Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

  W bieżącym roku, 31 stycznia, mija 81. rocznica zamordowania generała brygady (płk) Wincentego Nowaczyńskiego (1883-1940). 

 Bohater Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko –bolszewickiej, w czasie której służył w 68. pułku piechoty.  Wincenty Nowaczyński dowodził odcinkiem frontu Mińsk – Bobrujsk, gdzie został ciężko ranny.  Za wykazane bohaterstwo, w czasie działań wojennych w 1920 roku, odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Walecznych.   W okresie międzywojennym dowodził  68. pułkiem piechoty stacjonującym we Wrześni . W latach 1927-1932 był kolejno dowódcą 3. Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza w Starej Wilejce oraz Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza w Łucku na Wołyniu.  W 1932 roku  płk Wincenty Nowaczyński  przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w Izdebnie w powiecie międzychodzkim. We wrześniu 1939 roku ( jako ochotnik) walczył w obronie Warszawy i pełnił funkcje   komendanta  Ekspozytury Komendy Miasta Warszawa-Praga Wschód.       Po kapitulacji stolicy powrócił do Izdebna, wkrótce potem został aresztowany przez niemieckie służby policyjne.  Początkowo osadzono go w międzychodzkim areszcie, a następnie przewieziono  do skwierzyńskiego obozu karnego, gdzie poddano  śledztwu i torturom. Pod koniec stycznia 1940 roku   pułkownika Nowaczyńskiego przetransportowano - wraz z grupą innych więźniów - do    Fortu VII w Poznaniu i 31 stycznia tego roku zamordowano.     

Generał Nowaczyński (29.11.2018 r. otrzymał pośmiertnie awans na gen. bryg.)  jest symbolem  losu człowieka    szczególnie oddanego  Polsce i w tragiczny sposób związanego  z miastem Skwierzyna, którego upamiętniono tablicą na terenie skwierzyńskich koszar, jednym z Powstańców Wielkopolskich i więźniów obozu w Schwerin a.Warthe, którzy oddali  swe życie za Ojczyznę, a którym poświęcono skwierzyński Pomnik Pamięci (odsłonięty w 2018 r.)                            

Więcej o skwierzyńskim obozie: http://www.skwierzyna.eu/index.php/294-okruchy-historii-oboz-w-skwierzynie

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment