Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Uszkodzili lampę drogową

Uszkodzili lampę drogowa i nie wiadomo, w jakim celu zabrali ją ze sobą. Odpowiedzą za zniszczenie mienia oraz kradzież, za co grozi im kara grzywny.

Mężczyźni zwrócili na siebie uwagę policjantów, ponieważ w nocy wychodzili na drogę, chcąc zatrzymać samochody na tzw. „stopa”. Z uwagi na fakt, że stwarzali zagrożenie dla siebie, policjanci podjęli wobec nich interwencję. Jak się okazało, mężczyźni chcieli dostać się do domu, jednak w trakcie legitymowania zaczęli zachowywać się nerwowo. Podczas kontroli osobistej, policjanci dowiedzieli się, dlaczego tak reagują- jeden z nich miał przy sobie klosz od lamy ostrzegawczej drogowej. Policjanci skontaktowali się z drugim patrolem, który sprawdził na terenie miasta, czy w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe, nie ma uszkodzonej lampy.

Długo nie musieli szukać, bo na tej samej ulicy, przed remontowanym przejazdem kolejowym, policjanci ujawnili uszkodzoną lampę ostrzegającą.

Skradziony klosz został zabezpieczony. Mężczyźni, mieszkańcy wsi gminy Pszczew odpowiedzą za kradzież oraz uszkodzenie mienia, za co grozi im kara grzywny.

Poszukiwany posiadał narkotyki

         narkotyki  

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód. Zarówno kierująca, jak i jej pasażer posiadali przy sobie różnego rodzaju środki odurzające. Do tego mężczyzna poszukiwany był listem gończym. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu na jednej ze stacji paliw zatrzymali do kontroli drogowej samochód. Podczas kontroli pasażer zachowywał się nerwowo, a przy wysiadaniu z auta odrzucił woreczek z zawartością proszku. W związku z podejrzeniem, że może przy sobie posiadać więcej podejrzanych substancji, przystąpili do kontroli osobistej oraz przeszukania auta. Okazało się, że to nie wszystko. W efekcie policjanci zabezpieczyli ponad 50 gramów amfetaminy oraz ponad trzy gramy marihuany. Sprawdzono również kobietę, która kierowała autem, ona również miała przy sobie niewielką ilość środków odurzających. Dodatkowo podczas sprawdzenia osób w policyjnych bazach danych, okazało się, ze 34-letni Patryk W. poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Prokuraturę Rejonową w Lipnie. Oboje twierdzili, że środki zakupili w Holandii i mają je na własny użytek.

Obie osoby trafiły do policyjnej izby zatrzymań. Usłyszały już zarzut posiadania środków odurzających. Z uwagi na znaczną ilość narkotyków, mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Spotkanie z dziećmi w Trzcielu

 spotkaniezdziemi Policjanci z Międzyrzecza odwiedzili grupę zerówkową Zespołu Edukacyjnego w Trzcielu. Na spotkaniu w klasie mówili o bezpieczeństwie, natomiast na krótkim spacerze ćwiczyli z dziećmi bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.

To bardzo ważne, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić im o bezpiecznych zachowaniach. Dzieci doskonale przyswajają wiedzę przekazywaną przez policjantów. Podczas spotkań zafascynowane mundurem oraz niecodziennym gościem, zadają mnóstwo pytań i wykazują się ogromną wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa.

To bardzo ważne zadanie, abyśmy my dorośli przez cały czas ćwiczyli z dziećmi, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jakich zasad należy przestrzegać i co może grozić w przypadku łamania przepisów. To rodzice powinni dawać przykład swoim pociechom i stale pokazywać im jak należy zachować się na drodze i wpoić im pewne nawyki, dzięki którym podczas drogi do szkoły czy sklepu dzieci będą bezpieczne. Dzięki temu, że nieustannie, do znudzenia będziemy dzieciom przypominać o zapinaniu pasów czy przechodzeniu przez jezdnię w odpowiednim miejscu, w pewnym momencie, będą to robiły odruchowo.

Kolejny już raz policjanci podczas krótkiego spaceru ulicami Trzciela, pokazywali, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, mówili jak zachować się w kryzysowych sytuacjach.

Wszystkie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe, które będą wykorzystywane podczas wspólnych wyjść na spacery. Dzięki nim dzieci będą doskonale widoczne i bezpieczne. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Brutalny rozbój i areszt

rozboj Dokonał bardzo brutalnego rozboju- został aresztowany na okres trzech miesięcy. Za rozbój kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Wyjątkową brutalnością wykazał się 28-letni przestępca, który na jednej z międzyrzeckich ulic zaatakował mężczyznę. Uderzał go i kopał po całym ciele, po to, aby zabrać mu telefon, bluzę i dokumenty. W wyniku jego ciosów, pokrzywdzony doznał złamania kości stopy.

Z uwagi na fakt, że pokrzywdzony dopiero po kilku dniach zgłosił zdarzenie stróżom prawa, mieli oni utrudnione zadanie. Jednak dokładny rysopis napastnika oraz szczegółowy opis całego zdarzenia, pozwoliły policjantom na szybkie ustalenie i zatrzymanie sprawcy rozboju. Mężczyzna nie cieszył się zbyt długo swoimi łupami, już kilka godzinach od zgłoszenia, został zatrzymany przez policjantów.

Policjanci podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczyli część zabranych przez niego przedmiotów, przesłuchali świadków zdarzenia, zabezpieczyli również dokumentację medyczną oraz nagrania z moniotoringu.

Policjanci odzyskali również telefon komórkowy pokrzywdzonego, który napastnik zdążył już sprzedać.

W czwartek 3 września w Sądzie Rejonowym w Międzyrzeczu odbyło się posiedzenie aresztowe. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu Sąd aresztował Mariusza K. mieszkańca gminy Międzyrzecz na okres trzech miesięcy.

Działania „Niechroniony”

Policjanci z Międzyrzecza przeprowadzają działania pod kryptonimem „Niechroniony”. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach zarówno pieszych, jak i kierujących jednośladami.

Wakacje już minęły, a tym samym piękna, słoneczna pogoda, podczas której kierowcy mają doskonałą widoczność. Każdy dzień staje się coraz krótszy a w zmienną, pochmurną i deszczową pogodę widoczność staje się ograniczona.

Dlatego też w okresie jesiennym policjanci zwracają szczególną uwagę na wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w szarą, pochmurną i deszczową pogodę najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo.

Podczas działań policjanci zwracają szczególną uwagę na naruszenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Do najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń należą:

  • nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
  • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej
  • zatrzymanie i postój pojazdu na przejściu dla pieszych

Ważne jest również, aby sami piesi oraz rowerzyści dbali o swoje bezpieczeństwo. Niejednokrotnie to oni są sprawcami wypadków. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez pieszych należą:

  • chodzenie niewłaściwą stroną drogi
  • przechodzenie w miejscach niedozwolonych
  • wchodzenie na jezdnię z za pojazdu\
  • poruszanie się pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych

Policjanci skuteczni na drogach

Kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej, przyspieszył i zaczął uciekać. Kiedy został zatrzymany, okazało się, że uciekał, bo miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Kolejny, to nietrzeźwy, który prowadził swojego opla bez wymaganych uprawnień. Jeszcze inny – mieszkaniec Skwierzyny stracił uprawnienia na trzy miesiące, po tym, jak przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 57 km/h.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki Policji są skuteczni w ściganiu piratów drogowych oraz łamiących przepisy w ruchu drogowym. W miniony weekend policjanci mieli szczególnie dużo pracy.

W piątek 25 września 2015 roku podczas przejazdu drogą w rejonie Pszczewa, policjanci zauważyli pojazd VW Golf, którego postanowili zatrzymać do kontroli drogowej. Jednak mężczyzna zamiast zatrzymać się, przyspieszył i zaczął uciekać. Pościg trwał kilka kilometrów, najpierw drogami publicznymi, następnie kierowca wjechał do lasu. Po zatrzymaniu mężczyzny okazało się, że uciekał przed policjantami, ponieważ kilka lat wcześniej stracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Za nie stosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, mężczyźnie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Dodatkowo odpowie za wykroczenie nie zatrzymania się do kontroli drogowej, za co grozi mu wysoka grzywna.

Jeszcze tego samego dnia, w niewielkiej wsi koło Skwierzyny, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd Opel Astra. Policjanci podczas rozmowy z kierowcą wyczuli od niego woń alkoholu. Okazało się, że nieodpowiedzialny mężczyzna wsiadł za kierownicę, mając 2,18 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo w policyjnych bazach danych widnieje informacja, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności. W tym przypadku mężczyzna odpowie również za jazdę bez uprawnień i będzie musiał pokryć wysokie koszty holowania auta na parking.

Kolejny dzień weekendu był równie pracowity dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy dbali o bezpieczeństwo na drogach. Tym razem w Skwierzynie na jednej z ulic, zauważyli jadącego z bardzo dużą prędkością Passata. Pomiar miernika prędkości wskazał, że pojazd porusza się z prędkością 107 km/h, w miejscu, gdzie obowiązuje prędkość do 50 km/h. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy i skierują wniosek o ukaranie mieszkańca Skwierzyny do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się mieszkaniec Szczecina, który na swoim koncie miał kilkanaście wykroczeń drogowych i na drodze S-3, przekroczył prędkość o 38 km/h. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach danych, okazało się, że nie może on kierować pojazdami, z uwagi na wydaną w 2011 roku decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania, wydaną przez Prezydenta Miasta Szczecina, a do tego lista popełnionych przez niego wykroczeń drogowych w przeciągu ostatnich kilku lat jest bardzo długa. Z uwagi na fakt, że postepowanie mandatowe nie przynosiło do tej pory pożądanego skutku, policjanci za popełnione przez niego wykroczenie- przekroczenie prędkości, skierują wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu. Mężczyzna odpowie również za nie stosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności

Pomogli w ostatnim momencie

Policjanci zdążyli w ostatniej chwili odnaleźć zaginionego, który oddalił się z oddziału wewnętrznego szpitala w Międzyrzeczu. Mężczyzna ubrany tylko w piżamę, był zmarznięty i przemoczony, leżał wycieńczony w rowie i nie mógł wstać o własnych siłach.

Policjanci z Międzyrzecza otrzymali zgłoszenie o oddaleniu się z oddziału wewnętrznego szpitala w Międzyrzeczu 87-letniego, chorego na alzheimera mężczyzny. Casu było niewiele, ponieważ ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna ubrany był tylko w piżamę a temperatura powietrza wynosiła niewiele ponad 10 stopni C.

Policjanci zaczęli sprawdzać wszystkie możliwe miejsca, najpierw w rejonie szpitala i jego miejsca zamieszkania. Dotarli do córki zaginionego i sprawdzali kolejne miejsca, które wskazywała kobieta, a następnie rozszerzyli obszar poszukiwań na teren całego miasta oraz dróg dojazdowych. Podczas przejazdu jedną z dróg prowadzących do Międzyrzecza, na polu w odległości ok. 200 metrów od drogi, policjanci zauważyli jasny punkt, który po chwili zniknął z ich pola widzenia. Po dobiegnięciu do miejsca, policjanci zauważyli w rowie starszego mężczyznę odpowiadającego rysopisowi. 87-latek był bardzo wycieńczony, leżał, nie mógł wstać o własnych siłach, był zmarznięty i przemoczony. Okazało się, że zdążył już pokonać kilka kilometrów na pieszo.

Na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia. Mężczyzna trafił pod opiekę ratowników medycznych, którzy przewieźli go do szpitala.

Telefon oświetlał im drogę

Ogromną bezmyślnością wykazał się kierowca motoroweru, który w nocy, bez sprawnego oświetlenia przewoził nietrzeźwego pasażera. Jedynym źródłem światła, była latarka w telefonie komórkowym trzymana przez pasażera. Za popełnione wykroczenia kierowca odpowie przed sądem.

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie podczas patrolowania terenu miasta na jednej z ulic zauważyli jadący motorower a na nim dwóch mężczyzn. Zwrócili na niego uwagę, ponieważ pojazd nie miał żadnego oświetlenia z przodu. Jedynym punktem świetlnym była latarka w telefonie komórkowym trzymana przez pasażera.

Podczas kontroli drogowej dodatkowo okazało się, ze kierowca nie ma dokumentów od pojazdu oraz polisy OC. Jednak to jeszcze nie wszystkie wykroczenia, za które opowie kierowca- jego pasażer był nietrzeźwy. Do tego nie chciał wykonywać poleceń policjantów, był agresywny wobec nich i nie chciał podać danych osobowych. W efekcie kontroli drogowej, policjanci osadzili w policyjnej izbie zatrzymań do wytrzeźwienia agresywnego pasażera. Natomiast wobec kierowcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu. Odpowie za przewożenie motorowerem pasażera będącego w stanie nietrzeźwości, kierowanie motorowerem bez wymaganych dokumentów oraz bez wymaganego oświetlenia.

Wiózł dzieci do szkoły- przekroczył prędkość

Kierowca autokaru, który wiózł dzieci do szkoły, przekroczył prędkość. Został ukarany mandatem karnym, na jego konto wpłyną również cztery punkty karne.

Pierwszy dzień szkoły jest szczególnym dniem dla wszystkich uczniów, zwłaszcza dla pierwszoklasistów, którzy bardzo przejęci i zdenerwowani oczekiwali na pierwszy dzwonek.

Nad ich bezpieczeństwem podczas drogi do szkoły czuwali międzyrzeccy policjanci. Do działań związanych z „Bezpieczną drogą do szkoły”, zaangażowani byli zarówno policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, jak i dzielnicowi oraz specjaliści ds. nieletnich.

Już pierwszego dnia roku szkolnego, na drodze krajowej K-92, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej autokar przewożący dzieci do szkoły. Lekkomyślny kierowca, przewożąc ponad dwadzieścioro dzieci do placówki edukacyjnej, w miejscowości Lutol Suchy Stacja Kolejowa, przekroczył dozwoloną prędkość o 22 km/h- jechał 72 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Policjanci ukarali go mandatem karnym zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, nałożyli na niego również cztery punkty karne. Dzięki temu będzie doskonale pamiętał, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego i stosować się do znaków.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment