Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Podziękowania dla dzielnicowego za uratowanie mężczyzny, który wpadł w górskie urwisko

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz oraz Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu inspektor Paweł Rynkiewicz złożyli oficjalne podziękowania dla dzielnicowego starszego sierżanta Jakuba Pendraka za wzorową i godną podziwu postawę, którą wykazał się w czasie wolnym od służby. Policjant w trakcie urlopu w górach pomógł mężczyźnie, który wpadł w urwisko na górskim szlaku. Dzięki postawie dzielnicowego niebezpieczna sytuacja skończyła się szczęśliwie dla poszkodowanego.

Etos policyjnej służby oraz słowa roty ślubowania towarzyszą policjantom nie tylko w służbie ale i poza nią. Dzielnicowy starszy sierżant Jakub Pendrak udowodnił to w trakcie akcji ratunkowej, którą przeprowadził na urlopie w górach, kiedy to mężczyzna wpadł w strome urwisko na górskim szlaku. Policjant bez wahania ruszył na pomoc nie zbaczając na niebezpieczeństwo. Dzięki skuteczności w działaniu oraz perfekcyjnie przeprowadzonej akcji udało się wydostać mężczyznę z niebezpiecznej pułapki i wciągnąć z powrotem na górski szlak, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Taka postawa została doceniona nie tylko ze strony poszkodowanego mężczyzny oraz środowiska policyjnego, ale także ze strony burmistrza Międzyrzecza, który chciał osobiście uścisnąć dłoń policjantowi dziękując za godną naśladowania postawę.

Policjanci wielokrotnie udowadniają swoją wartość nie tylko w służbie ale i poza nią. Hasło „Pomagamy i chronimy”, obrazujące służbę w Policji towarzyszy każdemu policjantowi od samego początku pełnienia tak wyjątkowej służby na rzecz społeczeństwa.

Mały kociak wpadł do włazu. Pomogli policjanci i strażacy

Międzyrzeccy Policjanci - posterunkowy Sandra Rybka oraz sierżant Krzysztof Wieromiej pełniący służbę adaptacyjną w Gorzowie Wielkopolskim wzięli udział w nietypowej interwencji. Pracownicy jednego ze sklepów spożywczych zgłosili, że przed wejściem pod elementami stalowymi słychać głośne i niepokojące miauczenie kota. Niestety miejsce, z którego dobywały się głosy było trudno dostępne. Funkcjonariusze wspólnie ze strażakami ruszyli z pomocą i uwolnili kociaka.

W sobotę (9 października) posterunkowy Sandra Rybka oraz sierżant Krzysztof Wieromiej, po błyskawicznym dotarciu na miejsce interwencji usłyszeli głośne miauczenie dochodzące spod podjazdu dla wózków inwalidzkich. Po dokładnym sprawdzeniu funkcjonariusze ustalili, że miejsce w którym znajduje się uwięzione zwierzę to głębokie pomieszczenie przykryte ciężkimi elementami stalowymi, które uniemożliwiły dostanie się do kota. Niezbędne było wezwanie na miejsce strażaków ze specjalistycznym sprzętem. Sytuacja była poważna, bowiem świadkowie oświadczyli, że kotek uwieziony jest w tym miejscu od kilku dni. Policjanci wspólnie ze strażakami podjęli działania, dzięki którym udało się dokładnie zlokalizować miejsce przebywania małego rudego kotka. Miejsce to okazało się być głębokim włazem, a dostanie się do niego było możliwe jedynie przy pomocy liny. Tu dużą sprawnością wykazali się strażacy, którzy dysponują nie tylko sprzętem ale i odpowiednim doświadczeniem. Po chwili udało się wydostać z pułapki kociaka, któremu nic poważnego się nie stało. To jednak nie koniec policyjnej interwencji. Kotek od razu zdobył serce posterunkowej Sandry Rybki. Chwilę po wydostaniu kociaka i nakarmieniu go postanowiła przygarnąć mruczka i obdarzyć go należytą opieką do czasu, aż zgłosi się jego właściciel.

Mężczyzna wpadł w urwisko na górskim szlaku- z pomocą ruszył policjant na urlopie

Starszy sierżant Jakub Pendrak- dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przebywający na szlaku góry Śnieżka wraz z partnerką Sandrą Jackowską w niedzielne popołudnie zauważyli jak mężczyzna poruszający się przed nimi pasmem górskim nagle traci równowagę, potyka się o kamienny murek i wypada ze szlaku wprost w strome kamienne urwisko po czym zatrzymuje się około 2 metrów od linii szlaków. Mężczyzna chcąc się podnieść poślizgnął się na śliskich kamieniach i przekoziołkował kolejne kilka metrów po stromym kamiennym zboczu. Policjant wraz z partnerką nie zwlekając ruszyli z pomocą.

Policjant wraz z partnerką podbiegli w stronę urwiska, gdzie po chwili zbiegli się również pozostali świadkowie groźnie wyglądającego wypadku. Policjant nie czekając ani chwili wziął na swoje barki odpowiedzialność za przeprowadzenie akcji ratunkowej, która okazała się być skomplikowana i niebezpieczna bowiem urwisko było strome, a znajdujące się tam kamienie śliskie i ostre. Funkcjonariusz nie tracąc czasu wydał konkretne i sprecyzowane polecenia osobą zabranym na miejscu i rozpoczął próbę wyciągnięcia mężczyzny. Przeszedł przez kamienny murek i zalecił jednemu ze świadków złapanie go za pas po czym zsunął się do poszkodowanego mężczyzny który, który trzymał się kamienia by nie stoczyć się w dół urwiska. Mężczyzna posiadał kilka ran głowy, rąk i nóg oraz nie był w stanie dłużej utrzymać się bocznej ściany urwiska. Policjant zapierając się o pobliskie kamienie wyciągnął poszkodowanego na swoją wysokość. Następnie przy udziale świadków i pełnej determinacji dzielnicowego udało się wciągnąć mężczyznę na szlak ( w miejsce bezpieczne ) gdzie udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po chwili na miejscu zjawili się zaalarmowani funkcjonariusze Górskiego Ochotnicznego Pogotowia Ratunkowego, którzy przejęli poszkodowanego mężczyznę i udzielili mu niezbędnej pomocy medycznej.

Dzięki pełnej determinacji policjanta i profesjonalnemu działaniu oraz wzorowej postawie będących na miejscu świadków wypadku cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie dla poszkodowanego mężczyzny. Taka postawa udowadnia, że etos służby by nieść pomoc społeczeństwu towarzyszy funkcjonariuszom nie tylko w służbie ale i po za nią.

Bezpieczeństwo na drodze w praktyce – policjanci edukowali przedszkolaków

Nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Policjanci zajmujący się profilaktyką wśród najmłodszych prowadzą liczne działania mające na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do tego celu często wykorzystują specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu najmłodsi mogą wczuć się w zmienną sytuację na drodze i pod okiem policjantów nauczyć się bezpiecznego przekraczania jezdni, na który mundurowi kładą szczególny nacisk.

Policjanci uczą dzieci bezpiecznych zachowań w ruchu drogowego. Pewne nawyki i zasady wpajane od najmłodszych lat procentują w przyszłości. Mundurowi wyposażeni są nie tylko w wiedze ale i sprzęt pomocny przy nauce bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego. Mundurowi przygotowali dla najmłodszych mobilne - edukacyjne przejście dla pieszych, a także pluszowe znaki drogowe oraz co cieszyło się wielkim zainteresowaniem – przenośne, zakładane samochody w tym policyjny radiowóz. Dzięki takiej formie edukacji dzieci poprzez zabawę uczyły się prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych w różnych zmiennych sytuacjach. W ramach programu edukacyjno-wychowawczego pod nazwą „Lupo” funkcjonariusze zwracali również uwagę na inne aspekty związane z bezpieczeństwem takie jak: uczulenie dzieci na niebezpieczeństwa występujące w drodze z domu do szkoły, w trakcie zabaw i w kontakcie z nieznajomymi, a także poszerzenie ich wiedzy z zakresu przeciwdziałania przemocy, bezpieczeństwa w sieci, propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postaw młodych ludzi zgodnego z normami prawnymi i społecznymi. Warto podkreślić, że dzieci wykazały się ogromnym zainteresowaniem oraz wiedzą którą mogli potrenować w praktyce pod czujnym okiem policjantów.

Seniorze nie daj się oszukać! Zadbaj o swoje oszczędności!

Dzwoni telefon, głos w słuchawce podaje się za członka rodziny, policjanta lub przedstawiciela banku i mówi o nagłym zdarzeniu, w którym potrzebna jest duża suma pieniędzy. To najczęstszy scenariusz oszustw. Niestety mimo licznych apeli oraz kampanii informujących o próbach wyłudzenia pieniędzy sposobami na wnuczka czy policjanta w dalszym ciągu nie brakuje osób poszkodowanych. Przestępcy celują głównie w osoby starsze i samotne, które pod pretekstem nagłych zdarzeń mają pomóc finansowo by ustrzec siebie lub osoby najbliższe przed niebezpieczeństwem.

Policjanci apelują do osób starszych oraz ich rodzin o zwiększenie czujności w związku z próbami oszustw na szkodę seniorów. Przestępcy wykorzystują coraz bardziej wysublimowane metody tylko po to by wyłudzić pieniądze czy kosztowności. Tylko od naszej czujności zależy to czy uda im się osiągnąć swój cel. Schemat działania jest jednak zawsze podobny.

Warto więc być czujnym i o każdej takiej podejrzanej rozmowie telefonicznej jak najszybciej powiadomić Policję! Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość wzbudzając poczucie zagrożenia i strach o najbliższych, a także niewiedzę. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z obcymi i o nie przekazywaniu pieniędzy takim osobom.

Jak nie zostać oszukanym: 

- Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.

- Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji na przykład banku, administracji, elektrowni czy też gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie skierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z Twoim sąsiadem mieszkającym obok.

- Jeśli musisz kogoś wpuści do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, aby towarzyszyli Wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.

- Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeżeli to możliwe przed podpisaniem skontaktuj się z kimś z rodziny, jeżeli słabo widzisz poproś o przeczytanie treści dokumentu.

- Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące, sprawdź czy jest to prawdziwy krewny, oddzwoń do niego lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzi, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

- Mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym.

- Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

- Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu  i zachowania podejrzanej osoby.

- Pamiętaj aby o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

Międzyrzeccy Policjanci informują o możliwości korzystania z darmowej aplikacji „Regionalny System Ostrzegania”. RSO jest darmową aplikacją mobilną na telefony, w której pojawiają się komunikaty o każdej próbie lub dokonaniu oszustwa na szkodę osób starszych metodą na policjanta, inkasenta, wnuczka, córkę, syna, do których dochodzi na terenie województwa lubuskiego. Dzięki temu seniorzy natychmiast zostają powiadomieni o zagrożeniu, co zwiększa ich czujność i może zapobiec utracie oszczędności.

 

WSTĄP W SZEREGI MIĘDZYRZECKIEJ POLCJI

Policja, jako ogólnopolski pracodawca, oferuje:

 • ciekawą, satysfakcjonującą służbę;
 • stabilne, stałe zatrudnienie;
 • wysoki poziom nauczania i zaplecza dydaktycznego w szkołach policyjnych;
 • wynagrodzenie 3940 zł netto po kursie podstawowym do 26 roku życia, 3600 zł netto po kursie podstawowym powyżej 26 roku życia;
 • nagrody roczne, motywacyjne, jubileuszowe;
 • prawa emerytalne po 25 latach służby;
 • możliwość doskonalenia zawodowego;
 • możliwość rozwoju zawodowego dla osób z wyższym wykształcenie, w tym uzyskanie stopnia oficerskiego;
 • prestiż zatrudnienia;
 • służbę w organizacji zaufania społecznego;
 • szeroki katalog specjalizacji;
 • wyjątkową rolę społeczną – bycie policjantem to nie tylko zawód, jest to służba społeczeństwu;
 • przynależność do grupy zawodowej – poczucie tożsamości i wsparcie społeczne, organizacyjne.

Dołącz do najlepszych!

sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment