Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Debata społeczna w Międzyrzeczu

Ponad trzysta osób: młodzież oraz nauczyciele z międzyrzeckich szkół, uczestniczyło w debacie z policjantami pt. Bezpieczni- Wolni od Uzależnień”. Spotkanie to efekt wcześniejszych debat, na których zgłaszano potrzebę spotkania z młodzieżą i poruszenia tematu uzależnień.

Policjanci spotkali się z młodzieżą oraz nauczycielami międzyrzeckich szkół w piątek 18 maja 2018 roku. Potrzebę spotkania z młodymi ludźmi oraz rozmowy z nimi zgłosili nauczyciele i pedagodzy na poprzednich debatach.

W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Remigiusz Lorenz oraz przedstawiciele instytucji pomocowych z Międzyrzecza, w tym Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Mł. insp. Paweł Rynkiewicz na początku spotkania zaprezentował jednostkę oraz przedstawił strukturę organizacyjną. Natomiast Naczelnik Wydziału Kryminalnego nadkom. Marek Kozanecki przedstawił informacje dotyczące przestępstw narkotykowych oraz o ich konsekwencjach.

Wstępem do dyskusji był film pt. „Najlepszy” reż. Łukasza Palkowskiego, który opowiada historię uzależnionego chłopaka, który pokonując ogromne przeszkody i z wielkim trudem wychodził z nałogu. Policjanci wspierani przez Koordynatora Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Panią Magdalenę Mielczarek-Snopek odpowiadali na liczne pytania i prowadzili dyskusję. Debata została odebrana bardzo pozytywnie zarówno przez młodzież, jak i nauczycieli i zaproszonych gości.

Spotkanie odbyło się dzięki gościnności Dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Pani Eweliny Izydorczyk-Lewy, która udostępniła salę kinową oraz Gminie Międzyrzecz, która pokryła koszty związane z projekcją filmu.

Zapobieganie „Handlowi Ludźmi” i przemoc w rodzinie

Międzyrzeccy policjanci prowadzą zajęcia w zakresie zapobiegania „Handlowi Ludźmi”. Pogadanki, na których poruszają również problem przemocy w rodzinie, odbywają się w szkołach ponadgimnazjalnych. Tematy te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ sporo uczniów myśli o wyjeździe i podjęciu pracy, również za granicą.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wspólnie z Martą Fertałą- Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu prowadzą bardzo przydatne zajęcia na temat „Handlu Ludźmi” oraz przemocy w rodzinie. Młodzież z naszego powiatu z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem bierze udział w tym przedsięwzięciu. Specjaliści omawiają procedury związane z tzw. Niebieską Kartą  oraz przemocą domową.

Na zajęciach młodzież dowiaduje się jak uchronić się przed manipulacją oraz poznają możliwości pomocy, z której mogą skorzystać w przypadku zagrożenia handlem ludźmi. Policjanci omawiają mechanizmy ulegania wpływom i techniki jakimi najczęściej posługują się sprawcy. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Podczas prowadzonych zajęć słychać „w Polsce nie ma handlu ludźmi” albo „mnie to nie dotyczy”, „mężczyzn nie da się zwerbować”. Otóż po zajęciach wiedzą, że jest to bardzo złudne myślenie, które usypia czujność. Wypieramy myśli o zagrożeniu, przez co można być na nie bardziej podatnym.

Kilka rad przed wyjazdem:

  • Zabierz ze sobą kopie dokumentów i schowaj je;
  • Sprawdź czy Twój telefon na włączony roaming;
  • Zostaw bliskim swój adres i numer telefonu;
  • Zapisz i schowaj numer do polskiego konsulatu;
  • Nie trzymaj wszystkich dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu;
  • Rozważ z bliskimi częstotliwość kontaktów i hasło, którego użyjesz w razie kłopotów ( np. o nieistniejącego zwierzaka);
  • Rozważ zakup polisy ubezpieczeniowej (pokrycie kosztów leczenia i następstw wypadków);
  • Zastanów się czy ufasz osobie, która zaproponowała Ci wyjazd.

Policjant z Międzyrzecza jest najlepszy

Sierż. Filip Pendrak z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, kolejny raz udowodnił, że jest najlepszy. Policjant łączy swoją pasję- kolarstwo ze służbą i jak się okazuje jest bezkonkurencyjny.

Służba w Policji jest bardzo wymagająca. Praca w systemie zmianowym, potrzeba ciągłego zaangażowania i dyspozycyjność, niejednokrotnie utrudnia realizowanie pasji i zainteresowań. Jednak okazuje się, że nie jest to niemożliwe. Przykładem jest sierż. Filip Pendrak z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, który realizuje swoje zainteresowania, pomimo wszelkich trudności. Jego pasją jest rower i wyścigi kolarskie. Jednak sam udział w wyścigach to nie wszystko. Aby zdobywać nagrody i wygrywać, trzeba poświecić wiele godzin na treningi, ćwiczenia oraz zadbać o odpowiednią dietę. Jeżeli ktoś bardzo chce, to może to wszystko połączyć i do tego stać się bezkonkurencyjnym.

W niedzielę 20 maja w Nowym Bęlecinie odbył się II Konwa Bike Race 2018. Kolarze amatorzy rywalizowali na dwóch dystansach: 63 i 105 kilometrów. W ramach rywalizacji odbyły się II Mistrzostwa Polski Policji w Kolarstwie Szosowym objęte honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka.

Dystans dla policjantów składał się z pięciu rund po 21 km, a więc łącznie do pokonania było aż 105 kilometrów. Uczestnikom tegorocznego wyścigu dopisała pogoda- słońce, niezbyt wysoka temperatura i niewielki wiatr to idealne warunki do ścigania. Każda runda liczyła 21 kilometrów, w tym 175 metrów przewyższeń, na co składały się dwa mniejsze i dwa większe podjazdy. Jeden z nich miał 11, a kolejny 9 procent, trasa była bardzo trudna i wymagająca.

Sierż. Filip Pendrak był doskonale przygotowany i w rywalizacji z policjantami z całej polski, osiągnął zasłużone pierwsze miejsce.

Wszyscy serdecznie gratulujemy!

Turniej wiedzy o bezpieczeństwie w Międzyrzeczu

Reprezentanci szkół podstawowych uczestniczyli w powiatowym turnieju wiedzy o bezpieczeństwie pt. „Bezpieczne Wakacje z Lupo”. Uczniowie klas V i VI wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

W piątek 25 maja 2018 roku uczniowie ze szkół podstawowych powiatu międzyrzeckiego uczestniczyli w turnieju pn. „Bezpieczne Wakacje z Lupo” przygotowanym przez międzyrzeckich policjantów. W ramach turnieju przygotowane były trzy konkurencje: miasteczko ruchu drogowego, które uczestnicy pokonywali na rowerze, test wiedzy oraz pierwsza pomoc przedmedyczna.

Była doskonała zabawa. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Okazuje się, że młodzież doskonale zna przepisy ruchu drogowego, zasady bezpiecznych zachowań oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Nagrody do turnieju zostały ufundowane przez następujące gminy: Trzciel, Przytoczna, Międzyrzecz oraz Pszczew. Natomiast miasteczko ruchu drogowego udostępniła Pani dyrektor Szkoły podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Nagrody wszystkim uczestnikom wręczył Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz.

 W turnieju zwyciężył Kamil Wyka ze Szkoły Podstawowej w Bledzewie. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Strzelczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, natomiast trzecie miejsce zajęła Aleksandra Stutko ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu. Poziom uczniów był bardzo wyrównany i punktacja w poszczególnych konkurencjach różniła się tylko nieznacznie. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w turnieju oraz gratulujemy.

Konkurs filmowy "Filmowy przeWODNIK"

W ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” został ogłoszony konkurs filmowy „Filmowy przeWODNIK".

W konkursie mogą wziąć udział zespoły do 3 osób w wieku do 18 lat. 

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 7 września  2018 r., 30-sekundowego spotu filmowego obrazującego bezpieczny sposób zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą oraz promującego zdrowy i aktywny tryb życia, jak również wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez opiekuna zespołu na adres:

Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji,
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 17 września 2018 r., jury przyzna nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas ogólnopolskiego finału konkursu.

Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać pod adresem e-mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Dni Międzyrzecza” razem z policjantami

Policjanci oraz inne służby mundurowe przygotowały piknik militarny w ramach obchodzonych „Dni Międzyrzecza”. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jakie kryteria należy spełnić, aby móc wstąpić do Policji oraz jakie dokumenty należy złożyć. Nie zabrakło również gier i zabaw dla dzieci.

Policjanci z Międzyrzecza przyłączyli się do działań zorganizowanych w ramach „Dni Międzyrzecza”. Na terenie przy hali MOSIW powstał park militarny, w którym swoje pojazdy zaprezentowało wojsko, straż pożarna oraz policja. Służby przygotowały gry i zabawy dla dzieci.

Na stoisku policyjnym bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się koło za pomocą, którego dzieci wybierały kategorię pytań, na które później odpowiadały. Okazuje się, że najmłodsi bardzo dużo wiedzą o swoim bezpieczeństwie, doskonale wiedzą, jak bezpiecznie spędzać wolny czas i jak unikać zagrożeń.

Natomiast osoby dorosłe oraz młodzież mogli dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić, aby wstąpić do służby w Policji i jakie dokumenty należy złożyć oraz jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment