Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Czy zakrojone na wielką skalę kolejowe inwestycje poprawią komfort podróży?

Grube miliardy, które PKP "wpompuje" w swoją infrastrukturę mają poprawić jakość i bezpieczeństwo podróży. Czy i kiedy odczują to także skwierzynianie?. Mamy informacje ze strony skwierzyńskiego samorządu, że niebawem zostanie uruchomiona nowa linia kolejowa na trasie Poznań – Berlin przez Zbąszynek, Skwierzynę, Gorzów Wlkp., Kostrzyn/O. Pieniądze na budowę linii zostaną pozyskane z nowego rozdania unijnych pieniędzy (lata 2014-2020) w ramach Programu Współpracy INTERREG dotyczącego wdrożenia transgranicznego systemu obsługi pasażerskiej. Z uwagi na fakt, że taki system istnieje już w zaawansowanej formie na terenie Brandenburgii, projekt obejmowałby m.in. rozszerzenie tego systemu o polskich przewoźników oraz doposażenie polskich pojazdów szynowych.
Wsparcie środków strukturalnych pozwoli na uruchomienie połączeń nie tylko pasażerskich, ale także towarowych. Porozumienie w tej sprawie zawarło kilkanaście samorządów. W środę w Skwierzynie podpisany zostanie list intencyjny i spotkanie z przedstawicielami Związku Transportowego Berlin - Brandenburgia (VBB) oraz przewoźnika kolejowego Niederbarnimer Eisenbahn (NEB), który będzie operatorem na linii Kostrzyn – Berlin. Uruchomienie nowej linii to nie przypadek, ale celowe działanie związane z obsługą nowej Skwierzyńskiej Strefy Inwestycyjnej. Ma ona powstać na obszarze 200 hektarów w sąsiedztwie węzła drogi ekspresowej S3 (przy wyjeździe na Międzyrzecz) i terenów przyległych do Regionalnego Parku Przemysłowego K-SSSE. Zakłady przemysłowe, które w przyszłości ulokują się na terenie Strefy, stworzą nowe miejsca pracy nie tylko dla mieszkańców gminy, ale również powiatów: międzyrzeckiego, sulęcińskiego i świebodzińskiego.

Dzięki tej inwestycji może zmienić się nasza komunikacyjna rzeczywistość, tym bardziej, że być może tą trasą pojadą także pociągi Pendolino. Warunkiem jednak będzie przystosowanie tej trasy do przejazdu pociągów dużych prędkości. My już dzisiaj dołączamy do grona potencjalnych klientów zainteresowanych przejazdem supernowoczesnym pociągiem.

Po komentarzach widać, że nie do końca udało nam się Was nabrać, ale 1 kwietnia do dobry dzień, aby roztaczać wizje nawet te najbardziej nierealne. Pomysł Skwierzyńskiej Strefy Przemysłowej i pędzące przez Skwierzynę pociągi Pendolino to tylko nasz primaaprilisowy żart. Jednak linia Gorzów – Berlin jest coraz bardziej realna, a szanse na rozbudowę skwierzyńskiego Regionalnego Parku Przemysłowego K-SSSE są także w naszym zasięgu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tak się stanie.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment