Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIIKA  POLICYJNA

Kierowcy zapobiegli nieszczęściu

Dzięki reakcji kierowców, nie doszło do tragedii- mężczyźni przerwali jazdę kompletnie pijanego kierowcy, blokując jego ciężarówkę swoimi pojazdami i powiadomili policjantów. Mający ponad trzy promile alkoholu w organizmie obywatel Białorusi został zatrzymany w policyjnym areszcie. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło we wtorek 13 czerwca ok. godz. 16:00 na obwodnicy Międzyrzecza. Kierowcy powiadomili policjantów, że po drodze ekspresowej S-3 w kierunku Gorzowa Wlkp. porusza się ciężarówka, której kierujący jest najprawdopodobniej nietrzeźwy. Według zgłoszenia kierowców, samochód przed nimi jechał całą szerokością drogi, tzw. zygzakiem i wykonywał niebezpieczne manewry.

W trakcie dojazdu policjantów na miejsce kierowcy poinformowali, że udało się im zablokować pędzący pojazd swoimi ciężarówkami i bezpiecznie zatrzymać go, oraz uniemożliwić dalszą jazdę odbierając kluczyki kierowcy.

Mężczyzna podczas interwencji był rozkojarzony, nie rozumiał wydawanych do niego poleceń, czuć było od niego woń alkoholu i z trudem utrzymywał się na nogach. Po zbadaniu trzeźwości, okazało się, że mężczyzna ma ponad trzy promile alkoholu w organizmie.

Kierowcy, którzy przerwali szaleńczą jazdę nietrzeźwego mężczyzny przyznali, że zdecydowali się, aby wspólnie zatrzymać samochód, ponieważ z oznaczeń na naczepie wynikało, że może on przewozić niebezpieczne materiały i może stworzyć ogromne zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Porozumiewali się ze sobą za pomocą radia samochodowego i po kilku próbach udało im się zatrzymać niebezpieczne auto na węźle zachodnim Międzyrzecza.

52-letni obywatel Białorusi został zatrzymany. Odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zbyt niebezpiecznie i za szybko

Wakacje już się rozpoczęły- policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i o bezpieczną jazdę. Tylko od 1 do 25 czerwca prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym straciło aż 12 kierowców.

Wakacje już trwają i rozpoczęły się już wyjazdy na kolonie, wczasy i biwaki. Ruch na drogach powiatu międzyrzeckiego jest bardzo duży zwłaszcza podczas weekendów. Dlatego też należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych i należy zadbać o to, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Niestety nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają. Tylko w dniach od 1 do 25 czerwca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali aż 12 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Rekordzista 22 czerwca w Skwierzynie swoim oplem jechał aż 129 km/h. Kierowca nie zważał na to, jakie stwarza zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jakie zagrożenie niesie za sobą nadmierna prędkość, zwłaszcza w terenie zabudowanym, gdzie jest bardzo dużo pieszych i rowerzystów. Takie osoby najczęściej nie mają praktycznie żadnych szans na to, aby wyjść ze zderzenia z ciężkim pojazdem bez obrażeń.

Piraci drogowi w takich przypadkach tracą uprawnienia na okres trzech miesięcy i w tym czasie nie mogą kierować pojazdami. W momencie, kiedy naruszają ten zakaz- popełniają przestępstwo, które zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Kierowcy przed wyjazdem w podróż również muszą pamiętać o swoich obowiązkach, a przede wszystkim muszą zabrać ze sobą wymagane dokumenty:

1) uprawnienie do kierowania danym pojazdem – prawo jazdy
2) dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu – dowód rejestracyjny
3) poświadczenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

W każdym samochodzie obowiązkowo musi się znaleźć gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto zabrać ze sobą również apteczkę, linkę holowniczą, zapasowe żarówki, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe wraz z podnośnikiem oraz kluczem do kół.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment