Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Jedni na balkonie sadzą kwiatki, inni… marihuanę

27 krzewów konopi indyjskich na balkonie mieszkania w bloku. Mężczyzna przygotował mini- szklarnię i dbał o swoje małe roślinki. Usłyszał zarzut uprawy konopi, za co grozi mu kara do trzech lat pobawienia wolności.

Wiosna, to sezon, kiedy ogrody i balkony przy naszych mieszkaniach rozkwitają pięknymi barwami. Miłośnicy pięknych, kolorowych kwiatów sadzą je po to, aby później podziwiać ich barwy i zapachy. Jeden z „miłośników roślin”, mieszkaniec Międzyrzecza, zamiast pięknych kolorowych i pachnących kwiatów, na swoim balkonie uprawiał sadzonki konopi indyjskich. Starannie przygotował się do ich uprawy i zbudował mini-szklarnię po to, aby rośliny miały odpowiednie warunki i szybko rosły2. Jednak nie doczekał się na zbiory, ponieważ został ustalony i zatrzymany przez policjantów. Mundurowi zabezpieczyli łącznie 27 sztuk sadzonek oraz niewielką ilość białego proszku. Badania specjalnymi testerami wykazały, że proszek to tzw. ecstay, natomiast rośliny to sadzonki marihuany.

24-letni mężczyzna, mieszkaniec Międzyrzecza został zatrzymany. Usłyszał już zarzut uprawy konopi, za co ustawa przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności. 

Włamywacze szybko ustaleni i zatrzymani przez policjantów

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamali się do samoobsługowej myjni na terenie Międzyrzecza. Dla kilkuset złotych zniszczyli sprzęt wart ok. 20 tys. zł. za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Do włamania doszło  w nocy 27 kwietnia na terenie Międzyrzecza. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że nieznani sprawcy uszkodzili urządzenie rozmieniające pieniądze na terenie myjni samoobsługowej, z którego następnie ukradli pieniądze. Choć z kasety skradziono tylko kilkaset złotych, to całość strat poniesionych w wyniku przestępstwa, poszkodowany wycenił na ponad 23 tys. zł.  Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Dokładna analiza materiałów zebranych w sprawie oraz działania operacyjne, pozwoliły na szybkie wytypowanie, ustalenie i zatrzymanie sprawców przestępstwa. Po dwóch dniach policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w wieku 20 i 23 lat. Usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem, za co może grozić im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Obaj  to mieszkańcy Międzyrzecza, którzy podczas przesłuchania przyznali się do popełnienia przestępstwa. Jak wynika z zebranych materiałów, skradzione pieniądze stracili na alkohol.

Na koncie liczne kradzieże w Polsce i Niemczech. Podejrzani zatrzymani przez dzielnicowych

Przez wiele lat okradali sklepy na terenie Polski i Niemiec - dwaj mężczyźni zostali zatrzymani przez dzielnicowych na terenie powiatu międzyrzeckiego. Z materiałów procesowych wynika, że kradzieże sklepowe stały się ich głównym źródłem dochodu. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dzielnicowi to policjanci pierwszego kontaktu, są ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. To policjanci wszechstronni, bo przekrój spraw, którymi się zajmują jest bardzo szeroki. Prowadzą poszukiwania osób, dozory policyjne, a także przeprowadzają wywiady dla współpracujących instytucji. Jednym z ich zajęć jest rozpoznanie środowiska oraz terenu, którym się zajmują oraz zbieranie informacji oraz ustalenia związane z zaistniałymi zdarzeniami. Właśnie takimi cechami i umiejętnościami wykazali się już wielokrotnie dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszczewie. Tym razem realizując swoje zadania, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże sklepowe oraz odzyskali część skradzionego towaru. Dzielnicowi zapamiętali szczegóły rozmowy z ochroniarzem jednego z marketów, który kilka dni wcześniej przekazał im informacje o mężczyznach, którzy najprawdopodobniej ukradli kilka butelek alkoholu i odjechali samochodem w nieznanym kierunku.

Kluczowe w tej sprawie było zapamiętanie przez policjantów szczegółów związanych z wyglądem wskazanego przez ochroniarza pojazdu. Gdy podczas patrolu terenu dzielnic, zauważyli podobny samochód, postanowili zatrzymać je do kontroli. Jak się później okazało, nie pomylili się. W pojeździe policjanci zabezpieczyli kilkanaście butelek alkoholu, a po wylegitymowaniu dwóch mężczyzn, którzy jechali samochodem, okazało się, że jeden z nich jest poszukiwany, natomiast obaj mają na swoim koncie liczne kradzieże dokonywane zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Podczas gromadzenia dowodów w tej sprawie, policjanci ustalili, że tylko w ostatnich kilku dniach mężczyźni dokonali kradzieży na terenie Skwierzyny, Trzciela, Pszczewa oraz Międzyrzecza. Dodatkowo ustalono, że podobnych kradzieży dokonywali również na terenach powiatów ościennych, a w latach 2012-2019  jeden z nich był wielokrotnie karany za tego typu przestępstwa na terenie Niemiec. Z materiałów wynika, że 33- i 35-latek „specjalizowali” się głównie w kradzieżach alkoholi w dyskontach spożywczych, a także różnego rodzaju perfum, które później sprzedawali. Mieszkańcy Kostrzyna usłyszeli kilka zarzutów kradzieży, za które kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Policjanci jednak nadal pracują nad sprawą i sprawdzają, czy zatrzymani popełnili więcej podobnych przestępstw. 

 Mł. asp. Bartosz Kopij i mł. asp. Jakub Stępień już wielokrotnie pokazywali, że doskonale znają, reagują  i rozwiązują problemy  mieszkańców ich dzielnic. Wielokrotnie wykazywali się również doskonałym rozpoznaniem terenu, szybkim działaniem i zaangażowaniem na rzecz mieszkańców, za co w lutym 2018 roku Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. docenił i wyróżnił nagrodami.

Zamiast dżemu w słoiku były narkotyki

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie zatrzymali 31-letniego motocyklistę, który w słoiku po dżemie przewoził marihuanę. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania środków odurzających oraz uprawy marihuany, za co grozi mu kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komisariatu Policji w Skwierzynie w wyniku działań operacyjnych ustalili, że 31-letni mieszkaniec Skwierzyny może przewozić motocyklem środki odurzające. Ta informacja przekazana została patrolom. W nocy z 23 na 24 maja policjanci zatrzymali wskazany motocykl, którym kierował 31-latek. Mężczyzna podczas kontroli zachowywał się bardzo nerwowo, błądził wzrokiem i wypowiadał się chaotycznie. Po chwili okazało się co było tego powodem. Funkcjonariusze sprawdzili zawartość jego plecaka i ujawnili słoik po dżemie wypełniony suszem. Po sprawdzeniu testerem okazało się, że jest to marihuana. W związku z tym 31-latek został zatrzymany i usłyszał zarzut posiadania oraz uprawy marihuany, za co grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Na służbie zawsze i wszędzie

Policjant z Międzyrzecza podczas zakupów zauważył mężczyznę uciekającego ze sklepu z niezapłaconym towarem. Nie zastanawiał się ani chwili, natychmiast zareagował i po krótkim pościgu pieszym zatrzymał go, a później przekazał policjantom z patrolu.

Sierż. Michał Ostaszewski służbę w Policji rozpoczął  w marcu 2016 roku. Obecnie pełni służbę w patrolu interwencyjnym, ale już niedługo, po ukończeniu szkolenia zostanie przewodnikiem psa służbowego.  Wie doskonale, że Policja to nie praca, to pasja i służba dlatego, jeżeli tylko zauważy łamanie prawa czy krzywdę innych zawsze reaguje, nawet w czasie wolnym i nawet z narażeniem życia. Sierż. Michał Ostaszewski podczas zakupów w Świebodzinie, zauważył wybiegającego ze sklepu mężczyznę, wraz z torbą wypełnioną artykułami spożywczymi, oczywiście nie płacąc za nie. Sierż. Michał Ostaszewski, choć nie pracuje na terenie Świebodzina i nie był w tym czasie w służbie, natychmiast zareagował. Ruszył w pościg pieszy za złodziejem. Po przebiegnięciu kilkuset metrów udało mu się zatrzymać mężczyznę i przekazać wezwanemu patrolowi Policji.

To kolejny raz, kiedy Michał udowodnił, że służba w Policji była doskonałym wyborem. W kwietniu 2019 roku razem z kolegą z patrolu, udało im się pomóc starszemu mężczyźnie. 72-latek, nie był w stanie wstać o własnych siłach i rozpaczliwie wołał o pomoc. Mundurowi dostali się do jego mieszkania przez okno i udzielili mu pomocy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

st. sierż. Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment