Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Dzień otwarty szkoły z policjantami

Policjanci z Międzyrzecza uczestniczyli w „Dniu otwartym” Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie. Zachęcali gimnazjalistów do podjęcia nauki na kierunku technik spedytor ze specjalistycznym szkoleniem policyjnym.

W środę 25 kwietnia 2018 roku wzorem lat ubiegłych w Zespole Szkół Technicznych w Skwierzynie został zorganizowany „Dzień otwarty”. Podczas świątecznego dnia zarówno uczniowie, nauczyciele jak i służby mundurowe współpracujące ze szkołą, promowali edukację w tej placówce. Tego dnia również uczniowie kierunków mundurowych, kończący swoją edukację otrzymali certyfikaty.  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu nadkom. Sławomir Gorący pogratulował uczniom i zachęcał ich do wstąpienia w szeregi Policji.

Organizatorzy starali się zaprezentować szkołę jak najlepiej i przedstawić ofertę wielu kierunków kształcenia w placówce.  Klasy mundurowe przygotowały pokaz musztry oraz występy artystyczne, natomiast w salach lekcyjnych zgromadzona młodzież z gimnazjów mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz kierunkami kształcenia, jakie placówka oferuje.

Jednym z kierunków jest technik spedytor ze specjalistycznym szkoleniem policyjnym. Wielu uczniów po ukończeniu właśnie tego kierunku wiąże swoją przyszłość z Policją. Uczniowie na zajęciach z technikiem kryminalistyki z KPP w Międzyrzeczu st. asp. Marcinem Stańczukiem poznają tajniki policyjnej pracy oraz przygotowują się do pracy w tym zawodzie.

Policjanci dla dzieci

Niebieski to kolor solidarności z autyzmem. Dlatego na festynie zorganizowanym z okazji Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w Międzyrzeczu nie mogło zabraknąć policjantów w niebieskich mundurach.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Niestety wciąż wiedza na temat autyzmu oraz zaburzeń z nim związanych jest na bardzo niskim poziomie. Współczesne stereotypy na temat autyzmu biorą się z braku informacji i fałszywych wyobrażeń. Dzieci z zaburzeniami bardzo często są odtrącane, krytykowane i wyśmiewane.
Dlatego też festyn zorganizowany w Międzyrzeczu miał popularyzować wiedzę na temat autyzmu zachęcać do integracji oraz uświadamiać społeczeństwo i oswajać z niepełnosprawnością, której nie widać.

Jedną z atrakcji dla wszystkich dzieci podczas festynu był pokaz sprzętu służb mundurowych, w tym Wojska, Straży Pożarnej oraz Policji. Policjanci zorganizowali różne gry i zabawy dla najmłodszych a policyjna maskotka Tygrysek Lupo zachęcał dzieci do aktywnego spędzania czasu oraz zabawy.

Tak niewiele potrzeba…

Policjanci pomogli mężczyźnie, gdy stracił przytomność na ulicy. Doświadczony ratownik medyczny, który zauważył ich interwencję, był pod wrażeniem ich profesjonalnego zachowania.

Do zdarzenia doszło w czwartek 26 kwietnia 2018 roku, w samo południe w centrum Międzyrzecza. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, że na chodniku leży najprawdopodobniej nieprzytomny mężczyzna. Policjanci przybyli na miejsce natychmiast przystąpili do działania i zajęli się mężczyzną. Sprawdzili jego funkcje życiowe i obejrzeli, czy nie ma żadnych urazów. Po upewnieniu się, że mężczyzna oddycha, ułożyli go w pozycji bezpiecznej bocznej ustalonej i czekali na przyjazd karetki stale monitorując mężczyznę. Policjanci na różnych kursach szkoleni są z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ takich sytuacji, jak ta jest bardzo dużo i wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezbędna przy podejmowaniu różnego rodzaju interwencji. Policjanci często dojeżdżają pierwsi na miejsce zdarzenia i pomagają poszkodowanym do czasu przybycia karetki pogotowia.

Wydawałoby się, że to nic wyjątkowego, interwencja, jakich wiele. Ta sytuacja jest jednak wyjątkowa, ponieważ do Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Pawła Rynkiewicza zgłosił się doświadczony ratownik medyczny Piotr Machajewski, z 13-letnim stażem pracy w zawodzie i przekazał, że jest pod ogromnym wrażeniem policjantów, którzy przeprowadzili interwencję. Ratownik poinformował Komendanta, że zauważył całą sytuację, zatrzymał się i chciał udzielić pomocy, jednak policjanci bardzo profesjonalnie i szybko zareagowali i jego pomoc nie była potrzebna. Dzięki zdecydowanemu działaniowi mundurowych i ich wiedzy, mężczyzna nie zadławił się treściami żołądkowymi i bezpiecznie mógł czekać na przyjazd ratowników.

Cała sytuacja nie była nadzwyczajna i skomplikowana, jednak przechodzący ulicą ludzie w takich momentach boją się interweniować i udzielać pierwszej pomocy. Ograniczają się najczęściej do poinformowania służb. Ten konkretny przypadek pokazuje jednak, że po sprawdzeniu funkcji życiowych wystarczyło zaledwie ułożyć mężczyznę na boku, aby nie zadławił się i w pozycji bezpiecznej czekał na przyjazd wyspecjalizowanych służb.

Czasem wystarczy się na chwilę zatrzymać, zainteresować i poświęcić odrobinę swojego czasu, aby pomóc człowiekowi. Nie trzeba być lekarzem ani ratownikiem medycznym, aby uratować ludzkie życie- nie bójmy się, może to zrobić każdy z nas.

Na zdjęciach interweniujący policjanci sierż. Marek Rzepski i st. sierż. Michał Jarmusz.

Policjanci poszukują zaginionego Sławomira Rożej

Policjanci z Międzyrzecza poszukują zaginionego 53-letniego Sławomira Rożej. Zaginięcie zgłosiła zaniepokojona rodzina.

Policjanci z Międzyrzecza poszukują zaginionego Sławomira Rożej. Mężczyzna mieszkał na terenie gminy Międzyrzecz, natomiast pracował w markecie w Międzyrzeczu.

Poszukiwany mężczyzna ma 53 lata, 170 cm wzrostu, jest tęgiej budowy ciała. Mężczyzna ma charakterystyczne długie, czarne i kręcone włosy.

Ostatnio widziany był 12 kwietnia 2018 roku w rejonie marketu Tesco w Miedzyrzeczu. Był ubrany w granatową kurtkę z kapturem, czarne spodnie i jasno beżowe buty. Miał ze sobą granatowy plecak i poruszał się czarnym rowerem z napisem „Akcent” z dwiema torbami z tyłu.

– Prosimy wszystkie osoby, które mają informacje na temat miejsca przebywania zaginionego, o kontakt pod numerami telefonów 95 742 60 11/12 lub 997.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment