Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Sam zadzwonił na Policję

Poszukiwany europejskim nakazem aresztowania za przestępstwa popełnione na terenie Niemiec, został zatrzymany przez międzyrzeckich policjantów. „Wpadł”, bo zadzwonił, że był uczestnikiem zdarzenia drogowego.

Do zdarzenia doszło we wtorek 13 lutego 2018 roku na terenie Skwierzyny. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej, do której doszło na terenie stacji paliw. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, który przyjechali na miejsce niegroźnej stłuczki podjęli czynności, które miały ustalić sprawcę kolizji. Policjanci działali zgodnie z procedurami i dlatego po ustaleniu uczestników zdarzenia, każdego z nich sprawdzili w policyjnych bazach danych. Dzięki temu policjanci ustalili, że jeden z mężczyzn jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. 66-latek sprawca zdarzenia drogowego, został pouczony za popełnione wykroczenie, jednak na podstawie europejskiego nakazem aresztowania, został zatrzymany i przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Z zebranych informacji wynika, że mężczyzna pracujący od wielu lat na terenie Niemiec popełnił tam przestępstwa podatkowe, narażając skarb państwa na kwotę ok. 300 tys. euro.

Mężczyzna teraz będzie czekał na decyzję w sprawie jego aresztowania oraz ewentualnej ekstradycji do Niemiec.

Policjanci szkolili uczniów

Policjanci przeprowadzili zajęcia na obozie zimowym w Mierzynie. Uczniowie klas o profilu policyjnym ćwiczyli podstawowe zasady przeprowadzania interwencji. Mundurowi mówili również o bezpieczeństwie w sieci oraz zachęcali do wstąpienia w szeregi Policji.

Obóz klas policyjnych oraz wojskowych i szkolenie młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie był znakomitą okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa w sieci. Tydzień bezpiecznego Internetu, to czas spotkań w szkołach, oraz działań profilaktycznych, na których policjanci mówią o cyberprzemocy. Policjanci na spotkaniach podkreślają, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. 

Obozy zimowe oraz letnie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie są cykliczne i organizowane są od wielu lat. Od początku w ramach współpracy i porozumienia ze szkołą policjanci przeprowadzają pogadanki z uczniami klas mundurowych oraz szkolenia, na których omawiają tajniki pracy policjantów.

Tym razem uczestniczyli w szkoleniu na obozie zimowym w Mierzynie. Przygotowali różnego rodzaju scenki, podczas których młodzież mogła przećwiczyć legitymowanie, zatrzymanie, kontrolę osobistą oraz podstawowe zasady przeprowadzania interwencji przez policjantów.

Policjanci zapoznali również młodzież z wymaganą dokumentacją oraz zasadami naboru do Policji. Odpowiadali na zadawane pytania i szczegółowo omawiali, na czym polega praca w Policji, czym się dokładnie zajmują i jakie są poszczególne etapy doboru.

Kolejnym etapem szkolenia młodych, być może przyszłych policjantów, będzie tygodniowy letni obóz, na którym policjanci również będą prowadzić zajęcia.

Przywrócony Posterunek, przywrócone życie

St. sierż. Kamil Marcinkowski wiele razy pokazywał już, że służba w Policji, to nie tylko jego zawód, ale również pasja. Tym razem dzięki jego szybkiej i zdecydowanej reakcji zostało uratowane ludzkie życie.

Uroczyste otwarcie Posterunku Policji w Przytocznej odbyło się w marcu ubiegłego roku. Został on przywrócony, ponieważ wnioski zgłaszane podczas debat oraz konsultacji społecznych zdecydowanie wskazywały na potrzebę reaktywacji Posterunku. Społeczeństwo zgłaszało, że codzienny kontakt z policjantami pozwoli im zasięgnąć rady w problematycznych sytuacjach, zgłosić swe uwagi i rozterki oraz podnieść poziom bezpieczeństwa oraz jego poczucia.

Ogromne znaczenie w tej sytuacji miał dobór odpowiednich policjantów na tak ważne stanowiska, jakimi są dzielnicowi. Bycie dzielnicowym to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Policjant pierwszego kontaktu – tak przyjęło się mówić o dzielnicowych. W ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie.

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Przytocznej st. sierż. Kamil Marcinkowski kolejny raz udowodnił, że jego przełożeni nie pomylili się, mianując go na tak odpowiedzialne i wymagające stanowisko. Policjant w środę (31 stycznia) został skierowany na przystanek autobusowy w Chełmsku, gdzie miał leżeć mężczyzna. Po przyjeździe na miejsce, po krótkiej rozmowie z mężczyzną, policjant zauważył, że ten blednie i nie reaguje na jego słowa a za chwilę przestaje oddychać. Policjant nie czekał ani chwili, szybko powiadomił dyżurnego i rozpoczął reanimację, dzięki czemu po kilku minutach funkcje życiowe wróciły. Po przyjeździe załogi karetki pogotowia, mężczyzna został przekazany pod opiekę lekarzy. Tak szybka reakcja dzielnicowego, dojazd w niespełna kilka minut możliwy był dzięki temu, że Posterunek Policji w Przytocznej oddalony jest o zaledwie kilka kilometrów od miejsca zdarzenia i dojazd nie zajął policjantowi dużo czasu.

St. sierż. Kamil Marcinkowski wiele razy pokazywał już, że praca dzielnicowego to służba i poświęcenie się na rzecz społeczeństwa. Wsłuchiwanie się w jego potrzeby, dbałość o jego dobro, zapobieganie złu, interwencje, gdy występuje jakiekolwiek zagrożenie. Służba to pomoc ofiarom przemocy w rodzinach. To codzienne, żmudne i niedostrzegane wysiłki na rzecz ludzkiego zdrowia i życia.

Posterunek został przywrócony w marcu ubiegłego roku, dzielnicowi pokazali już wielokrotnie, jak bardzo był potrzebny.

http://www.miedzyrzecz.lubuska.policja.gov.pl/go4/serwis-informacyjny/aktualnosci/20503,Przywrocony-Posterunek-Policji-w-Przytocznej-pierwsze-zgloszone-i-wykryte-przest.html

http://www.miedzyrzecz.lubuska.policja.gov.pl/go4/serwis-informacyjny/aktualnosci/21666,Pielgrzymom-skradziono-rowery-policjanci-blyskawicznie-je-odzyskali.html

http://www.miedzyrzecz.lubuska.policja.gov.pl/go4/serwis-informacyjny/aktualnosci/23267,Z-posterunkiem-duzo-bezpieczniej-Blyskawiczne-reakcje-na-zgloszenia.html

Bezwzględni włamywacze okradli ośrodek dla osób niepełnosprawnych i aptekę - zatrzymani i aresztowani dzięki kryminalnym

Włamywali się do pomieszczeń na terenie Pszczewa. Nie „oszczędzili” nawet Środowiskowego Domu Samopomocy oraz apteki. Policjanci stawiając sobie rozwiązanie tej sprawy za punkt honoru zatrzymali przestępców i odzyskali część utraconego mienia. Mężczyźni zostali aresztowani na okres trzech miesięcy, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzeń doszło na początku lutego. Policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży z włamaniem na terenie Pszczewa. Środowisko lokalne oburzył fakt, że łupem złodziei padł między innymi sprzęt komputerowy pochodzący ze Środowiskowego Domu Samopomocy, który jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób chorych psychicznie oraz niepełnosprawnych intelektualnie z terenu Gminy Pszczew i Gminy Przytoczna. Misją Środowiskowego Domu Samopomocy jest przywracanie lub nabywanie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu a więc pomocy ludziom potrzebującym. Dla włamywaczy nie miało to jednak znaczenia a dodatkowo po kilku dniach na terenie tej samej miejscowości włamali się do apteki. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu postawili sobie za punkt honoru, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać włamywaczy. Kryminalni pracowali przy sprawie dotyczącej włamań przez wiele dni, poświęcając na analizy i ustalenia każdą niemal godzinę. Przez ten okres analizowali zgłoszone przestępstwa oraz sposób działania sprawców, zbierali informacje i prowadzili działania operacyjne. Ich wytrwałość, poświęcony sprawie czas i wytężona praca, przyniosły efekty. Zebrane informacje pozwoliły na wytypowanie sprawców a w konsekwencji na zatrzymanie ich. Do zatrzymania sprawców włamań doszło w nocy z 16 na 17 lutego w rejonie Skwierzyny. Policjanci zabezpieczyli w ich pojeździe m. in. kominiarki, odzież oraz metalowe łomy. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli przedmioty pochodzące z włamania do apteki a przy jednym z zatrzymanych również niewielką ilość amfetaminy. Obaj zatrzymani mężczyźni, to mieszkańcy Gorzowa Wlkp. Policjanci ustalili, że mężczyźni byli dobrze przygotowani do nielegalnego procederu. Według ustaleń śledczych, dokonywali oni przestępstw wykorzystując do tego wynajęty wcześniej samochód, wyposażeni byli w narzędzia służące do pokonania zabezpieczeń a jeden z nich wielokrotnie karany był za czyny przeciwko mieniu i odbywał za nie kary pozbawienia wolności. 28-latek oraz jego 26-letni kolega na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu zostali aresztowani na okres trzech miesięcy. Za kradzieże z włamaniem Kodeks Karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci sprawdzają również, czy te same osoby nie popełniły innych przestępstw na terenie powiatu międzyrzeckiego oraz powiatów ościennych. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment