Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

„Razem zmieniamy Internet na lepsze”

Dzień Bezpiecznego Internetu, to czas spotkań w szkołach, oraz działań profilaktycznych na których policjanci mówią o cyberprzemocy. Policjanci rozmawiali z gimnazjalistami ze Skwierzyny, jak zmienić Internet na lepsze.

„Dzień bezpiecznego Internetu”, to jak zawsze doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak korzystać z sieci, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Należy pamiętać o tym, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.

Mówiąc o bezpiecznym Internecie nie możemy zapominać o dzieciach i młodzieży korzystających z sieci. Dlatego też policjanci z Międzyrzecza przeprowadzili spotkania w Gimnazjum w Skwierzynie z uczniami klas pierwszych i drugich. Mówili o zagrożeniach płynących z sieci i sposobach ich unikania.

Często przeglądane przez młodych ludzi treści są nieadekwatne do ich wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni, jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Oto kilka rad przygotowanych dla dzieci i młodzieży:

  • pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary,
  • nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę,
  • nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet,
  • uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy,
  • traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj,
  • rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem,
  • w razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

Bez względu na to ile mamy lat korzystając z sieci, nie zapominajmy nigdy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, co robić a czego nie, aby nie paść ofiarą oszustów czy hakerów.

Elektronarzędzia odzyskane tego samego dnia

Policjanci jeszcze tego samego dnia odzyskali elektronarzędzia i przedmioty, które zostały skradzione z warsztatu stolarskiego. Wartość poniesionych strat zgłaszający wycenił na ok. 17 tys. zł. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Międzyrzecza wykazali się ogromną czujnością i profesjonalizmem. Podczas rutynowej kontroli drogowej, kiedy sprawdzali, czy kierowca VW Passata ma w samochodzie trójkąt oraz gaśnicę, ich uwagę przykuł bagażnik wypełniony elektronarzędziami i kablami. Policjanci doskonale zapamiętali odprawę do służby, na której to przełożeni poinformowali ich, że rano właściciel warsztatu stolarskiego złożył zawiadomienie o włamaniu do jego firmy i kradzieży różnego rodzaju narzędzi oraz kabli.

Policjanci od razu nabrali podejrzeń- jak się okazało intuicja ich nie zawiodła. Szybko okazało się, że sprzęt w bagażniku pochodzi z przestępstwa. Policjanci zatrzymali 28-latka. Mężczyzna, mieszkaniec Międzyrzecza usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem, za co kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Skradziony sprzęt wrócił do właściciela.

NIE narkotykom

Policjanci z Międzyrzecza zwalczają przestępczość narkotykową, kolejne cztery osoby usłyszały zarzuty posiadania oraz udzielania środków odurzających. Za tego typu przestępstwa może grozić im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu są skuteczni w zwalczaniu przestępstw narkotykowych. Tylko od początku roku policjanci zabezpieczyli już ok. 6 kg różnego rodzaju środków odurzających i prowadzą 13 postępowań dotyczących tego rodzaju przestępstw, w których niejednokrotnie występuje kilku podejrzanych.

Kolejne osoby zostały zatrzymane w minionym tygodniu na terenie Skwierzyny. Czterech młodych mężczyzn z Dębna, w wieku od 19 do 23 lat, usłyszało zarzuty posiadania środków odurzających oraz ich udzielania. Według informacji zebranych przez policjantów, jeden z przestępców w przeciągu ostatnich kilku lat udzielił środków o łącznej wadze ok. 4-5 kg o wartości ok. 160-200 tys. zł.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty posiadania oraz udzielania środków odurzających, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci nadal pracują nad sprawą, nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Nielegalne papierosy zabezpieczone

Zabezpieczonych ponad trzy tysiące paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy i zatrzymany 35-latek z gminy Międzyrzecz- to efekt pracy policjantów z Międzyrzecza. Wartość uszczuplenia podatku akcyzowego to ponad 50 tys. zł.

Jednym z zadań policjantów jest prowadzenie postępowań gospodarczych oraz zwalczanie mechanizmów przestępczych, gdzie podejrzani powodują wysokie straty finansowe na rzecz Skarbu Państwa. Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi jest jedną z najbardziej dochodowych sfer przestępczości gospodarczej. Zjawisko to powoduje znaczące straty finansowe dla budżetu skarbu państwa.

Dlatego też policjanci z międzyrzeckiej jednostki zaangażowali się w ściganie tego typu przestępstw. Dzięki ich ustaleniom, we wtorek 7 lutego 2016 roku, policjantom udało się zabezpieczyć ponad trzy tysiące paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego przechowywał nielegalny towar na terenie swojej posesji. Policjanci ustalili, że papierosy wykorzystywał na własny użytek, ale również sprzedawał innym osobom. Tomasz B. został zatrzymany.

Mężczyzna naraził swoim działaniem Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 50 tys. złotych. Za przestępstwo akcyzowe grozi mu wysoka grzywna.

Piraci drogowi stracili prawa jazdy

Pomimo wielu apeli, niekorzystnych warunków atmosferycznych i ogromnego ryzyka, wciąż niektórzy kierowcy jeżdżą z nadmierną prędkością. Podczas minionego weekendu policjanci wyeliminowali z ruchu czterech kierowców, którzy znacznie przekroczyli prędkość.

Nie wszyscy kierowcy jeżdżą odpowiedzialnie i rozsądnie, stosując się do obowiązujących przepisów drogowych. Dlatego bardzo ważne jest to, aby służby ruchu drogowego były odpowiednio dyslokowane, wykorzystywały nowoczesny sprzęt do pomiarów prędkości i eliminowały z ruchu kierowców, którzy swoją jazdą zagrażają innym użytkownikom dróg.

Tylko minionego weekendu policjanci z międzyrzeckiej drogówki zatrzymali aż cztery prawa jazdy kierowcom, którzy w terenie zabudowanym znacznie przekroczyli prędkość. Policjanci dokonywali pomiarów prędkości w różnych godzinach na terenie Skwierzyny. Nieodpowiedzialni kierowcy, nie zważając na panujące warunki atmosferyczne, często ograniczoną widoczność i zagrożenie, jakie stwarzają, pędzili w terenie zabudowanym ponad 100 km/h. Niechlubny rekordzista jechał niemal 120 kom/h w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość to 50 km/h.

Kierowcy oprócz wysokiej grzywny i punktów karnych muszą liczyć się z jeszcze jedną dotkliwą karą- na okres trzech miesięcy zatrzymane zostaną ich prawa jazdy, dopiero po tym okresie ponownie będą mogli usiąść za kierownicę.

Strażacy szkolili policjantów

Strażacy szkolili policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Policjanci ćwiczyli, w jaki sposób najskuteczniej stłumić pożar do czasu przybycia wyspecjalizowanych służb, w momencie, kiedy to policjanci byliby pierwsi na miejscu pożaru.

Dobra współpraca służb realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa, gwarantuje skuteczność działań i jest niezbędna podczas codziennej służby. Policjanci oraz strażacy nieustannie współpracują podczas różnego rodzaju interwencji, zarówno podczas wypadków na drogach, pożarów oraz zabezpieczania niebezpiecznych miejsc. W sytuacjach zagrożenia liczy się czas, szybkość działania i precyzja, dlatego ważne jest, aby na miejscu nie zastanawiać się, tylko od razu przystępować do działania.

We wtorek 14 lutego strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu przeprowadzili szkolenie dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Strażacy przybliżyli tajniki swojej służby, opowiedzieli o możliwościach, które mogą wykorzystać policjanci podczas swojej służby i pokazali policjantom, jak za pomocą gaśnic samochodowych najlepiej ugasić płonące auto lub stłumić ogień do czasu przybycia na miejsce wyspecjalizowanych służb.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment