Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Czy Twoje dziecko wie, jak ochronić się przed cyberprzemocą? Czy zna zasady bezpieczeństwa w Internecie? Możesz to sprawdzić. Zachęć dziecko do rozwiązania quizu przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Quiz możesz rozwiązać również wspólnie z dzieckiem.

Quiz składa się z 10 pytań. W każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź. Po zakończeniu quizu należy kliknąć "Wyślij" i "Pokaż wynik". Od razu pojawi się podsumowanie, na które pytanie dziecko odpowiedziało prawidłowo, a na które nieprawidłowo. Pod każdą odpowiedzią (prawidłową i nieprawidłową) znajduje się komentarz o charakterze edukacyjnym. Warto go przeczytać, aby utrwalić lub uzupełnić wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w internecie. Treści zawarte w komentarzach mogą być też być początkiem Twojej rozmowy z dzieckiem o zapobieganiu cyberprzemocy.

Quiz jest anonimowy, co oznacza, że organizator quizu nie gromadzi żadnych danych osobowych dziecka. Wynik quizu zostanie wysłany do organizatora tylko w formie danych statystycznych, tzn. liczba odpowiedzi prawidłowych i nieprawidłowych na poszczególne pytania.

Quiz przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Jeśli  dziecko ma mniej lub więcej lat, również może go rozwiązać i  przekonać się, czy odpowie prawidłowo na wszystkie pytania.

W quizie znajdują się "przerywniki" - MEM-y, stworzone przez młodzież woj. lubuskiego w ramach Konkursu na MEM profilaktyczny dot. przeciwdziałania cyberprzemocy, zorganizowany w 2020 roku przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Aby rozpocząć quiz zapraszamy na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach bezpieczeństwa Twojego dziecka w Internecie lub skorzystać z pomocy specjalistów, wejdź na poniższe strony internetowe:

https://sieciaki.pl/

https://116111.pl/

http://necio.pl/

https://akademia.nask.pl/

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html

Próbowali ukraść busa wartego 80 tys. zł – policjanci zatrzymali trzy osoby

Trzech mężczyzn odpowie przed sądem za usiłowanie kradzieży busa marki Fiat Ducato wartego 80 tysięcy złotych. Choć nie udało im się odjechać autem, to za tego typu przestępstwo grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w marcu b.r. na terenie Skwierzyny. Policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że na parkingu w rejonie jednego z hoteli najprawdopodobniej doszło do próby kradzieży samochodu. Na miejscu zgłaszający przekazał policjantom, że podczas próby uruchomienia pojazdu zauważył, że nie może włożyć kluczyka do stacyjki, w której najprawdopodobniej jest wciśnięty jakiś przedmiot. Na miejsce skierowano technika kryminalistyki, który  przeprowadził szczegółowe oględziny. Policjanci ustalili, że najprawdopodobniej w nocy ktoś próbował ukraść busa marki Fiat Ducato, lecz nie udało mu się to bo „łamak”, za pomocą którego próbował uruchomić silnik, złamał się i jego część pozostała w stacyjce. Funkcjonariusze przystąpili do działania. Szereg intensywnych działań operacyjnych przyniósł efekty. Już po kilkunastu dniach policjanci ustalili, jakim pojazdem mogli poruszać się ewentualni sprawcy oraz wytypowali i zatrzymali mężczyzn, mogących mieć związek ze sprawą. W efekcie swoich działań policjanci zatrzymali trzy osoby w wieku od 30 do 32 lat pochodzące z powiatu żarskiego. Mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania kradzieży Fiata Ducato wartego 80 tysięcy złotych, za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wrażliwy na krzywdę innych- dzielnicowy pomaga podczas kwarantanny

Asp. szt. Tomasz Dzikowski od 14 lat pomaga mieszkańcom i służy im dobrą radą. Na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu wpłynęły podziękowania dla niego od mieszkanki Międzyrzecza, za pomoc i wsparcie podczas kwarantanny.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, to do niego w pierwszej kolejności zwracają się mieszkańcy ze swoimi problemami. Wachlarz spraw do rozwiązania przez dzielnicowego jest ogromny. Sąsiedzkie spory i nieporozumienia, awantury domowe, problemy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym to codzienność. Obecnie to głównie dzielnicowi kontaktują się z mieszkańcami, którzy przebywają na kwarantannie i sprawdzają, czy stosują się do wydanych zaleceń, ale również, czy nie potrzebują pomocy.  Na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Pawła Rynkiewicza wpłynęły podziękowania dla asp. szt. Tomka Dzikowskiego. Kobieta przebywająca na dwutygodniowej kwarantannie podziękowała za dobre serce dzielnicowego, który w tak trudnym dla niej momencie, służył jej dobrą radą oraz chciał udzielić jej pomocy przy zakupach.

Asp. szt. Tomasz Dzikowski jest dzielnicowym już od 14 lat. To najbardziej doświadczony policjant na tym stanowisku w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, który niemal od samego początku służby zajmuje się problemami dzielnicy nr 1 w Międzyrzeczu.   W swojej służbie wielokrotnie wykazał się doświadczeniem, zaangażowaniem i profesjonalizmem. Oprócz swoich codziennych zajęć, godnie reprezentuje Komendę podczas uroczystości, ponieważ został powołany w skład pocztu sztandarowego KPP Międzyrzecz. Jak sam mówi, najwięcej satysfakcji w tej służbie daje mu możliwość niesienia pomocy społeczeństwu, a szczególnie, gdy uda mu się wesprzeć i pomóc osobom starszym lub dzieciom w trudnych dla nich sytuacjach. Cieszy go  kiedy dowiaduję się, że nie dzieje się im już krzywda i wszystko dobrze się układa.  Poza służbą Tomek interesuje się sportem- kolarstwem górskim, historią, ale jego największą pasją są stare, antyczne samochody. Sam je naprawia i konserwuje. Dzięki temu   sprawne wracają na polskie drogi. Asp. szt. Tomasz Dzikowski od wielu lat troszczy się o mieszkańców swojej dzielnicy i ich bezpieczeństwo, służy radą i pomocą, wspiera w rozwiązywaniu problemów. Satysfakcja z pomocy jest budująca a podziękowania, które płyną z ust mieszkańców stanowią dla niego mobilizację do dalszej, wytężonej pracy.

Nietrzeźwy nie uniknie odpowiedzialności- reakcja policjantów była natychmiastowa

Ponad 4 promile alkoholu w organizmie i kierowanie pojazdem- to nie mogło skończyć się dobrze. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który po spowodowaniu kolizji drogowej, uciekł z miejsca zdarzenia a później chciał obciążyć swojego brata. Za tego typu przestępstwa grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w piątek 24 kwietnia na terenie Międzyrzecza, tuż po godzinie 15, kiedy ruch na terenie miasta jest bardzo duży. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, patrolując teren miasta nieoznakowanym radiowozem, zauważyli w rejonie przejścia dla pieszych samochód, który utrudniał przejazd. Policjanci zwrócili uwagę kierowcy, że musi odjechać, bo utrudnia ruch pojazdów. Okazało się jednak, że kilka sekund wcześniej w pojazd uderzył inny samochód, kiedy ten chciał ustąpić pierwszeństwa pieszym na pasach. Po zdarzeniu mężczyzna kierujący mazdą pośpiesznie zawrócił i odjechał. Policjanci natychmiast udali się w pościg za uciekającym samochodem, którego pisk opon słyszeli jeszcze w oddali. Po przejechaniu kilkuset metrów, policjanci zauważyli wskazany pojazd, w którym urwany był zderzak oraz wybiegających z niego dwóch mężczyzn, biegnących w kierunku klatki schodowej pobliskiego bloku. Policjanci przystąpili do pościgu pieszego. Już po chwili zatrzymali obu mężczyzn, którzy jak się później okazało byli braćmi. Obaj byli nietrzeźwi, jeden z nich miał ponad trzy promile, natomiast drugi ponad cztery promile alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu, początkowo żaden z nich nie chciał przyznać się, który z nich kierował pojazdem i spowodował kolizję. Jeden z mężczyzn podczas przesłuchania obciążył swojego brata. Jednak wnikliwe postępowanie i przeanalizowanie wszystkich zebranych materiałów potwierdziło, że to on a nie jego brat kierował pojazdem. 32 letni mężczyzna usłyszał dwa zarzuty: kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, spowodowanie kolizji drogowej oraz ucieczkę z miejsca zdarzenia oraz składanie fałszywych zeznań, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment