Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Razem dla bezpieczeństwa mieszkańców- spotkanie z samorządowcami powiatu międzyrzeckiego

W środę ( 27 października ) w międzyrzeckiej Komendzie Policji spotkali się włodarze gmin powiatu międzyrzeckiego. Celem spotkania, którego inicjatorem był Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu inspektor Paweł Rynkiewicz, było omówienie aktualnych zagrożeń w poszczególnych gminach powiatu międzyrzeckiego.

Owocna współpraca z samorządami przekłada się na osiąganie dobrych efektów w pracy międzyrzeckich funkcjonariuszy, a tym samym zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Komendant podziękował samorządowcom za dotychczasową pomoc. Burmistrzowie i wójtowie w trakcie spotkania przedstawili problemy mieszkańców poszczególnych gmin.

Drugim tematem spotkania było wyznaczenie kierunków współpracy na rzecz bezpieczeństwa w roku 2022 oraz w przyszłych latach. Wspólne wypracowano ramowe zasady wsparcia działań Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, które przyczynią się poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.

Seniorze bądź bezpieczny, nie daj się oszukać! Policjanci stawiają na edukację

Po pierwsze bezpieczeństwo. Taki cel przyświecał międzyrzeckim policjantom w trakcie spotkanie z seniorami. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak ustrzec się przed zagrożeniami, które na nich czyhają. Ponadto funkcjonariusze poruszyli tematy związane możliwościami jakie niosą za sobą aplikacje mobilne, takie jak: RSO-Regionalny System Ostrzegania, Moja Komenda czy Krajowa Mapa Zagrożeń. Dzięki nim, będziemy stale informowani o zagrożeniach, w łatwy sposób skontaktujemy się z dzielnicowym czy poinformujemy odpowiednie służby o zaistniałych zagrożeniach

Oszuści stosują przeróżne sztuczki i zabiegi by w pierwszej kolejności zdobyć nasze zaufanie, zbudować dramaturgię nagłej, niespodziewanej sytuacji by ostatecznie znaleźć rozwiązanie, oczywiście rozwiązanie finansowe i rzecz jasna bardzo pilne.  Ten schemat działań jest powszechny i dotyczy większości oszustw czy to na tak zwanego wnuczka, policjanta czy przedstawiciela banku. Ponadto oszuści wykorzystują wiadomości sms, w których jesteśmy poinformowani o niedopłacie za energię elektryczną czy też paczkę kurierską. Wystarczy wejść w link w wiadomości i zalogować się do bankowości elektronicznej. To oczywiście oszustwo, które może pozbawić nas oszczędności życia. Przed tego typu próbami oszustw  przestrzegali seniorów międzyrzeccy policjanci.

Nie zabrakło również aspektu związanego z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zmieniająca się wokół nas aura sprzyja niebezpiecznym sytuacją w ruchu drogowym. W związku ze zbliżający się Świętem Zmarłych  policjanci przypomnieli, że piesi mają obowiązek korzystania z chodnika, a w przypadku jego braku poruszania się lewą stroną jezdni ważne jest również  posiadanie elementów odblaskowych.

Niebieski szpik dla ratowania życia - Policjant oddał cząstkę siebie

Szpik kostny, który ratuje życie popłynął już do bliźniaka genetycznego. Starszy sierżant Sebastian Białasik - policjant Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oddał cząstkę siebie by ratować życie. Ten wyjątkowy czyn zasługuje na szacunek całego społeczeństwa bowiem przyświeca mu szlachetny cel - ratowanie życia. #pomagamyichronimy

Starszy sierżant Sebastian Białasik od kilku lat oczekiwał na odnalezienie swojego bliźniaka genetycznego, któremu mógłby pomóc. Zgłosił się do fundacji DKMS, gdzie sporządzono jego profil, w którym szukano potrzebujących osób na terenie całego świata. Na początku września funkcjonariusz odebrał telefon, w którym został poinformowany, że może uratować życie osobie potrzebującej pomocy. Policjant bez zawahania zgodził się przyjechać do kliniki, bowiem wiedział jak ważny i niepowtarzalny gest może uczynić bezinteresownie dla drugiego człowieka. Po przejściu specjalistycznych badań i odpowiednim przygotowaniu, po kilku tygodniach od pozyskania informacji policjantowi zostały pobrane komórki macierzyste z krwi. Ten zabieg nie wymaga żadnego wysiłku i jest praktycznie bezbolesny. Daje on jednak dużo satysfakcji wiedząc, że tym samym jesteśmy w stanie uratować to co najcenniejsze - ludzkie życie.

Ten wzorowy przykład po raz kolejny udowadnia, że policjantom nie tylko w służbie ale i poza nią przyświeca jeden cel – pomagać innym

W trakcie spaceru w lesie uważaj na niewybuchy – policjanci i saperzy zabezpieczyli pociski z czasów II Wojny Światowej

W przeciągu zaledwie 24 godzin międzyrzeccy policjanci zostali zaalarmowani o odlezieniu dwóch niebezpiecznych niewybuchach z czasów II Wojny Światowej. Funkcjonariusze po specjalistycznym przeszkoleniu pirotechnicznym, zabezpieczyli miejsce i wezwali na miejsce patrol saperski, którzy wydobyli i znaturalizowali oba niebezpieczne ładunki wybuchowe . Policjanci apelują aby w przypadku odnalezienia takich przedmiotów pod żadnym pozorem ich nie dotykać, oddalić się na bezpieczną odległość oraz powiadomić o odnalezieniu służby.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu w poniedziałek ( 18 października) w godzinach popołudniowych został poinformowany o odnalezieniu w pobliżu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przy jednej z fortyfikacji minę przeciwczołgową. Przybyły na miejsce patrol funkcjonariuszy Policji zabezpieczył miejsce zdarzenia gdzie znajdował się niewybuch, a dyżurny jednostki wezwał na miejsce saperów wyspecjalizowanych w neutralizowaniu niewybuchów. Następnego dnia, we wtorek ( 19 października ) w godzinach porannych w lesie w okolicach miejscowości Siercz grzybiarz odnalazł radziecki pocisk, który również został zabezpieczony przez patrol saperski. Później oba niewybuchy zostały zneutralizowane na poligonie wojskowym.

Pamiętajmy, aby w przypadku napotkania niewybuchów nigdy ich nie dotykać. Znajdujące się w nich materiały wybuchowe w dalszym ciągu są niebezpieczne, a nieodpowiednie obchodzenie się z nimi może grozić niekontrolowanym wybuchem. Jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczmy i jak najszybciej poinformujmy służby.

Nie bądź obojętny- reaguj !

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada deszcz lub śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Czasami wystarczy wykorzystać krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa albo zadzwonić pod numer alarmowy 112 w celu poinformowania o miejscu w którym znajduje się osoba, która może potrzebować pomocy. Dzięki prawidłowej reakcji można uratować czyjeś życie.

Policjanci szczególnie w okresie jesienno- zimowym wnikliwie sprawdzają miejsca w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie w związku z niskimi temperaturami. Pod szczególną kontrolą znajdują się pustostany, altany na terenach działek i ogrodów, a także wszystkie inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Szczególnie dużym zaangażowaniem wykazują się dzielnicowi, którzy w trakcie patrolu podległego rejonu służbowego stale monitorują obiekty znajdujące się pod ich nadzorem. Ponadto w trakcie kontaktu z mieszkańcami uzyskują informację o osobach, które mogą potrzebować pomocy.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Możemy również skorzystać z aplikacji „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” przy pomocy, której w sposób anonimowy możemy poinformować służby o zaistniałych zagrożeniach oraz o miejscu przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy!

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment