Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Przeszukał mieszkanie podając się za policjanta

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wszedł do mieszkania podając się za policjanta i przeszukał pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Poszkodowany przekonany, że to funkcjonariusz Policji nie zgłosił tego faktu organom ścigania. Za tego typu przestępstwo, 28-latkowi grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 10 marca, jednak policjanci dowiedzieli się o tym fakcie dopiero po kilku dniach. Podczas prowadzenia działań operacyjnych do innej sprawy, policjanci ustalili, że w jednym z mieszkań w Międzyrzeczu mogło dojść do przestępstwa.

Z informacji, jakie uzyskali stróże prawa wynikało, że na początku marca do jednego z mieszkań w Międzyrzeczu wszedł mężczyzna, który podając się za policjanta, dokonał przeszukania pomieszczeń mieszkalnych oraz gospodarczych. Poszkodowany mężczyzna przekonany, że mężczyzna jest policjantem, wykonywał wszystkie jego polecenia, pokazywał kolejne pomieszczenia oraz miejsca, które wskazywał mu „policjant”. Po kilku dniach poszkodowany zorientował się, że w wyniku „przeszukania”, zginęły mu pieniądze. Jednak pomimo tego nie zgłosił tego faktu organom ścigania, nabrał tylko wątpliwości, czy to na pewno był funkcjonariusz Policji.

Wtedy wkroczyli policjanci. W rozmowie z poszkodowanym potwierdzili zebrane wcześniej informacje i zatrzymali fałszywego policjanta. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec Międzyrzecza, który jest doskonale znany policjantom. Jego kartoteka jest bardzo długa, na swoim koncie ma już wiele przestępstw, głównie przeciwko mieniu.

Za podawanie się za funkcjonariusza publicznego 28-latkowi grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Uczniowie z wizytą u policjantów

Uczniowie klas o profilu policyjnym odwiedzili policjantów w Międzyrzeczu. Młodzież dowiedziała się, jakie należy spełniać wymogi by zostać policjantem, jak wygląda służba w poszczególnych wydziałach oraz jakim sprzętem dysponują policjanci.

Promując służbę w Policji, międzyrzeccy policjanci zorganizowali dzień otwarty i zaprosili do swojej komendy uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych w Skwierzynie. 

Ewelina Rożek z Zespołu Kadr i Szkolenia dokładnie omówiła, jakie wymagania muszą spełniać przyszli kandydaci do pracy w Policji, jakie dokumenty należy złożyć oraz jak wygląda proces rekrutacyjny do Policji.

Uczniowie obejrzeli również film promocyjny zachęcający młodzież do wstąpienia w szeregi Policji przygotowany przez Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp., który doskonale obrazuje specyfikę służby. Młodzież miała również okazję zobaczyć jak pracują funkcjonariusze na poszczególnych stanowiskach oraz obejrzeć sprzęt, jakim dysponują, m.in. urządzenia do pomiaru  stanu trzeźwości, narkotestery, mierniki prędkości oraz podstawowe wyposażenie każdego policjanta.

Uczniowie dowiedzieli się również, jak za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy.

Mł. asp. Agnieszka Żyża przeprowadziła również prelekcję na temat „Handlu Ludźmi”. To bardzo ważne, aby młodzież przed wakacjami wiedziała, jak unikać zagrożeń i na co zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza gdy zdecydują się podjąć pracę zarobkową za granicą.

Największym powodzeniem cieszyła się jednak wizyta na strzelnicy, gdzie młodzież przy użyciu  trenażera strzeleckiego mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

Mocne uderzenie w proceder narkotykowy

Trzy miesiące aresztu dla mężczyzn handlujących narkotykami. Jeden z nich w ciągu trzech miesięcy wprowadził do obrotu 10 kg narkotyków za łączną kwotę ok. 200 tys. zł. Za tego typu przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego międzyrzeckiej jednostki zatrzymali dwóch mężczyzn, związanych z przestępczością narkotykową. To jak dotąd największe uderzenie w nielegalny proceder i największa ilość zabezpieczonych środków odurzających i substancji psychotropowych przez międzyrzeckich policjantów w ostatnich latach.

Policjanci swoje działania prowadzili od kilku dni. Zbierali informacje, prowadzili obserwację i szczegółowo zaplanowali swoje działania. Policjanci byli doskonale przygotowani do uderzenia i zlikwidowania nielegalnego procederu.

Do pierwszego zatrzymania doszło 20 marca w Międzyrzeczu. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej auto, w którym miały być przewożone narkotyki. Nie pomylili się. 21-letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp. przewoził w swoim samochodzie amfetaminę oraz marihuanę.

Kolejne ustalenia, działania operacyjne i wiele godzin obserwacji oraz szczegółowy plan, pozwoliły na wytypowanie kolejnej osoby i zabezpieczenie dużo większej ilości narkotyków. Tym razem policjanci prowadzili swoje działania na terenie woj. zachodniopomorskiego, gdzie zatrzymali kolejnego mężczyznę. Podczas przeszukania jego pomieszczeń mieszkalnych oraz gospodarczych, policjanci zabezpieczyli ponad trzy kilogramy środków odurzających i substancji psychotropowych oraz ponad cztery kilogramy substancji służącej do uszlachetniania amfetaminy. To aż 15 tys. porcji narkotyków, o łącznej wartości ok. 150 000 zł.

Policjanci ustalili, że jeden z zatrzymanych mężczyzn,27-letni Jacek I., mieszkaniec woj. zachodniopomorskiego uczestniczył w obrocie narkotykowym w znacznych ilościach i wprowadził do obrotu około 10 kg narkotyków w ciągu zaledwie trzech miesięcy, za łączną kwotę około 200 tys. zł.

Za udzielanie środków odurzających w celu uzyskania korzyści majątkowej mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował obu mężczyzn na okres trzech miesięcy.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Matizem pod prąd na S-3

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazała się 27-letnia mieszkanka Dębna, która gdy zorientowała się, że wjechała na drogę ekspresową S-3 złym wjazdem, zawróciła i jechała pod prąd w kierunku Gorzowa Wlkp. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek do sądu.

W poniedziałek 27 marca tuż po zmianie służb na stanowisku kierowania, z samego rana rozdzwoniły się telefony. Przerażeni kierowcy zgłaszali dyżurnemu, że na drodze ekspresowej S-3 od Międzyrzecza w kierunku Gorzowa Wlkp. jedzie Daewoo Matiz pod prąd. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrole, które miały zatrzymać pojazd, zanim dojdzie do tragedii.

Radiowozy ruszyły za samochodem zarówno z kierunku Międzyrzecza, jak i od strony Skwierzyny. Na wysokości Popowa policjanci zauważyli na przeciwległym pasie ruchu prowadzącym w kierunku Zielonej Góry pojazd osobowy jadący pasem szybkiego ruchu pod prąd w kierunku Gorzowa Wlkp.

Przez cały czas na drodze odbywał się ruch pojazdów w obu kierunkach. Gdy policjanci zrównali się z pojazdem, zauważyli, że kierowcą jest kobieta, jednak pomimo włączonych świateł błyskowych oraz sygnałów dźwiękowych, nie zwracała na nich uwagi. Taka sytuacja trwała przez kilkaset metrów. Policjanci próbowali za wszelką cenę dać sygnały kierującej do zatrzymania się, ale jednocześnie dawali sygnały jadącym w kierunku Zielonej Góry o niebezpieczeństwie na drodze. Kilkakrotnie na pasie, którym poruszała się kobieta, z przeciwka nadjeżdżały pojazdy, których kierujący zmuszani byli do gwałtownej zmiany pasa ruchu w celu uniknięcia czołowego zderzenia. Gdy w końcu kobieta zorientowała się, że policjanci usiłują ją zatrzymać, zaczęła zwalniać. Policjanci przeskoczyli przez barierki, wstrzymali ruch po to, aby mogła ona zjechać na pas awaryjny.

Mieszkanka Dębna oświadczyła, ze podróżuje z Trzciela do Dębna. Wjechała na drogę S-3 w Międzyrzeczu, a po zorientowaniu się, że jedzie w kierunku Zielonej Góry, zawróciła i jechała pod prąd. W związku z realnym stworzeniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla wielu kierujących, policjanci zatrzymali prawo jazdy kobiety. Odstąpili również od ukarania jej mandatem karnym- za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.

Najbardziej przerażające w tej sytuacji jest to, że 27- latka świadomie zawróciła na drodze ekspresowej, po tym, jak zorientowała się, że zamiast do Gorzowa Wlkp.- jedzie w kierunku Zielonej Góry, nie zważając na ogromne zagrożenie, jakie stwarza dla siebie i innych kierowców.

Poszukiwany od 2016 roku zatrzymany

Poszukiwany listem gończym został zatrzymany przez policjantów. Zauważył go funkcjonariusz jadący na służbę.

Kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego miał rozpocząć swoją służbę w piątek 10 marca o godz. 14:00, jednak podjął interwencję znacznie szybciej, bo jadąc z domu do pracy, na jednej z międzyrzeckich ulic zauważył poszukiwanego mężczyznę. Policjant w pierwszym momencie powiadomił dyżurnego jednostki a później, nie zastanawiając się ani chwili, wysiadł z auta i zaczął iść za mężczyzną, przekazując jednocześnie informacje dyżurnemu, w którym miejscu się znajduje.

Po przyjeździe na miejsce patrolu poszukiwany mężczyzna został zatrzymany. Okazuje się, że ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości od września 2016 roku. 34-latek został przewieziony do Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie spędzi najbliższe miesiące.

Zgłoś policjanta, który Ci pomógł

Trwa X edycja ogólnopolskiego konkursu pod nazwą "Policjant, który mi pomógł" służącego wyróżnieniu policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej.

Od początku, tj. 2008 roku, konkurs „Policjant, który mi pomógł” odbywa się pod patronatem Komendanta Głównego Policji.

Celem konkursu jest podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym, zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze oraz promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie.

Zgłoszenia od osób indywidualnych, przedstawicieli organizacji i instytucji można nadsyłać za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej www.policjant.niebieskalinia.pl/formularz.php,a także tradycyjną pocztą ("Niebieska Linia", ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa) podając: dane kontaktowe zgłaszającego, dane policjanta, którego chcielibyście Państwo wyróżnić oraz uzasadnienie tego wyboru (można skorzystać z załączonego formularza zgłoszeniowego do druku).

Zgłoszenia w ramach obecnej edycji przyjmowane będą do 31 maja 2017 roku. Kandydatury nadesłane po 31 maja zostaną uwzględnione w następnej edycji konkursu.

Laureatów konkursu wybiera Kapituła, w skład której wchodzą pracownicy Pogotowia „Niebieska Linia”, laureaci dwóch ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP. Typowanie kandydatów odbywa się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Liczba zgłoszeń odnoszących się do poszczególnych kandydatur stanowi tylko jedno z kryteriów oceny. Przede wszystkim pod uwagę bierze się zaangażowanie kandydatów w działania na rzecz wdrażania w środowiskach lokalnych systemowych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ich doświadczenie i zaangażowanie w pomoc osobom doznającym przemocy.

W dziewięciu dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia wyróżnionych zostało łącznie 45 funkcjonariuszy reprezentujących jednostki organizacyjne Policji na terenie całego kraju. Laureaci konkursu reprezentowali zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną Policji. Poza wysoką oceną społeczną służby ww. policjanci posiadają wyróżniającą opinię służbową, co każdorazowo było potwierdzane stanowiskiem przełożonych i podkreślane podczas gali wręczenia nagród. W 2017 r. wręczenie nagród 5. kolejnym laureatom planowane jest podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl oraz w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
(pod numerem telefonu 95 738 15 79).

Aplikacja „Moja Komenda” – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki

Aplikacja Moja Komenda ułatwia kontakt z dzielnicowym. To aplikacja mobilna stworzona na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwala użytkownikom na szybkie odnalezienie dzielnicowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania oraz skontaktowanie się z nim. Wystarczy pobrać aplikację na telefon. Jest ona darmowa.

(Kliknij w infografikę)

Aplikacja "Moja Komenda" umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
 
Aplikacja "Moja Komenda" zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodaliśmy do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo "Moja Komenda" umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

 

 

 

 

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment