Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

W mieszkaniu miał narkotyki

Policjanci z Międzyrzecza zwalczają przestępczość narkotykową i eliminują z rynku zakazane środki. Tym razem zabezpieczyli haszysz. 23-letniemu mieszkańcowi Międzyrzecza grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Każdy kontakt z narkotykami jest niebezpieczny, każdy może prowadzić do uzależnienia i nieodwracalnych skutków dla organizmu człowieka, szczególnie w przypadku, gdy sięgają po nie młodzi ludzie. Dlatego też policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu stale prowadzą działania operacyjne, które mają na celu wyeliminowanie z rynku zabronionych środków. Policjanci sprawdzają wszystkie ustalenia oraz informacje, które uzyskają. Tak też było w przypadku mieszkańca Międzyrzecza. Policjanci ustalili, że 23-latek może posiadać środki odurzające. Podczas przeszukania jego mieszkania, policjanci zabezpieczyli haszysz. Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut posiadania środków odurzających, za co grozi mu kara trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci na obozie z uczniami klas policyjnych

Policjanci przeprowadzili zajęcia na obozie zimowym w Mierzynie. Uczniowie klas o profilu policyjnym ćwiczyli podstawowe zasady przeprowadzania interwencji. Mundurowi mówili również o bezpieczeństwie w sieci oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi Policji.

Obóz klas policyjnych oraz wojskowych i szkolenie młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie był znakomitą okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa w sieci. Tydzień bezpiecznego Internetu, to czas spotkań w szkołach, oraz działań profilaktycznych, na których policjanci mówią o cyberprzemocy. Policjanci na spotkaniach podkreślają, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. 

Obozy zimowe oraz letnie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie są cykliczne i organizowane są od wielu lat. Od początku w ramach współpracy i porozumienia ze szkołą policjanci przeprowadzają pogadanki z uczniami klas mundurowych oraz szkolenia, na których omawiają tajniki pracy policjantów.

W piątek 8 lutego policjanci uczestniczyli w szkoleniu na obozie zimowym w Mierzynie. Przygotowali różnego rodzaju scenki, podczas których młodzież mogła przećwiczyć legitymowanie, zatrzymanie, kontrolę osobistą oraz podstawowe zasady przeprowadzania interwencji przez policjantów.

Policjanci zapoznali również młodzież z wymaganą dokumentacją oraz zasadami doboru do Policji. Odpowiadali na zadawane pytania i szczegółowo omawiali, na czym polega praca w Policji, czym się dokładnie zajmują i jakie są poszczególne etapy doboru.

Kolejnym etapem szkolenia młodych, być może przyszłych policjantów, będzie tygodniowy letni obóz, na którym policjanci również będą prowadzić zajęcia.

Pamiętaj o oznakowaniu swojej posesji

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszczewie przypominają o obowiązku oznaczenia posesji przez ich właścicieli. Identyfikacja poszczególnych domów ma ogromne znaczenie podczas pilnych interwencji i potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszczewie przypominają o konieczności oznakowania posesji. W gablotach informacyjnych oraz na słupach ogłoszeniowych wywieszają specjalnie przygotowane ulotki informujące o obowiązkach właścicieli posesji. Każdy musi być świadomy o konsekwencjach, jakie przynoszą brak tabliczki z numerem budynku.

Brak numeru domu, zwłaszcza na terenach wsi często powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na interwencję Policji, ale również przyjazd karetki pogotowia. Bardzo często policjanci, ratownicy medyczni czy strażacy tracą bezcenne sekundy, minuty, które mogą uratować czyjeś życie błądząc i szukając wskazanego w zgłoszeniu adresu.

Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na właściwe oznakowanie swoich posesji.
Pamiętajmy, że widoczny numer budynku zdecydowanie ułatwi pracę służbom mundurowym i skróci czas podjęcia interwencji.

Art. 64 Kodeksu wykroczeń mówi:

  1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczania w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany.
  2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Kobieta miała wypadek na stoku narciarskim- z pomocą ruszył policjant przebywający na urlopie

Komendant Komisariatu Policji w Skwierzynie nadkom. Łukasz Kowalski przebywając z rodziną na urlopie w górach pomógł kobiecie, która podczas zjazdu ze stoku miała wypadek. Połamała miednicę. Policjant ruszył jej z pomocą. Udowodnił, że rotę przysięgi wypełnia się wszędzie, bez względu na to gdzie się przebywa.

Nadkom. Łukasz Kowalski podczas pobytu z rodziną w górach na feriach zimowych, oddawał się szusowaniu po stokach. Podczas jednego ze zjazdu zauważył kobietę, która upadła i leżała twarzą do śniegu. Nie mogła wstać o własnych siłach. Policjant nie zastanawiając się ruszył jej z pomocą. Poszkodowana uskarżała się na ból, nie mogła się ruszać. Każdy jej ruch był ogromnym wyzwaniem. Co gorsza nie mogła wyciągnąć telefonu komórkowego z kieszeni kurtki, aby wezwać pomoc. Na domiar wszystkiego rodziny nie było w pobliżu, ruch na stoku duży, słupek rtęci wskazywał -12 stopni Celsjusza. Nie ryzykując, policjant podjął decyzję, aby nie ruszać kobiety i wezwał natychmiast ratownika ze stoku, a następnie Pogotowie Ratunkowe.

Jak się później okazało kobieta miała połamaną miednicę. Sama nie poradziłaby sobie na stoku.  Obok leżącej kobiety na śniegu przejeżdżali narciarze i nikt nie zainteresował się jej losem. Nie bądźmy obojętni na ludzi obok nas, czy to będzie stok górski czy ulica w mieście. Nadkom. Łukasz Kowalski dał świadectwo prawdziwego policjanta.

„Policjant który mi pomógł”

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji 12. edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Istotą konkursu jest wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

Konkurs trwa nieprzerwanie od 2008 roku. Od tego czasu odbyło się już 11 edycji konkursu, podczas których wyłoniono 55 laureatów zasługujących – w ocenie społeczeństwa – na szczególne wyróżnienie. Byli to funkcjonariusze reprezentujący zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną.

  1. edycja konkursu objęta jest honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, zaś sama uroczystość wręczenia wyróżnień zostanie wpisana w Centralne Obchody Święta Policji.

Procedura zgłaszania policjantów do obecnej edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” trwa do 31 maja 2019 r. Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłoszenia policjanta może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja. Natomiast laureatów konkursu (5 osób) wybiera Kapituła, w skład której wchodzą pracownicy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, laureaci ostatnich trzech edycji konkursu oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP. Typowanie kandydatów odbywa się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych.

Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: „Niebieska  Linia”,  02-121 Warszawa, ul. Korotyńskiego 13.

Formularz można pobrać na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl, gdzie również widnieje regulamin konkursu.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów!

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment