Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Ona wie wszystko o bezpieczeństwie nad wodą

Piękna praca dopracowana w każdym szczególe- nie mogło być inaczej, 10-letnia Julita Lisiecka z Międzyrzecza, która zajęła I miejsce w konkursie plastycznym, odebrała nagrody.

Blisko 170 prac plastycznych zostało nadesłanych na konkurs „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, który adresowany był do dzieci, uczniów klas IV - VII szkół podstawowych. Komisja konkursowa po długiej naradzie wybrała najlepsze prace. Konkurs zorganizowano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz oraz dzielnicowy asp. szt. Tomasz Dzikowski uroczyście wręczyli dyplom i gadżety policyjne oraz nagrody ufundowane przez Wojewodę Lubuskiego, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. Julicie Lisieckiej, uczennicy klasy V c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, która zajęła I miejsce w konkursie plastycznym. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznych zachowań wśród dzieci podczas wypoczynku letniego, edukacja i popularyzacja wiedzy wśród dzieci na temat odpowiednich zachowań nad wodą oraz promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i bezpiecznych zachowań. Praca dziewczynki wyróżniała się z pośród wszystkich. 10-latka z dbałością o najdrobniejsze szczegóły narysowała wszystkie zasady, których należy przestrzegać nad wodą.

Przy ocenianiu prac pod uwagę brano: zgodność pracy z tematyką konkursową, wartość artystyczną i techniczną wykonania pracy, oryginalność podejścia do tematu oraz wartość merytoryczną i walory edukacyjne pracy. Komisja nie miała łatwego zadania, ponieważ do konkursu zgłoszono aż 170 prac.

Pani Anna Lisiecka- mama laureatki jest z niej bardzo dumna i chętnie podczas spotkania z Komendantem oraz z dzielnicowym wyliczała talenty córki. Jak się okazuje, Julitka jest bardzo zdolna i pracowita, oprócz codziennych zajęć w szkole znajduje czas na taniec, śpiew, prace plastyczne, karate oraz recytację wierszy a do tego doskonale się uczy. Była już wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach i konkursach.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !

Policjant nie dopuścił do tragedii

Policjant zapobiegł nieszczęściu- w trakcie kontroli drogowej zauważył dym wydobywający się z okna pobliskiej kamienicy. Nie czekał, zareagował natychmiast i najprawdopodobniej uratował życie śpiącej kobiecie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego międzyrzeckiej jednostki Policji zgodnie z dyslokacją służby, kontrolowali pojazdy przy trasie K-92 w Lutolu Suchym. Podczas jednej z kontroli mł. asp. Krystian Kryś zauważył dym wydobywający się z okna w pobliskiej kamienicy. Natychmiast pobiegł to sprawdzić. Najpierw wytypował drzwi mieszkania, do którego mogło należeć okno i zaczął pukać. Jednak nikt nie otwierał a drzwi były zamknięte na klucz. Wtedy policjant nie zwlekając, poprosił o pomoc mężczyznę z sąsiedniego mieszkania, ponieważ nie miał pewności, czy puka do właściwych drzwi. Wskazał mężczyźnie okno i kiedy mieli już pewność, że to włąśnie to mieszkanie, próbowali razem dostać się do środka. Jednocześnie poinformowali straż pożarną. Udało się. Po wielokrotnym, głośnym pukaniu mieszkająca tam ok. 50-letnia kobieta otworzyła drzwi. Mieszkanie było kompletnie zadymione, praktycznie nic nie było widać. Policjant ustalił, że kobieta zasnęła i nie miała pojęcia, że grozi jej niebezpieczeństwo. Najprawdopodobniej doszło do tzw. cofki w piecu kaflowym, którym ogrzewane było mieszkanie. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, przewietrzyli mieszkanie i wygasili piec. Kobieta w tym czasie była już bezpieczna i nie zagrażało jej żadne niebezpieczeństwo.

Skuteczni w zwalczaniu przestępczości narkotykowej

Znaczna ilość środków odurzających w mieszkaniu. 43-letni mieszkaniec gminy Międzyrzecz usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozić mu może kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Każdy kontakt ze środkami odurzającymi jest niebezpieczny i każdy może prowadzić do uzależnienia.  Uzależnienie od nich to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.

Dlatego też policjanci z Międzyrzecza czynią ogromne starania, aby wszelkie środki odurzające wyeliminować z rynku. Policjanci weryfikują każde, nawet najmniejsze zgłoszenie oraz prowadzą szereg czynności pozaprocesowych, które mają na celu pozyskanie jak największej wiedzy w tym zakresie. Tak też było we wtorek 25 września 2018 roku na jednej z dróg powiatu międzyrzeckiego. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód. Z informacji uzyskanych przez policjantów wynikało, że kierowca BMW może posiadać większą ilość środków odurzających. Podczas wstępnego sprawdzenia mężczyzny oraz pojazdu, policjanci nie ujawnili środków odurzających, ale już podczas przeszukania mieszkania 43-letniego mężczyzny, okazało się, że w domu przechowywał znaczną ilość środków odurzających. Policjanci zabezpieczyli różnego typu pojemniki wypełnione narkotykami, w tym marihuaną, kokainą oraz 645 gramów amfetaminy o łącznej czarnorynkowej wartości ok. 40 tys. zł.

Michał J. usłyszał już zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających, za co ustawa przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec podejrzanego również środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru Policji.

Tylko do końca września 2018 roku policjanci z Międzyrzecza zabezpieczyli już niemal 8 kilogramów różnego rodzaju środków odurzających.

To kolejna duża realizacja międzyrzeckich policjantów. W styczniu dzięki kilkumiesięcznej żmudnej pracy operacyjnej policjantów z Międzyrzecza, która polegała na zbieraniu informacji, analizach, wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz współpracy służb, na polski rynek nie trafiła ogromna ilość środków odurzających. Dwóch mężczyzn zatrzymanych na przejściu granicznym w Świecku usłyszało zarzut przywozu znacznej ilości środków odurzających, za co grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Jeden z nich usłyszał również zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dzieci wszystko wiedzą o odblaskach, a ty pamiętasz o swoim bezpieczeństwie?

Okres jesienny to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok i opady deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Dlatego tak ważne jest noszenie przez pieszych oraz rowerzystów elementów odblaskowych.

Od pierwszych dni roku szkolnego, policjanci odwiedzają dzieci ze szkół i przedszkoli. Przypominają najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw, ale również mówią im, jak mają zachowywać się na drogach, aby uniknąć zagrożeń. Policjanci zauważyli, że na terenie powiatu międzyrzeckiego, dzięki tym spotkaniom, dzieci „rozświeciły się” odblaskami i znacznie poprawiła się ich widoczność przy drogach. Najmłodsi już wiedzą, że dzięki elementom odblaskowym przyczepionym do odzieży lub plecaków, są lepiej widoczne dla kierowców, a tym samym bardziej bezpieczne. Niestety wielu rodziców pamięta, aby zadbać o swoje pociechy i zaczepia elementy odblaskowe do tornistrów i plecaków, jednak w wielu przypadkach zapominają o swoim własnym bezpieczeństwie. Dlatego też policjanci z Międzyrzecza w ramach prowadzonych akcji przekazują takie odblaski z apelem, aby przyczepiać je w widocznych miejscach, np. do odzieży czy torebek.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub  kamizelki. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Pamiętajmy o tym odwiedzając groby naszych bliskich podczas zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, kiedy to bardzo często już po zmroku przemieszczamy się ulicami i drogami na cmentarze.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Pamiętajmy, że nawet niewielki odblask może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Nie uniknie odpowiedzialności- 10 lat spędzi w więzieniu

Ukrywał się przed Policją przez cztery lata a sądy wydały za nim 10 listów gończych. 53-latek został namierzony i zatrzymany, kolejne 10 lat spędzi w więzieniu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu od czterech lat prowadzili poszukiwania za mieszkańcem gminy Trzciel, za którym sądy wydały łącznie 10 listów gończych. Mężczyzna miał na swoim koncie oszustwa na bardzo wysokie kwoty oraz wyrok za przywłaszczenie mienia.

Podczas intensywnych poszukiwań mężczyzny policjanci zastosowali wiele metod i form pracy operacyjnej, stale sprawdzali miejsca, w których mógł przebywać Jan Sz. Z ustaleń policjantów wynikało, że ukrywa się on na terenach dużych miast w centralnej Polsce.  Dzięki wytężonej pracy i dużemu zaangażowaniu w proces poszukiwawczy, policjantom udało się go namierzyć i zatrzymać. Mężczyzna był ogromnie zaskoczony, gdy policjanci przyjechali pod jego dom i zatrzymali go, zanim przekroczył jego próg, jeszcze z torbą podróżną w ręku.

53-latek został przetransportowany do Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie spędzi najbliższe 10 lat.

Nie bądźmy obojętni

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada deszcz lub śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Czasami wystarczy telefon do najbliższej jednostki Policji, informujący o miejscu gdzie znajduje się osoba, która może potrzebować pomocy- dzięki niemu można uratować czyjeś życie.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W sezonie jesienno- zimowym, policjanci sprawdzają różne miejsca, takie jak pustostany, altany na terenach działek i ogrodów, wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają, czy niczego im nie brakuje, czy nie potrzebują pomocy. Jeżeli jest taka potrzeba, przewożą takie osoby do noclegowni, gdzie mogą się umyć i ogrzać.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment