Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Aplikacja „Twój parasol”

W ramach projektu pn. „Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy” utworzona została bezpłatna aplikacja „Twój Parasol”. Aplikacja skierowana jest do osób doznających przemocy w rodzinie. Można ją zainstalować na smartfonie z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. 

Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego. 

Aplikacja działa w dwóch trybach – jawnym oraz ukrytym. W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji. W trybie ukrytym pozwala użytkownikowi dyskretnie wysłać prośbę o pomoc, szybko wybrać połączenie z numerem alarmowym, prowadzić ukryty notatnik ze zdjęciami lub nagraniami video, które nie są zapisywane w pamięci telefonu, natomiast są automatycznie wysyłane na wskazany wcześniej e-mail.

11 osób zatrzymanych i 26 zarzutów związanych z przestępczością narkotykową

Policjanci z Międzyrzecza zatrzymali 11 młodych mężczyzn, którzy zamieszani byli w przestępczość narkotykową. Środki odurzające „krążyły” głównie wśród mieszkańców małych miejscowości. Policjanci zatrzymanym przedstawili łącznie 26 zarzutów, niektórym z nich grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego międzyrzeckiej jednostki Policji pracowali nad sprawą narkotykową od kilku tygodni. Ich realizacja, żmudna praca operacyjna i wszechstronne działania przyniosły efekty już na przełomie ubiegłego tygodnia. Policjanci mieli informacje, że młode osoby, w wieku od 17 do 20 lat mogą mieć związek z przestępczością narkotykową. Zebrany materiał dowodowy, pozwolił na zatrzymanie 11 osób z gmin Trzciel, Zbąszyń i Zbąszynek. Z ustaleń policjantów wynikało, że proceder narkotykowy odbywał się głównie na terenach niewielkich miejscowości i wsi. W efekcie swoich działań policjanci zatrzymali 11 młodych mężczyzn, którzy usłyszeli 26 zarzutów związanych z przestępczością narkotykową, w tym 9 zarzutów posiadania środków odurzających, sześć- ich udzielania oraz 11 zarzutów związanych z udzielaniem narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Części z zatrzymanych osób grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają dalszych zatrzymań. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Międzyrzeczu.   

Złamał obowiązek kwarantanny, bo…musiał się napić alkoholu! Usnął na ławce przy bloku

Ogromną nieodpowiedzialnością i głupotą wykazał się mieszkaniec Międzyrzecza, który za nic miał decyzję o objęciu go kwarantanną. Mężczyzna wyszedł z domu, bo… musiał się napić. Upojony alkoholem leżał na ławce przy bloku mieszkalnym. Teraz będzie musiał się liczyć z karą. I to wysoką.

Wszystkie służby, w tym Policja wspólnie podejmują bardzo wzmożone działania w walce o wygraną z pandemią COVID-19. Wiele służb, osób oraz instytucji podejmuje szereg intensywnych działań, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się śmiercionośnego wirusa. To ważne, abyśmy w tym trudnym dla wszystkich czasie zachowywali się odpowiedzialnie i przestrzegali wszystkich zaleceń. Policjanci w całym kraju sprawdzają, czy wszystkie osoby objęte kwarantanną, zachowują się odpowiedzialnie i czy nie opuszczają wyznaczonych miejsc. To w znacznej mierze od nas samych zależy czy chorych będzie jeszcze więcej.

Jednak jak się okazuje są nieodpowiedzialne osoby, które za nic mają niebezpieczeństwo narażając siebie i innych mieszkańców. Policjanci przez kilka godzin szukali 58 -letniego mężczyzny, który objęty jest kwarantanną po przyjeździe ze Szwecji. Odnaleźli go przy jednym z bloków w centrum miasta. Okazało się, że wyszedł z mieszkania, bo chciał się napić alkoholu! Policjanci zachowując wszelkie środki ostrożności, przewieźli niemal nieprzytomnego mężczyznę do wytrzeźwienia do wyznaczonego miejsca dla zatrzymanych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mu nawet grzywna do 30 tys. zł.

Trwa 13. edycja konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji 13. edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

Konkurs trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Od tego czasu odbyło się już 12 edycji konkursu, podczas których wyłoniono 60 laureatów zasługujących – w ocenie społeczeństwa na szczególne wyróżnienie. Byli to funkcjonariusze reprezentujący zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną.

13. edycja konkursu objęta jest honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, zaś sama uroczystość wręczenia wyróżnień zostanie wpisana w centralne obchody Święta Policji.

Procedura zgłaszania policjantów do obecnej edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” trwa do 31 maja 2020 r. Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłoszenia policjanta może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja. Natomiast laureatów konkursu (5 osób) wybiera Kapituła, w skład której wchodzą pracownicy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, laureaci ostatnich trzech edycji konkursu oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP. Typowanie kandydatów odbywa się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych.

Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: „Niebieska Linia”, 02-121 Warszawa, ul. Korotyńskiego 13.

Formularz można pobrać na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl, gdzie również widnieje regulamin konkursu.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów!

(Biuro Prewencji KGP)

Tragedia na drodze - kierujący z trzema promilami alkoholu potrącił śmiertelnie 23-letniego motorowerzystę

Policjanci z Międzyrzecza zatrzymali 30-letniego kierującego, który w sobotę (28 marca) potrącił motorowerzystę. Niestety 23-latek zginął na miejscu zdarzenia. Przerażające jest fakt, że kierowca wsiadł do samochodu mając w organizmie ponad trzy promile alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania. Policjanci wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Międzyrzeczu wystąpili do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu wobec 30-latka.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w sobotę (28 marca) tuż po godzinie 12. Policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na jednej z ulic w Międzyrzeczu. W zdarzeniu brały udział dwa pojazdy – osobowy opel astra oraz motorower. Ze wstępnych ustaleń i czynności na miejscu zdarzenia wynika, że kierowca opla zjechał na lewy pas i zderzył się czołowo z motorowerem. 23-letni mieszkaniec Międzyrzecza jadący dwukołowcem nie miał żadnych szans - poniósł śmierć na miejscu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości, okazało się, że kierowca opla ma ponad trzy promile alkoholu w organizmie, do tego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Na miejscu zdarzenia przez wiele godzin pracowali policjanci wykonujący czynności procesowe nadzorowane przez prokuratora.

30-letni kierowca opla został zatrzymany. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, będąc w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Międzyrzeczu wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu wobec mężczyzny.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment