Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Reper

 znakwysokosci1 Czy wiecie co to jest reper? Jeśli nie, to od dzisiaj, nie będzie już problemu z tym krzyżówkowym hasłem: „znak wysokości na mapie”. Tak, reper to geodezyjny znak wysokości – przytoczmy definicję z podręcznika geodety - czyli punkt wykorzystywany przez geodetów i mierniczych do precyzyjnego określania wysokości, naturalny lub sztuczny. Znak o znanej rzędnej nad przyjętym poziomem odniesienia (o znanej wysokości n.p.m.) stanowiący podstawę pomiarów niwelacyjnych. Wiemy, wiemy, już wystarczy tych geodezyjnych informacji i dlatego zainteresowanych odsyłamy na Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja), a techniczne rozwiązania znajdziemy na: http://www.tpi.com.pl/punkty-do-stabilizacji. Natomiast, wszystkich których zainteresował sam temat, zapraszamy pod skwierzyńską wieżę ciśnień gdzie znajduje się „nasz” reper.

W ten oto sposób, używając metody stosowanej przez empiryków „od szczegółu do ogółu” chcemy, aby nie tylko obejrzeć reper, ale zainteresować się historią tzw. skwierzyńskiej wieży ciśnień. Jest ona charakterystyczną (także pod względem architektonicznym) techniczną budowlą wieży wodociągowej i znaną wizytówką miasta. Zbudowana w latach 1929-1930, rozwiązywała problem dostarczania wody (o odpowiednim ciśnieniu) do ostatecznych odbiorców, poprzez sieć wodociągową, na zasadzie grawitacji, bez dodatkowego zasilania. W górnej części wieży (na poziomie 29,75-39,45m) znajduje się żelbetonowy zbiornik na wodę o pojemności 230m3. Wieża, to sześciokątny obiekt mierzący 45 metrów wysokości, posadowiony na obrysie koła o średnicy 6,8 metra. Jeśli nadal jesteście z nami i udało nam się tym tematem zainteresować, to zachęcamy do odwiedzenia strony skwierzyńskiego ZWiKu - http://zwik.skwierzyna.pl/wieza-cisnien/, a także http://zwik.skwierzyna.pl/historia-skwierzynskich-wodociagow/ - na których jest wiele niezwykle interesujących informacji, opracowanych przez Henryka M. Woźniaka i skąd pochodzi, prezentowane przez nas, „stare” zdjęcie wieży. Nas zaintrygowała informacja o znajdującym się, w wieży, niewielkim pokoiku, który w minionych (na szczęście) latach służył Służbie Bezpieczeństwa (prawdopodobnie) jako punkt obserwacyjny.

Aby w pełni wyczerpać temat skwierzyńskich wież ciśnień, to mamy swoistego bonusa w postaci linka do strony http://www.wiezecisnien.eu/Skwierzyna_PKP.htm , na której znajdziecie zdjęcia, nieistniejącej, kolejowej wieży ciśnień.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.skwierzyna.eu i kolejnych spacerów po dawnej i współczesnej Skwierzynie.

Zak

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment