Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Kronika policyjna

Płaciła fałszywymi pieniędzmi za alkohol i pizzę- odpowie za oszustwo

Kupiła pizzę i alkohol płacąc fałszywymi pieniędzmi. Kobieta usłyszała zarzuty oszustwa, za co może grozić jej kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 10 stycznia 2021 roku na terenie Międzyrzecza. Właścicielka jednego ze sklepów w mieście zgłosiła, że najprawdopodobniej kobieta, która robiła u niej zakupy, płaciła za nie fałszywymi pieniędzmi. Podczas sprawdzanie informacji, okazało się, że ta sama kobieta aż cztery razy jednego dnia wracała do tego sklepu i kupowała alkohol oraz napoje, płacąc za każdym razem banknotem o nominale 200 złotych.  Policjanci zabezpieczyli banknoty o łącznej wartości 800 złotych

Mundurowi zatrzymali 60- letnią kobietę z Międzyrzecza. Po przeanalizowaniu podobnych spraw prowadzonych przez funkcjonariuszy w ostatnim okresie okazało się, że we wrześniu 2020 roku kobieta płaciła podobnym banknotem 100 złotowym za pizzę. Międzyrzeczanka usłyszała pięć zarzutów oszustwa, za co może jej grozić kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Chciał skoczyć z wiaduktu. Profesjonalne działanie policjantów pozwoliło uratować mężczyznę

Konieczne było zablokowanie trasy S-3. Intensywne poszukiwania, współpraca służb i ogromne zaangażowanie policjantów pozwoliły uratować desperata, który chciał skoczyć z wiaduktu.

W niedzielę 17 stycznia o godz. 23:00 dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie od zdesperowanego mężczyzny, że chce skończyć ze swoim życiem. Policjant otrzymał jedynie szczątkowe informacje wiedział, że desperat stoi na moście w Międzyrzeczu i za chwilę zamierza z niego skoczyć, jednak nie było informacji na którym. Natychmiast zaczęły się poszukiwania. Policjanci zaczęli typować miejsca w których może znajdować się desperat. Policjanci sprawdzali mosty ale również wiadukty znajdujące się przy trasie S3. W pewnym momencie, przejeżdżając drogą S3 w kierunku Zielonej Góry, na wiadukcie Międzyrzecz- Południe, policjanci z Wydziału kryminalnego KPP Międzyrzecz zauważyli sylwetkę  osoby stojącej za barierką wiaduktu. Policjanci podjeżdżając bliżej, zauważyli mężczyznę rozmawiającego przez telefon, który na widok nieoznakowanego radiowozu zaczął krzyczeć, że skoczy. Policjanci wycofali się i powiadomili o odnalezieniu desperata dyżurnego, który wysłał na miejsce patrole oznakowane i straż pożarną, ponieważ w tej sytuacji konieczne było zablokowanie trasy S3.  Na miejsce również zostali skierowani negocjatorzy policyjni, jednak do czasu ich przybycia przez cały czas policjanci, którzy byli pierwsi na miejscu próbowali rozmawiać z mężczyzną i nakłonić go, aby zszedł. Policjanci przez cały czas rozmawiali z mężczyzną próbując podejść do niego jak najbliżej, gdy byli już w niewielkiej odległości, udało im się chwycić desperata i odciągnąć od barierki. Bezpieczny już mężczyzna został przekazany   pod opiekę lekarzy.

Okradli seniorkę na 36 tysięcy zł. Zatrzymani przez policjantów już zostali aresztowani

Sąd aresztował dwie osoby. Jedna z nich pod pretekstem pomocy w uzyskaniu świadczeń socjalnych, weszła do mieszkania i ukradła starszej kobiecie prawie 36 tys. zł. W mieszkaniu zatrzymanej pary policjanci zabezpieczyli złotą biżuterię i gotówkę w kwocie znacznie wyższej niż skradziona 85-latce. Za kradzież może grozić im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Niestety pomimo licznych apeli policjantów, wciąż na terenie powiatu międzyrzeckiego  dochodzi do oszustw związanych z podawaniem się za policjanta, oficera, wnuczka czy pracownika socjalnego. Przestępcy wymyślają różne schematy działania tylko po to, aby po wzbudzeniu sympatii i ufności wejść do mieszkania i ukraść wartościowe rzeczy.

Podobnie było 11 stycznia 2021 roku w Międzyrzeczu. Tym razem oszustka wytypowała swoją ofiarę na ulicy, przy aptece.  Podczas rozmowy bardzo miła kobieta pytała na co seniorka choruje i do jakiego lekarza chodzi, służyła dobrymi radami. Gdy uzyskała informacje, że 85-letnia kobieta choruje na cukrzycę, zaoferowała pomoc w uzyskaniu  zwrotu kosztów za leczenie twierdząc, że jest na to specjalny program unijny. Seniorka nieświadoma zagrożenia wpuściła „miłą” kobietę do domu. Podczas rozmowy, zaczęła szukać odcinka swojej renty, który miał być niezbędny do wypełnienia dokumentów, wyjmując przy tym pieniądze- wszystkie swoje oszczędności. Oszustka podczas rozmowy twierdziła jeszcze, że kobiecie należy się paczka, którą może odebrać przy kościele. Ta nie zwracając uwagi na wyjęte wcześniej pieniądze, wyszła z nią z mieszkania i udały się w stronę kościoła. Jednak tam kobieta przyspieszyła i seniorka straciła ją z pola widzenia. Dopiero po jej powrocie do domu, okazało się, że na stole nie ma już zostawionych przez nią pieniędzy. W ten sposób kobieta straciła wszystkie oszczędności, prawie 36 tys. zł.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, przesłuchali świadków zdarzenia, przeglądali monitoring miejski, chcąc zebrać jak najwięcej informacji związanych z kobietą. Podczas działań operacyjnych policjantom udało się ustalić jakim samochodem poruszała się kobieta.  Ustalili również, że w popełnieniu przestępstwa mógł pomagać jej mężczyzna. Policjanci szybko wytypowali sprawców kradzieży. Okazało się, że wytypowana kobieta jest już poszukiwana do podobnej sprawy przez inną jednostkę Policji w kraju. Podczas przeszukania mieszkania 53-letniej kobiety z Zielonej Góry, policjanci zabezpieczyli dużą ilość złotej biżuterii oraz pieniędzy w kwocie znacznie przewyższającej tą, która została skradziona pokrzywdzonej. Zarówno 53-letnia kobieta, jak i 66-letni mężczyzna, który pomagał jej w popełnieniu przestępstwa, zostali zatrzymani. Oboje usłyszeli zarzut kradzieży, za co zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował ich na okres trzech miesięcy.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu analizują postępowania prowadzone przez policjantów i sprawdzają, czy te same osoby mogły popełnić podobne przestępstwa na naszym terenie.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment