Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Z młodzieżą o bezpieczeństwie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jakie należy spełniać wymogi by zostać policjantem, jak wygląda służba w poszczególnych wydziałach oraz jakim sprzętem dysponują policjanci to informacje przekazane uczniom klas o profilu policyjnym, którzy odwiedzili policjantów w Międzyrzeczu.

Promując służbę w Policji, międzyrzeccy policjanci zorganizowali dzień otwarty i zaprosili do swojej komendy uczniów klas mundurowych Technikum nr 1 w Międzyrzeczu. 

Uczniowie obejrzeli film promocyjny zachęcający młodzież do wstąpienia w szeregi Policji przygotowany przez Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp., który doskonale obrazuje specyfikę służby. Policjantka omówiła szczegółowo, jakie wymagania muszą spełniać przyszli kandydaci do pracy w Policji, jakie dokumenty należy złożyć oraz jak wygląda proces rekrutacyjny do Policji.

Młodzież miała również okazję zobaczyć jak pracują funkcjonariusze na poszczególnych stanowiskach oraz obejrzeć sprzęt, jakim dysponują, m.in. urządzenia do pomiaru  stanu trzeźwości, narkotestery, mierniki prędkości oraz podstawowe wyposażenie każdego policjanta. Technik kryminalistyki asp. Marcin Stańczuk przedstawił tajniki swojej pracy i zaprezentował sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia.

Uczniowie dowiedzieli się również, jak za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy.

Mł. asp. Agnieszka Żyża przeprowadziła również prelekcję na temat „Handlu Ludźmi”. To bardzo ważne, aby młodzież przed wakacjami wiedziała, jak unikać zagrożeń i na co zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza, gdy zdecydują się podjąć pracę zarobkową za granicą.

Policjanci docierają do społeczeństwa

Do nauczyli z Przytocznej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programie Dzielnicowy bliżej nas.

Policjanci z Międzyrzecza przedstawiają społeczeństwu Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dokładnie omawiają i prezentują sposób nanoszenia nowych zagrożeń, sposób postępowania policjantów w przypadku otrzymania zgłoszenia oraz wymieniają zalety funkcjonowania aplikacji.

Policjanci spotykali się z nauczycielami Zespołu Szkół w Przytocznej. Mundurowi zaprezentowali im program „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikację Moja Komenda, która ułatwia kontakt z dzielnicowym. To aplikacja mobilna stworzona na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwala użytkownikom na szybkie odnalezienie dzielnicowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania oraz skontaktowanie się z nim. Wystarczy pobrać aplikację na telefon. Jest ona darmowa.

Natomiast dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, każdy mieszkaniec gminy może pomóc Policji i mieć wpływ na bezpieczeństwo w jego okolicy.

,,spoKREWnieni służbą" w Międzyrzeczu

Międzyrzeccy policjanci przyłączyli się do akcji "spoKREWnieni służbą" pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą” trwała przez cały okres marca. Patronat nad akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miała ona na celu zachęcenie funkcjonariuszy Policji do organizowania wspólnych zbiórek krwi.

Krew jest bezcennym darem ratującym życie i zdrowie ludzkie. To lek, którego nie można wyprodukować, a może pomóc wielu potrzebującym. W piątek (31 marca) policjanci z międzyrzeckiej jednostki oddali krew w Oddziale Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Międzyrzeczu. Ten wartościowy dar, bardzo często ratuje ludzkie życie.

Aresztowany za zabójstwo

Sąd aresztował na okres trzech miesięcy 29-letniego mieszkańca Międzyrzecza. Według ustaleń śledczych, to on zabił mężczyznę, z którym wcześniej pił alkohol. Za zabójstwo Krzysztofowi N. może grozić kara dożywotniego więzienia.

Do zdarzenia doszło w środę 29 marca 2017 roku na terenie ogródków działkowych w Międzyrzeczu. Policjanci zostali poinformowani o znalezieniu zwłok mężczyzny. Wstępne ustalenie policjantów na miejscu, wskazywały na to, że mężczyzna mógł zostać pobity i zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

Policjanci przystąpili do pracy. Na miejscu przez wiele godzin pod nadzorem Prokuratora Rejonowego trwały czynności. Policjanci zabezpieczali ślady zdarzenia, przeprowadzili oględziny zwłok oraz miejsca ich odnalezienia. W czasie wykonywania czynności na miejscu, inni funkcjonariusze jednocześnie ustalali ewentualnych świadków zdarzenia i ustalali okoliczności, w jakich doszło do zabójstwa.

Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali mężczyznę, który najprawdopodobniej zabił 54-latka. Z zebranych informacji wynika, że spożywali oni razem alkohol i pokłócili się, po czym 29-latek zaczął bić swojego kolegę. W wyniku doznanych obrażeń, mężczyzna zmarł.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował Krzysztofa N. na okres trzech miesięcy. Za zabójstwo grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Nieuczciwy ochroniarz i ekspedientka

Ochroniarz zamiast zadbać o bezpieczeństwo i mienie w sklepie, razem z kasjerką korzystali z pozostawionej w sklepie karty bankomatowej. Przez ich działanie, pokrzywdzona straciła ok. 500 zł. Za kradzież obojgu grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w dniu 21 kwietnia 2017 roku, kiedy to robiąca w sklepie zakupy, kobieta przez roztargnienie pozostawiła przy kasie swoją kartę bankomatową. Pokrzywdzona zorientowała się, o tym jednak po kilku dniach i blokując kartę w banku dowiedziała się, że przez ten okres karta była używana, a na jej koncie brakuje ok. 500 zł. Kobieta powiadomiła Policję.

Policjanci przystąpili do działania. Zgodnie z procedurami, w przypadku pozostawienia karty lub wartościowych przedmiotów przy kasie w markecie, kasjer przekazuje je ochronie, która powiadamia o tym fakcie Policję lub próbuje odnaleźć właściciela. W tym przypadku było jednak inaczej.

Już pierwsze ustalenia doprowadziły policjantów do sprawców kradzieży. Okazało się, że to nieuczciwy ochroniarz oraz kasjerka płacili za swoje zakupy kartą należącą do kobiety, zamiast oddać ją właścicielce. Policjanci ustalili, że kupili w kilku miejscach alkohol, papierosy oraz paliwo do samochodu, na łączną kwotę ok. 500 zł. Oboje zostali zatrzymani.

63-letni Jerzy S. oraz 39-letnia Emilia W. usłyszeli zarzuty kradzieży i przyznali się do popełnienia czynu. Za kradzież kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Stwarzali zagrożenie na drodze

Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymanych, w tym jeden poszukiwany i z zakazem prowadzenia pojazdów, kolejny kierował pojazdem będąc pod wpływem środków odurzających a jeszcze inny kierował pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień- to efekty pracy międzyrzeckich policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego podczas jednego z kwietniowych weekendów.

Bardzo pracowity weekend mieli międzyrzeccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Pierwsza interwencja dotyczyła nietrzeźwego kierowcy już w piątek 31 marca. Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem na drodze W-137. Od razu wyczuli od niego woń alkoholu. Okazało się, że mężczyzna ma w swoim organizmie ponad 1,6 promila alkoholu.

Kolejny kierowca zwrócił na siebie uwagę w sobotę, w rejonie stacji paliw w Międzyrzeczu. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej, po tym, jak nie zastosował się do znaków i wyjeżdżając ze stacji przejechał przez linię podwójną ciągłą. Tym razem urządzenie wskazało 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna jednak popełnił jeszcze jedno przestępstwo- nie zastosował się do zakazu sądowego. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że 38-latek posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Lęborku celem odbycia kary.

Kolejne kontrole, tym razem w Kęszycy Leśnej oraz w Bobowicku wykazały nieprawidłowości. W jednym przypadku kierowca jechał swoim fordem, pomimo decyzji wydanej przez starostwo o cofnięciu uprawnień, natomiast kierowca nissana miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.

Natomiast w niedzielę, wygląd kierowcy Fiata Bravo wzbudził podejrzenia u policjantów, którzy prowadzili kontrolę drogową w Międzyrzeczu. Początkowo funkcjonariusze podejrzewali, że jest on pod wpływem alkoholu, jednak badanie urządzeniem to wykluczyło. Kolejne ustalenia wykazały, że mężczyzna jest pod wpływem narkotyków. Policjanci podczas sprawdzenia wnętrza auta zabezpieczyli ponad dwa gramy marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i pobrano jego krew do badań. Kierowcy, mieszkańcowi Międzyrzecza zatrzymano prawo jazdy, a po otrzymaniu wyników badań krwi zostaną mu przedstawione zarzuty.

Każdy kierowca będący pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego stwarza ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, kierowca musi być w pełni skoncentrowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia. Niektóre substancje, w tym alkohol i narkotyki, zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment