Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Ratujemy, zabezpieczamy, koordynujemy. Ćwiczenia obronne GREEN MEDline 16

Eksplozja niewybuchu z okresu II Wojny Światowej podczas prac ziemnych, pożar samochodu, osoby zabite i ranne- to scenariusz ćwiczeń, w których uczestniczyli międzyrzeccy policjanci. Swoje procedury i zasady współpracy podczas tego typu zdarzeń przećwiczyły wszystkie służby ratunkowe: Policja, Wojsko, Straż Pożarna oraz ratownicy medyczni.

14-16 października to czas, kiedy na terenie Międzyrzecza zaplanowano VIII Lubuskie Ćwiczenia Proobronne Medycyny Ratunkowej i Pola Walki "Green Medline 16". Działania patronatem honorowym objął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, natomiast organizatorami przedsięwzięcia byli m.in.: Wojewoda Lubuski, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej Międzyrzecza oraz Urząd Gminy Międzyrzecz.

W sobotę /15 października/ dokładnie o godzinie 13:00 na łące kolejowej przy ul. Chrobrego, odbyła się pozoracja zdarzenia masowego. Zgodnie z założeniem, podczas prac ziemnych operator koparki natknął się na niewybuch z czasów II Wojny Światowej konsekwencją czego była eksplozja. W jej wyniku zaparkowane nieopodal auto stanęło w płomieniach. Siła wybuchu była na tyle silna, że na miejscu zginęło kilka osób, natomiast kilkadziesiąt zostało rannych. Scenariusz był bardzo realistyczny i przemyślany. Powiat międzyrzecki obfituje w różnego rodzaju niewybuchy i niewypały z czasów II Wojny Światowej, dlatego też ćwiczenia takie to doskonałe przygotowanie i sprawdzenie wiedzy oraz procedur w praktyce. Służby ratownicze przystąpiły więc do działań. Całej akcji przyglądali się dowódcy wszystkich służb ratowniczych oraz wielu zainteresowanych pokazem. Zadaniem policjantów było zabezpieczenie drogi dojazdu służb ratowniczych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, a na końcu przystąpienie do szczegółowych oględzin miejsca oraz zabezpieczenie śladów do celów procesowych. 

Dowodem na to, że takie ćwiczenia są potrzebne jest fakt, że tego samego dnia, jeszcze przed ćwiczeniami, policjanci otrzymali zgłoszenie, że na terenie jednego z dużych osiedli w Międzyrzeczu, na terenie budowy domku jednorodzinnego, ujawniono niewybuch z okresu II Wojny Światowej. W tym przypadku nie doszło na szczęście do eksplozji. Policjanci zostali poinformowani i zabezpieczyli niebezpieczny ładunek.

W ramach trzydniowych ćwiczeń w niedzielę zaplanowana jest również konferencja, na której omawiane będą m.in. dzisiejsze działania. Specjaliści zaprezentują nowe technologie wykorzystywane na potrzeby medycyny ratunkowej oraz różne zdarzenia masowe, do których może dojść na naszym terenie.

Debata w Skwierzynie

Dbając o bezpieczeństwo lokalnej społeczności policjanci z powiatu międzyrzeckiego przeprowadzili kolejną debatę społeczną skierowaną do mieszkańców Skwierzyny. Podczas spotkania przedstawiono rekomendacje, które złożone zostały podczas debaty, która odbyła się 24 lutego br.

Debaty społeczne są jedną z form komunikowania się ze społeczeństwem. Dzięki takim spotkaniom, mieszkańcy mogą nie tylko dowiedzieć się więcej na omawiany temat, ale przede wszystkim wyrazić swoją opinię oraz przedstawić problemy związane z bezpieczeństwem w rejonie zamieszkania.

We wtorek 18 października 2016 roku o godz. 16:30 w auli Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Lema w Skwierzynie odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami miasta i okolic. W debacie ewaluacyjnej Komendant Komisariatu Policji w Skwierzynie omówił rekomendacje dla Policji, jakie zostały zgłoszone podczas debaty z 24.02.2016 r. w Skwierzynie oraz sposób ich realizacji.

W spotkaniu z ramienia Policji uczestniczyli Komendant Komisariatu policji w Skwierzynie kom. Łukasz Kowalski oraz dzielnicowi i policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Na spotkaniu obecny był również Zastępca Burmistrza Skwierzyny Wojciech Kowalewski.

Na początku spotkania  asp. Justyna Łętowska przedstawiłaideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o nowych możliwościach wyrażając chęć korzystania z nich. Jednym z  omawianych tematów było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, które wśród uczestników wzbudziło największe poruszenie. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli dużo pytań z tego zakresu, na które policjanci udzielali odpowiedzi. Zebrani wskazywali również miejsca, które według nich są niebezpieczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące debatę.

15 tys. porcji narkotyków nie trafiło na rynek

Policjanci z Międzyrzecza zwalczają przestępczość narkotykową. Dzięki ich działaniom na rynek nie trafiło ok. 15 tys. porcji narkotyków. Kolejni mężczyźni odpowiedzą za posiadanie środków odurzających oraz ich uprawę, za co grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki zwalczają przestępczość narkotykową. Tylko w przeciągu dwóch ostatnich dni zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy uprawiali marihuanę. Kryminalni zabezpieczyli krzewy oraz susz roślinny. Młodzi mężczyźni w wieku 18 i 22 lat- mieszkaniec Skwierzyny oraz gminy Międzyrzecz, zostali zatrzymani i usłyszeli już zarzuty uprawy oraz posiadania środków odurzających, za co może im grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu w wyniku swoich działań, od początku tego roku, zabezpieczyli już ponad trzy kilogramy marihuany. W efekcie ich pracy, ok 15 tys. porcji tego nielegalnego specyfiku nie trafiło na rynek.

Zatrzymany tego samego dnia

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który w jednym z salonów gier uderzył pracownice i zabrał pieniądze. Przestępca odpowie również za posiadanie środków odurzających. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sąd aresztował go na okres trzech miesięcy.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 16 października 2016 roku na terenie Skwierzyny. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że w jednym z salonów gier doszło do rozboju. Policjanci na miejscu zastali zdenerwowaną kobietę. Okazało się, że nieznany jej mężczyzna, uderzył ją w głowę i zabrał pieniądze. Jego łup to ponad trzy tysiące złotych. Policjanci przystąpili do działania. Na miejscu zabezpieczali ślady zdarzenia, przeprowadzali oględziny oraz sprawdzali nagranie z monitoringu. W tym samym czasie patrole przeczesywały teren miasta, szukając mężczyzny, którego rysopis podała przerażona kobieta.

Dzięki zapisom monitoringu, policjantom udało się rozpoznać sprawcę przestępstwa. Okazał się nim Wojciech L.- mieszkaniec Skwierzyny. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali 28-latka. Podczas przeszukania jego mieszkania, policjanci zabezpieczyli część skradzionych pieniędzy oraz środki odurzające w postaci marihuany oraz amfetaminy.

Wojciech L. usłyszał zarzuty dokonania rozboju oraz posiadania środków odurzających. Za tak poważne przestępstwo, jakim jest rozbój, kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował mężczyznę na okres trzech miesięcy.

Dla seniorów o bezpieczeństwie

Międzyrzeccy seniorzy już znają ideę „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Podczas Gminnego Dnia Seniora policjanci przypomnieli im również o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach oraz jakie najczęściej przestępstwa popełniane są wobec osób starszych.

10 października br. w ramach XVIII Lubuskiego Tygodnia Seniora, w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbył się Gminny Dzień Seniora. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Remigiusz Lorenz. Uroczystość swoim patronatem objął starosta Grzegorz Gabryelski. Całość spotkania składała się z kilku paneli tematycznych- jednym z nich był panel Bezpieczny Senior. I tu właśnie nie mogło zabraknąć policjantów. Policjanci mówili między innymi o funkcjonującej już w całej Polsce Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na podstawie zaprezentowanego filmu oraz prezentacji dokładnie wytłumaczyli ideę „Krajowej Mapy…”, przypomnieli seniorom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach, o tym jak ważne są elementy odblaskowe oraz opowiedzieli o przestępstwach, jakie najczęściej popełniane są wobec osób starszych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

NIE dla chuliganów

Interwencja mogła zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym bądź skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu za wykroczenie. Jednak przez rażące lekceważenie porządku prawnego, policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zaatakowali ich podczas interwencji. Mieszkańcy Międzyrzecza odpowiedzą również za znieważenie funkcjonariusz publicznych oraz groźby. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas minionego weekendu. Policjanci interweniowali w jednym z lokali, ponieważ mieszkańcy zgłosili, że jest tam bardzo głośno. Tego typu interwencje policjanci przeprowadzają bardzo często. Dochodzi do nich podczas weekendowych zabaw i prywatek. Najczęściej w takich sytuacjach, organizatorzy czy właściciele lokali reagują na polecenia policjantów i wyciszają muzykę, tym razem było inaczej. Pracownik lokalu, nie chciał wykonać polecenia, wręcz przeciwnie, wyszedł z policjantami z lokalu i twierdził, że ci nie mają prawa od niego tego wymagać. Do dyskusji dołączyli nietrzeźwi już uczestnicy imprezy. W pewnym momencie zaczęli znieważać policjantów, szarpać ich mundury i grozić pobiciem. Policjanci na miejsce wezwali wsparcie innych patroli.

Zakłócenie spokoju i porządku publicznego jest wykroczeniem i w momencie zakłócenia ciszy nocnej, interwencja taka może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym lub sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu. Tym razem sprawa zakończyła się bardzo poważnymi zarzutami dla najbardziej agresywnych mężczyzn, którzy swoim zachowaniem okazali rażące lekceważenie porządku prawnego. Dwóch mieszkańców Międzyrzecza w wieku 18 i 35 lat usłyszało zarzuty znieważenia funkcjonariuszy publicznych, kierowania gróźb bezprawnych w kierunku funkcjonariuszy w celu zmuszenia ich do odstąpienia od podjętych czynności służbowych oraz naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego. Za tego typu przestępstwa może im grozić kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Decyzją Prokuratora Rejonowego w Międzyrzeczu, wobec obu mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, a wobec jednego z nich również poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci analizują zebrane informacje i ustalają innych uczestników zdarzenia. Mundurowi nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Nietrzeźwi kierowcy wyeliminowani z ruchu

Kierowca był tak pijany, że nie mógł utrzymać prostego toru jazdy. Do tego nie posiadał uprawnień do kierowania a pojazd nie miał aktualnych badań technicznych. Kolejny nietrzeźwy „wpadł” dzięki zgłoszeniu.

Policjanci starają się, aby na drogach było bezpiecznie i nie dochodziło do zagrażających życiu i zdrowiu zdarzeń. Z analiz wynika, że bardzo często dochodzi do wypadków drogowych z winy nietrzeźwych kierujących. Statystyki wskazują, że takich przypadków z roku na rok jest coraz mniej, jednak należy dążyć do tego, aby nie było ich wcale. Dlatego też policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego stale prowadzą różnego rodzaju działania, aby wyeliminować z ruchu wszystkich nietrzeźwych kierowców, którzy zagrażają sobie i innym użytkownikom dróg. Wielokrotnie w przeciągu każdego tygodnia, w różnych miejscach na terenie powiatu międzyrzeckiego, o różnych porach dnia i nocy, przeprowadzane są działania trzeźwość. Policjanci również przy każdej okazji informują kierowców o konsekwencjach karnych takiego postępowania a wszystkie akcje nagłaśniane są w mediach. Działania takie mają dodatkowo przestrzec kierowców i uświadomić im, jakie zagrożenie stanowią dla siebie i innych, kiedy wsiądą za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Nie wszyscy jednak biorą sobie do serca przestrogi i zakazy. Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie 12 października b.r. zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który miał problem z utrzymaniem prostego toru jazdy. Po przeprowadzeniu badania trzeźwości, okazało się, że ma 1,64 promila alkoholu w organizmie. Do tego sprawdzając dowód rejestracyjny, policjanci zauważyli, że pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych. Jakby tego było mało, 20-letni mężczyzna, chcąc uniknąć odpowiedzialności, podał nieprawdziwe dane.

Kolejny nietrzeźwy kierowca „wpadł” dzięki zgłoszeniu obywatelskiemu. Zaniepokojona osoba, widząc stan mężczyzny, który wsiadając do samochodu, ledwo trzyma się na nogach, poinformowała o tym fakcie policjantów. Dzielnicowi będący na służbie, natychmiast zareagowali. Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że mieszkaniec Pszczewa ma w organizmie prawie dwa promile alkoholu.

Obaj odpowiedzą za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwym, za co grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności. 20-latek dodatkowo odpowie za wprowadzenie w błąd co do tożsamości, za co może grozić mu kara grzywny.

Policjanci przypominają również, że w razie wątpliwości kierowcy, czy może już usiąść za kierownicą po wcześniejszym spożywaniu alkoholu, policjanci udostępnili w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oraz Komisariatu Policji w Skwierzynie, urządzenie za pomocą, którego, każdy anonimowo może sprawdzić stan trzeźwości.

Zniszczył mienie- odpowie przed sądem

Policjanci ustalili i zatrzymali mężczyznę, który zniszczył wiatę przystankową oraz rynny na targowisku w Pszczewie. Za uszkodzenie mienia, kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Pszczew jest małą wypoczynkową miejscowością wokół, której rozciągają się liczne jeziora, które przyciągają turystów. Władze gminy zadbały o to, aby miasteczko było piękne, zagospodarowały rynek oraz deptak w centrum miejscowości. Dzięki temu każdy przejeżdżając tamtędy zachwyca się urokami Pszczewa.

Niestety nie wszystkim jednak zależy, aby miejscowość była piękna. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że nieznany sprawca uszkodził rynny spustowe wiaty przy targowisku oraz płytę przystanku autobusowego. Policjanci po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie, przystąpili do działań. Już po kilku dniach ustalili i zatrzymali wandala. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec Pszczewa. Akty wandalizmu tłumaczył tym, że był pijany i nie wiedział, co robi. Policjanci przedstawili mu zarzuty uszkodzenia mienia, za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment