Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

W parku przed przejazdem kolejowym, w ciągu ulic: Chrobrego i Garnizonowej, trwają prace przygotowawcze (pielęgnacyjne cięcie drzew) do postawienia pomnika pamięci. Monument powstanie w ramach  obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, którzy walczyli, w czasie Powstania Wielkopolskiego, o włączenie Skwierzyny do Polski, a także ofiarom niemieckiego, nazistowskiego obozu w Skwierzynie (historycznym Schwerin a.W.). Pierwszymi więźniami tego obozu byli m.in. powstańcy wielkopolscy, a także wielu zacnych obywateli powiatu Międzychodzkiego. Byli wśród nich między innymi: Michał Skrzypczak – burmistrz z Międzychodu, Bronisław Arendt – sekretarz starostwa powiatowego w Międzychodzie, Wincenty Nowaczyński – pułkownik WP, starosta powiatu międzychodzkiego Zdzisław Czubiński i wielu, wielu innych. Więcej informacji w zakładce: „Skwierzyńskie okruchy historii”: http://www.skwierzyna.eu/index.php/294-okruchy-historii-oboz-w-skwierzynie Projekt artystyczny (skorzystaliśmy z wizualizacji na kalendarzu) przedstawia: w centralnym miejscu postać powstańca wielkopolskiego, jedna z tablic poświęcona będzie powstańcom wielkopolskim, druga - więźniom niemieckiego obozu.

Więcej informacji na temat pomnika wkrótce. Poniżej prezentujemy kilka komentarzy z artykułu o skwierzyńskim obozie.

Janusz 2016-03-03

zbliża się 100-lecie Powstania Wielkopolskiego, więc warto postawić kamień z tablicą z informacją o śmierci Powstańców w skwierzyńskim obozie. (...)

 Beata 2017-10-25

Mój wuja jest tam.

 Jolanta 2017-10-29

Najwyższa pora aby upamiętnić męczeńską śmierć wielu ludzi w tym mojego dziadka Franciszka Gablera

 Grażyna 2018-01-31

Gabler Franciszek, to mój dziadek, a żyje jeszcze Jego syn, a mój tata. Tak bardzo by chciał doczekać odsłonięcia tego pomnika ku czci pomordowanych. Grażyna Woźna

 

Premiera GARDENA smart system w Polsce – kontroluj swój ogród za pomocą telefonu

Zdalne koszenie trawnika i nawadnianie ogrodu za pomocą aplikacji – teraz to możliwe. GARDENA smart system daje możliwość kontrolowania swojego ogrodu za pomocą telefonu lub przeglądarki internetowej. Dane na temat wilgotności gleby, temperatury w ogrodzie czy aktualnego nasłonecznienia pomogą jeszcze lepiej zarządzać systemem nawadniania, czy automatycznym koszeniem trawnika. Od teraz każdy amator ogrodu będzie miał dostęp do ogrodu z dowolnego miejsca na ziemi, a używanie systemu pozwoli na dodatkowe oszczędności.