przesiadł się do ciężarówki i pojechał na jej załadunek. Po kilku godzinach, po przyjeździe samochodu wartego blisko 40 tys. zł nie było już na miejscu. Policjanci przystąpili do pracy, jednak swoje działania prowadzili dwutorowo. Do sprawy zaangażowani byli policjanci z różnych wydziałów. Z jednej strony starali się odnaleźć pojazd, ustalając jak najwięcej faktów i ewentualną trasę przejazdu skradzionego samochodu, a jednocześnie brali również pod uwagę, że mogło to być fikcyjne zgłoszenie w celu wyłudzenia odszkodowania z polisy.

Zebrany i dokładnie przeanalizowany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że kradzieży nie było, a właściciel golfa zawiadomił o niej, chcąc wyłudzić odszkodowanie z polisy. Policjanci ustalili również dwie osoby, które pomagały 43-latkowi w nielegalnym procederze. Jeden z zatrzymanych mężczyzn odprowadził samochód do „dziupli”, natomiast drugi rozbierał pojazd na części. W efekcie swoich działań, policjanci zatrzymali trzy osoby oraz odzyskali częściowo rozebrany pojazd. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut paserstwa, natomiast drugi odpowie za pomoc w wyłudzeniu odszkodowania za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Właściciel golfa usłyszał trzy zarzuty: zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie, fałszywe zeznania oraz wyłudzenie odszkodowania, za co może mu grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

DOŁĄCZ DO LUBUSKIEJ POLICJI

Chcesz połączyć pasję ze służbą ? Cenisz sobie stabilizację zatrudnienia? Chcesz się rozwijać ? To wymarzona praca dla Ciebie. Zostań policjantem! To ciekawa propozycja i perspektywa realizacji zadań dająca wiele satysfakcji tym, którzy marzą pomagać innym. Ty też możesz zostać jednym z lubuskich policjantów.

Informujemy, że od dnia 3 czerwca 2020 r. można składać dokumenty dotyczące naboru  do Polcji o których mowa w art. 25 ust. 2 pkt 1 ustawy o Policji.

Zawód policjanta to wyzwania, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi. Z pewnością jest to ciekawa służba, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie, gdzie jego umiejętności i zdobyta wiedza pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli. Służba prewencyjna, kryminalna, dochodzeniowo-śledcza, ruchu drogowego, policyjni antyterroryści, technicy kryminalistyki, profilaktycy, psycholodzy, przewodnicy psów, policjanci z laboratorium kryminalistycznego, rzecznicy prasowi, funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą, korupcyjną, cybernetyczną, narkotykową czy zorganizowaną. To tylko niektóre możliwe drogi, które można obrać decydując się na służbę w szeregach Policji. Z pewnością to wymagająca misja, która kosztuje wiele wyrzeczeń nie tylko samych zainteresowanych ale i ich rodzin. Ale to także gwarancja realizowania swoich pasji, którą jest pomoc innym i zwalczanie wszelkich mechanizmów przestępczych. Wielu już wybrało tę drogę i służy wiernie Narodowi. Można realizować dużo pożytecznych zadań, które mają jeden wspólny cel- reagowanie na wszelkie formy łamania prawa. W garnizonie lubuskim służy ponad 2,6 tys. policjantów, których praca jest oceniana bardzo wysoko. W minionym roku wstąpiło do nas 130 kolejnych. Dołącz do drużyny profesjonalistów. Zostań jednym z nas.

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji mogą złożyć komplet dokumentów w Sekcji ds. Doboru Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp, mieszczącej się przy ul. Kwiatowej 10 (wejście od ul. Sielskiej).

lub Komendach Miejskich i Powiatowych Policji na terenie województwa lubuskiego również w soboty i niedziele.

Ponadto przyjęcia interesantów prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30.

Informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej można znaleźć na stronie internetowej Komendy Głównej Policji http://praca.policja.pl/pwp/rekrutacja lub na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji (http://lubuska.policja.gov.pl)., bądź też kontaktując się z Zespołem ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Tel. (95) 738 12 60, (95) 738 12 61, (95) 738 12 62

Opracowała: podkom. Marzena Śpiewak

nadkom. Marcin Maludy

Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności

Od kilku miesięcy był poszukiwany przez międzyrzeckich policjantów. W swoim domu przygotował specjalna skrytkę, do której chował się przed policjantami. 44-latek najbliższe pół roku spędzi w więzieniu.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu od kilku miesięcy prowadzili poszukiwania za 44-latkiem na podstawie listu gończego wystawionego przez Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu. Pomimo wielu sprawdzeń miejsc, w których mężczyzną mógłby przebywać, oraz wykonania licznych czynności operacyjnych, mających na celu ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie poszukiwanego, przez kilka miesięcy 44- latkowi udawało się unikać odpowiedzialności. Policjanci przez cały ten okres zbierali informacje i sprawdzali wszystkie miejsca, wykorzystując do tego również różne metody pracy operacyjnej.

We wtorek 16 czerwca 2020 roku, policjanci mając pewność, że poszukiwany ukrywa się w swoim rodzinnym domu, postanowili kolejny już raz sprawdzić tą informację. Początkowo, po wejściu na podwórko policjanci usłyszeli odgłosy wskazujące, że ktoś z domowników jest w mieszkaniu, jednak nikt nie odpowiadał na pukanie do drzwi ani wezwania do ich otwarcia. Po konsultacji z prokuratorem, policjanci postanowili wejść siłowo do budynku. Podczas przeszukania, policjanci zauważyli na piętrze domu małe drzwiczki ukryte za  różnymi przedmiotami, a za nimi długi tunel. Po wejściu do niego, okazało się, że to specjalna skrytka, w której  mężczyzna chował się przed policjantami.  44-latek został zatrzymany. Najbliższe pół roku spędzi  w Areszcie Śledczym.

Chwile strachu- trzyletni chłopczyk w porę odnaleziony

Wystarczyła chwila nieuwagi, aby trzyletni chłopiec zniknął z pola widzenia jego taty. Przebiegł ulicami Międzyrzecza kilkaset metrów a w jego poszukiwania włączyli się międzyrzeccy policjanci. Wszystko dobrze się skończyło a na ręce Komendanta Powiatowego wpłynęły podziękowania od wdzięcznych rodziców.

Niektóre dzieci to żywe srebra, obdarzone nieograniczonymi pokładami energii. Biegają, uciekają i wymagają od swoich opiekunów nieustannego skupienia i uwagi. Właśnie takim dzieckiem wesołym, energicznym i wiecznie rozbieganym jest trzyletni Rafałek z Międzyrzecza, którego rodzice muszą mieć oczy „dookoła głowy” i niezłą kondycję, aby za nim nadążyć.

W ubiegłym tygodniu rodzice Rafałka przeżyli chwile grozy i ogromny stres. Wystarczyła chwila nieuwagi ojca podczas spaceru z chłopcem, aby ten zniknął mu z pola widzenia. Rozglądał się zaniepokojony, ale nigdzie nie mógł znaleźć malucha.  Mężczyzna nie zastanawiał się zbyt długo, wiedział, że trzeba działać szybko bo znajdował się w centrum miasta a ruch na ulicach był bardzo duży. Mężczyzna natychmiast powiadomił o zdarzeniu międzyrzeckich policjantów. Na miejsce zostały skierowane wszystkie patrole, które od razu po zebraniu informacji, zaczęły szukać Rafałka. Na szczęście poszukiwania nie trwały długo i zajęły tylko kilka minut. Chłopiec odnalazł się cały i zdrowy kilkaset metrów od miejsca, w którym był z ojcem.

Wdzięczni rodzice złożyli na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Pawła Rynkiewicza podziękowania za pomoc w poszukiwaniach chłopca. Małżeństwo jest wdzięczne za pomoc w poszukiwaniach trzylatka. Dziękują za empatię, zaangażowanie mundurowych i ich profesjonalna postawę, które pomogły im zmniejszyć stres związany z tą niebezpieczną sytuacją.

Dla takich właśnie chwil, kiedy uda się pomóc, zwłaszcza gdy w grę może wchodzić maleńkie ludzkie życie, warto być policjantem!

Opracował

st. asp. Justyna Łętowska

KPP Międzyrzecz

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment