Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Szlachetny gest policjantów i żołnierzy

Policjanci oraz pracownicy cywilni z Międzyrzecza zebrali zabawki i artykuły szkolne, które trafią do ubogich dzieci w Bośni i Hercegowinie. Oficjalne przekazanie zebranych rzeczy żołnierzom z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. To wspólny gest, który z pewnością będzie kontynuowany, aby wspomóc potrzebujących z południowo-wschodniej części Europy.

Uroczyste przekazanie zabawek odbyło się w środę 30 sierpnia 2017 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Żołnierze wchodzący w skład XIV zmiana EUFOR ALTHEA w rejonie Bośni i Hercegowiny, którzy już 11 września wyjadą na misję odebrali zabawki od policjantów. Ppłk. Wojciech Luzak Dowódca XIV Zmiany Kontyngentu podziękował Komendantowi Powiatowemu Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Pawłowi Rynkiewiczowi za udaną akcję.

Wspólna akcja policjantów i żołnierzy, która miała na celu zbiórkę zabawek dla ubogich dzieci z Bośni i Hercegowiny trwała tylko tydzień, jednak ilość zebranych rzeczy przerosła oczekiwania wszystkich. Zaangażowali się policjanci oraz pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, którzy niemal codziennie przynosili różne miśki, maskotki oraz gry i zabawy edukacyjne dla dzieci. Nie zabrakło również plecaków szkolnych i różnych przyborów niezbędnych uczniom. Akcję wsparł również Powiat Międzyrzecki, który przekazał gry planszowe oraz plecaki szkolne.

Uwaga na niewybuchy

Niewiele brakowało a doszłoby do tragedii, gdy podczas prac ziemnych przy wymianie ogrodzenia, wykopano niewybuch. Z uwagi na bliskość torowiska, konieczne było wstrzymanie ruchu pociągów.

Do zdarzenia doszło 21 sierpnia 2017roku, dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o niewypale znalezionym podczas prac ziemnych przy wymianie ogrodzenia w Międzyrzeczu. Na miejsce został wysłany patrol Policji. Mundurowi ustalili, że jest to pocisk moździerzowy kalibru 80 mm z okresu II wojny światowej.

Policjanci zabezpieczyli pocisk, powiadomili patrol saperski oraz PKP, ponieważ z uwagi na bliskość torowiska, konieczne było zablokowanie ruchu pociągów na tej linii. Granat został zabezpieczony przez patrol saperski i usunięty z miejsca zdarzenia.

Tym razem na szczęście nie doszło do wypadku. Jednak trzeba pamiętać, że w ziemi nadal leży wiele podobnych, niebezpiecznych znalezisk. W przypadku odkrycia przedmiotów, które mogą być niewybuchami lub niewypałami, w żadnym wypadku nie można ich dotykać ani zabierać do domu. Należy poinformować najbliższą jednostkę policji. Policjanci zajmą się niebezpiecznym znaleziskiem.

Strzelał z wiatrówki do dzieci

Mężczyzna strzelał z wiatrówki do dzieci, bo… zakłócały mu spokój. Policjanci zatrzymali 66-latka i zabezpieczyli wiatrówkę oraz śrut. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 24 sierpnia 2017 roku na terenie Międzyrzecza. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, że na jednej z posesji, najprawdopodobniej ktoś strzela z wiatrówki do siedzących dzieci. Na miejsce został skierowany patrol Policji. Policjanci ustalili, że do siedzących na terenie starego gospodarstwa dzieci, ktoś strzelał najprawdopodobniej z wiatrówki. W wyniku zdarzenia ranna w klatkę piersiową została 12-letnia dziewczynka. Policjanci przystąpili do działania, ustalili miejsce, z którego padł strzał oraz wytypowali mężczyznę, który najprawdopodobniej mierzył z broni do dzieci. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli śrut oraz wiatrówkę.

Dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie lekarz opatrzył jej ranę. Natomiast 66- latek został zatrzymany. Usłyszał zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Policjanci wystąpią z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego.

Z ustaleń wynika, że mężczyzna najprawdopodobniej zdenerwował się na dzieci, ponieważ od kilku dni zakłócały mu spokój.

O bezpieczeństwie z pierwszoklasistami

Policjanci odwiedzili uczniów klas pierwszych. Dzieci wiedzą już jak bezpiecznie poruszać się po drogach, w jaki sposób unikać zagrożeń oraz jak ważne są elementy odblaskowe.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki odwiedzili dzieci z pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 6 w Międzyrzeczu. Spotkanie miało na celu przygotowanie najmłodszych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci skupili się głównie na najważniejszych zasadach ruchu pieszego, ale mówili również o bezpieczeństwie podczas zabaw i pobytu w domu i szkole.

Każdy z uczniów na koniec spotkania przećwiczył zdobytą wiedzę i razem z policjantami przechodził przez przejścia dla pieszych. Dzieci doskonale radziły sobie na pasach, zarówno tych z sygnalizacją świetlną, jak i na przejściu bez świateł.

Na koniec spotkania każde z dzieci otrzymało kamizelkę odblaskową oraz słodki poczęstunek.

Policjanci przeprowadzają podobne akcje od wielu lat. W ramach „Bezpiecznej Drogi do Szkoły” odwiedzają wszystkie szkoły podstawowe na terenie całego powiatu międzyrzeckiego.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment