Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Quady- ogromna atrakcja i śmiertelne zagrożenie. 10-latek potrącił 8-letnią dziewczynkę

Quady to bardzo popularne pojazdy czterokołowe, które pozwalają na jazdę po trudnym terenie i dostarczają mnóstwo frajdy. Każdy jednak musi zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialna jazda tymi pojazdami. Szczególnie kiedy kieruje nim... 10 latek.

Quad to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie kupowany dla dzieci na różne okazje. Jednak taki zakup należy dobrze przemyśleć, ponieważ jego użycie w sposób lekkomyślny może być zagrożeniem dla innych. Jest to bardzo szybki i zwrotny sprzęt i dlatego wymaga odpowiednich umiejętności. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i jazda może skończyć się tragedią. W ciągu kilku ostatnich lat zanotowano wiele wypadków z udziałem dzieci prowadzących quady. Trzeba pamiętać, że dziecko nie potrafi prowadzić i może mieć poważne problemy z opanowaniem pojazdu.

Tak też było 15 września 2018 roku na terenie powiatu międzyrzeckiego, kiedy to 10-letni chłopiec stracił panowanie nad quadem i uderzył w ośmioletnią dziewczynkę. Pokrzywdzona z urazami kończyn trafiła do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia oraz ustalają, kto udostępnił dziecku pojazd.

Ćwiczymy, ćwiczymy i jeszcze raz ćwiczymy

Policjanci z międzyrzeckiej drogówki przeprowadzają spotkania z najmłodszymi uczniami szkól podstawowych. Mówią o bezpieczeństwie na drogach o konieczności noszenia elementów odblaskowych, ale przede wszystkim ćwiczą z nimi, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych.

Początek roku szkolnego to ogromne wyzwanie zwłaszcza dla pierwszoklasistów, którzy nie mogli doczekać się, kiedy ruszą do szkoły.

Policjanci przeprowadzają spotkania z dziećmi, które mają na celu przygotowanie najmłodszych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci skupili się głównie na najważniejszych zasadach ruchu pieszego, ale mówili również o bezpieczeństwie podczas zabaw i pobytu w domu i szkole.

Każdy z uczniów na koniec spotkania przećwiczył zdobytą wiedzę i razem z policjantami przechodził przez przejścia dla pieszych. Dzieci doskonale radziły sobie na pasach, zarówno tych z sygnalizacją świetlną, jak i na przejściu bez świateł.

Na koniec spotkania każde z dzieci otrzymało kamizelkę odblaskową oraz słodki poczęstunek.

Policjanci przeprowadzają podobne akcje od wielu lat. W ramach „Bezpiecznej Drogi do Szkoły” oraz akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odwiedzają wszystkie szkoły podstawowe na terenie całego powiatu międzyrzeckiego.

Zmagania mundurowych

zajęli trzecie miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Służb Mundurowych Powiatu Międzyrzeckiego o Puchar Burmistrza Międzyrzecza. Niebieską drużyną dowodził Zastępca Komendanta nadkom. Sławomir Gorący.

Zawody zostały zorganizowane z myślą o podnoszeniu sprawności fizycznej funkcjonariuszy oraz propagowaniu piłki siatkowej wśród służb mundurowych. Ale przede wszystkim impreza była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych.

W turnieju wzięło udział pięć drużyn. Mundurowi reprezentowali: jednostkę wojskową, policję, areszt. straż pożarną zawodową i ochotników z OSP. Policyjną drużyną dowodził zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu nadkom. Sławomir Gorący. Należy zaznaczyć, że drużyna policyjna była jedyną, w której grały kobiety- oczywiście policjantki, którym wszyscy głośno kibicowali. W efekcie kilkugodzinnych zmagań, policjanci zajęli III miejsce.

Zawody zorganizowane były na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym, przebiegały w sportowej atmosferze i cieszyły się dużym uznaniem ze strony uczestniczących w nich zawodników.

Świetna forma policjanta z Międzyrzecza. Wygrywa mistrzostwa z ogromną przewagą

Znowu był najlepszy- zdobył koszulkę Mistrza Polski z przewagą pięciu minut nad kolejnym zawodnikiem. Filip Pendrak nie pokazał jeszcze wszystkiego i wciąż trenuje, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki.

St. sierż. Filip Pendrak- policjant pionu prewencji, od pięciu lat związany z mundurem i od samego początku służy w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Policjant ma ogromną pasję- kolarstwo. Intensywnie trenuje od około 7 lat, od tego czasu zmienił się jego sposób życia. Pasji podporządkowuje harmonogram dnia. Jest to związane z odpowiednią dietą, planowaniem treningu i bardzo ważnym czasem na regeneracje. Filip trenuje 6 razy w tygodniu, praktycznie przez cały rok z wyłączeniem miesięcznej przerwy na roztrenowanie po sezonie. W trakcie sezonu pokonuję dystans 10 tysięcy kilometrów zarówno na rowerze mtb jak i szosowym. Średnia liczba startów w maratonach oscyluje w granicy 20 na sezon. Z roku na rok stara się podnosić poziom sportowy. Związane jest to z ciągłym doskonaleniem, czytaniem fachowej literatury oraz analizą danych treningowych.

16 września w Sosnówce wziął udział w kolejnym wyścigu - w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski Policji. Trasa liczyła aż 60 kilometrów z przewyższeniem 1500 metrów. Można to porównać do tego, jakby z poziomu morza wyjechać na Śnieżkę. Nasz policjant zdobył koszulkę Mistrza Polski z ogromną przewagą aż 5 min nad drugim zawodnikiem. Trasa była bardzo wymagająca, 4 kilometrowy podjazd na każdej rundzie (do pokonania były 4 rundy po 14.5 km), szybki zjazd gdzie prędkość maksymalna sięgała nawet 83 km/h.

W wyścigu oprócz policjantów startowali również przedstawiciele Straży Pożarnej, służby leśnej i wojska, łącznie aż około 50 zawodników.

Serdecznie gratulujemy!

Podpisali porozumienie o współpracy

Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz oraz dyrektorzy szkół podpisali porozumienie w sprawie współpracy na rzecz edukacji i bezpieczeństwa publicznego w klasach o profilu policyjnym.

Od wielu lat szkoły średnie poszerzyły swoje oferty edukacyjne o dodatkowe zajęcia dla tzw. klas mundurowych- profil policyjny. Uczniowie w trakcie nauki poznają strukturę i rodzaje służb policyjnych, podstawowe przepisy prawne dotyczące: policji, prawa karnego, prawa wykroczeń oraz ruchu drogowego.  W ramach zajęć są realizowane wycieczki do jednostek policyjnych, uczniowie poznają też zasady musztry i są przyzwyczajeni do noszenia munduru. Zajęcia z wychowania fizycznego w dużej części bazują na ćwiczeniach z toru przeszkód dla kandydatów do policji. 

Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz oraz dyrektorzy szkół: Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie Pan Grzegorz Mrowicki oraz Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i ustawicznego w Międzyrzeczu Pani Marta Chachaj, podpisali porozumienia o współpracy na rok szkolny 2018/19. W ramach współpracy policjanci przeprowadzać będą w tych szkołach pogadanki oraz szkolenia, na których omawiać będą tajniki pracy policjantów. Policjanci będą uczestniczyć również w szkoleniach na obozach dla uczniów, gdzie przygotowują różnego rodzaju scenki, podczas których młodzież może przećwiczyć legitymowanie, zatrzymanie oraz podstawowe zasady przeprowadzania interwencji przez policjantów.

Na festynach o bezpieczeństwie

Policjanci biorą udział w festynach, mówią o bezpieczeństwie, prowadzą gry i konkursy dla najmłodszych. Wszystko po to, aby naszym pociechom nic nie zagrażało.

Choć wakacje już się skończyły, to jeszcze wiele gmin i sołectw organizuje różnego rodzaju festyny i pikniki, na które zaprasza mieszkańców. Na tego typu imprezach nie może zabraknąć atrakcji dla najmłodszych, którzy chętnie uczestniczą w przygotowanych dla nich grach i zabawach.

Policjanci starają się uczestniczyć w tych przedsięwzięciach po to, aby edukować dzieci, aby podczas gier i zabaw mówić im o zasadach bezpiecznych zachowań.  Festyny w Kuźniku oraz Pszczewie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Najmłodsi oraz ich opiekunowie migli sprawdzić, jak działają pasy bezpieczeństwa oraz co się dzieje z maluszkiem, kiedy pasy w foteliku nie są zapięte. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego międzyrzeckiej jednostki Policji zaprezentowali również, w jaki sposób prawidłowo zapiąć pasy oraz omówili szczegółowo przepisy związane z przewożeniem dzieci w fotelikach. W Pszczewie wykorzystano specjalny symulator i przy niewielkiej prędkości można było wypróbować działanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci przekazywali również dzieciom odblaski i mówili jak wielkie mają znaczenie w pochmurne, deszczowe i szare dni.

Festyn to również doskonała okazja do promocji zawodu policjanta. Mundurowi bardzo chętnie mówią o swojej pracy oraz przekazują zainteresowanym, jak wyglądają zasady doboru do Policji.

Poszukiwany mężczyzna spał w lesie. Zauważył go policjant na treningu

Jest policjantem od 12 lat, wykazuje się bardzo dużą wiedzą, zaangażowaniem i jak się okazuje doskonałą intuicją. Dzięki podejrzliwości technika kryminalistyki z Międzyrzecza – st. asp. Marcina Stańczuk, poszukiwany mężczyzna trafił już do aresztu.

St. asp. Marcin Stańczuk jest policjantem z 12-letnim stażem. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał na wielu stanowiskach wykonawczych w pionie kryminalnym. Początkowo pełnił służbę w Komisariacie Policji w Skwierzynie, następnie został przeniesiony na stanowisko technika kryminalistyki w Wydziale Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, gdzie nadal pełni służbę.

Jak przystało na wzorowego policjanta, Marcin w każdej wolnej chwili dba o swoją kondycję i sprawność fizyczną, uprawia różnego rodzaju sporty i trenuje. Tak też było w sobotę (22 września). Policjant biegał w rejonie skwierzyńskich lasów, gdy zauważył na drodze zaparkowany pojazd na numerach rejestracyjnych z innego województwa, a w nim śpiącego mężczyznę. Początkowo pobiegł dalej, jednak intuicja podpowiadała mu, że coś jest nie tak, że należy sprawdzić, kim jest mężczyzna i co tutaj robi. Dlatego też powiadomił dyżurnego Policji i wskazał dokładną lokalizację pojazdu. Patrol Policji, który przyjechał na miejsce sprawdził dane mężczyzny w policyjnych bazach danych. Okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna został przewieziony do Aresztu Śledczego, gdzie spędzi najbliższe miesiące.

St. asp. Marcin Stańczuk jest osobą, która nieprzerwanie uczestniczy w procesie szkolenia kandydatów na nowych funkcjonariuszy. Od kilku lat pełni funkcje nauczyciela w Zespole Szkół Technicznych w Skwierzynie, gdzie prowadzi zajęcia z uczniami klas o profilu policyjnym. Podczas zajęć przekazuje uczniom swoją wiedzę i „zaraża” ich swoją pasją do niebieskiego munduru.

Tekst i zdjęcia: Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment