Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

 

                                                                            KRONIKA POLICYJNA

Wzmożone kontrole


W związku z wejściem w życie nowych przepisów zaostrzających sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, oraz zmiany przepisów dotyczących przewożenia dzieci, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przeprowadzili działania „Prędkość”, oraz „Niechroniony-Fotelik”.

Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że od 18 maja zaczęły obowiązywać nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które powinny w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów. Dodatkowo należy zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi przewożenia dzieci.

W poniedziałek 18 maja 2015 roku policjanci z wydziału Ruchu Drogowego, na terenie powiatu międzyrzeckiego, sprawdzali, czy kierowcy znają przepisy i się do nich stosują. Przez kilka godzin sprawdzali, w jaki sposób rodzicie przewożą swoje pociechy, czy mają odpowiednie foteliki i czy są zapięte pasami bezpieczeństwa. W sumie skontrolowano 48 kierujących pojazdami silnikowymi. Policjanci w 16 przypadkach zwrócili uwagę na nieprawidłowości przy przewożeniu dzieci. 13 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, natomiast trzy osoby zostały pouczone.

Za pomocą laserowych mierników prędkości policjanci sprawdzali również, głównie w terenach zabudowanych, czy kierowcy jadą z odpowiednią prędkością. W wyniku tych działań policjanci skontrolowali 41 pojazdów. 11 kierowców przekroczyło prędkość, za co zostali ukarani mandatami karnymi. Jednemu z kierowców policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, gdyż auto od lutego 2014 roku nie posiadało ważnych badań technicznych.

Ukradł rower ochroniarzowi

Policjanci ustalili sprawcę kradzieży roweru górskiego sprzed jednego z marketów w Międzyrzeczu oraz dwóch mężczyzn, którzy mu pomagali. Mieli pecha, bo rower należał do ochroniarza sklepu, a całe zdarzenie uwiecznił monitoring. Za kradzież kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat Rowerpozbawienia wolności.

Ochroniarz jednego ze sklepów, zorientował się, że ktoś ukradł jego rower, który stał przed wejściem do marketu. Szybko przejrzał nagranie z monitoringu, na którym doskonale była widoczna sylwetka sprawcy kradzieży oraz jego dwóch kolegów, którzy pomagali mu wywieźć rower z parkingu. O tym fakcie powiadomił policjantów.

Policjanci przystąpili do typowania ewentualnych sprawców przestępstwa. Jeszcze tego samego dnia ustalili dane mężczyzn. Okazali się nimi być mieszkańcy Przytocznej w wieku od 22-23 lat. Jeden z nich usłyszał zarzut kradzieży, natomiast pozostali odpowiedzą za paserstwo, za oba przestępstwa grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Skradziony rower wróci do właściciela.

awostoy
Policjanci odzyskali ławo-stoły

Niespełna dwóch miesięcy potrzebowali policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie na ustalenie sprawcy kradzieży i odzyskanie skradzionych ławo-stołów z plaży nad jeziorem w Chycinie. Za kradzież mężczyźnie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w marcu 2015 nad jeziorem Chycina. Nieznany sprawca ukradł z plaży drewniane ławo-stoły, które miały służyć mieszkańcom oraz odwiedzającym to miejsce turystom. Policjanci mieli utrudnione zdanie, ponieważ nie ustalono świadków zdarzenia a zebrany materiał dowodowy nie pomógł w wytypowaniu sprawcy przestępstwa.

Do pracy przystąpili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Skwierzynie. Potrzebne były niespełna dwa miesiące, aby ich działania operacyjne przyniosły efekty. We wtorek 19 maja 2015 roku podczas przeszukania pomieszczeń gospodarczych w jednej z wsi gminy Bledzew, policjanci zabezpieczyli skradzione ławy. Ustalili również sprawcę kradzieży, którym okazał się być 21-latek, mieszkaniec gminy Bledzew.

Mężczyzna odpowie za kradzież, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Bezpieczny Przedszkolak-Bezpieczne Wakacjeprzedszkolak

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki Policji odwiedzili dzieci z Przedszkola Bajkowego w Trzcielu. Mówili najmłodszym o ich bezpieczeństwie podczas zabaw w ciepłe wakacyjne dni.

We wtorek 26 maja 2015 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu odwiedzili dzieci z Przedszkola Bajkowego w Trzcielu. Podczas spotkania policjantka przeprowadziła zajęcia edukacyjne pt. „Bezpieczny Przedszkolak-Bezpieczne Wakacje”- bo wszystkim nam zależy, aby dzieci były bezpieczne i całe i zdrowe wróciły po wakacjach do szkoły i przedszkola.

Podczas zajęć omówione zostały zasady bezpiecznych zachowań podczas zabaw w domu oraz na świeżym powietrzu. Dzieci dowiedziały się m.in., jak zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi oraz bezpańskimi psami, gdzie najbezpieczniej się bawić i jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Na zakończenie zajęć wszystkie pociechy otrzymały drobne elementy odblaskowe, które będą mogły przyczepić do odzieży lub plecaków.

RowerRower wróci do właściciela

Dwie policjantki zatrzymały sprawcę kradzieży, po tym jak rozpoznały, że porusza się on skradzionym kilka dni wcześniej rowerem. Za kradzież Tomaszowi Z. grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 21 maja 2015 roku na jednej z posesji w Międzyrzeczu. Właściciel roweru pozostawił go na podwórku, po czym poszedł do domu. Jednoślad nie był w żaden sposób zabezpieczony i ten fakt najprawdopodobniej wykorzystał przestępca, który w nieznanych okolicznościach ukradł rower wart ok. 500 zł.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Informacja o kradzieży, opis wyglądu roweru został przekazany wszystkim policjantom, którzy patrolując teren miasta zwracali uwagę na rowery. Podczas patrolu miasta policjantki z Wydziału Kryminalnego zauważyły mężczyznę, który poruszał się rowerem bardzo podobnym, do tego, którego kradzież zgłosił kilka dni wcześniej pokrzywdzony. Okazało się, że intuicja ich nie zawiodła. Jednoślad został zabezpieczony a 37-letni mężczyzna z Międzyrzecza zatrzymany.

Tomasz Z. usłyszał zarzut kradzieży, za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Rower zostanie zwrócony właścicielowi. Policjanci sprawdzają, czy mężczyzna nie ma na sumieniu innych podobnych przestępstw.

W tym przypadku już po kilku dniach policjanci odzyskali skradziony rower, jednak jest to przestroga dla mieszkańców miasta, aby bardziej uważali na swoje mienie. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach przestępcy wykorzystują nadarzającą się okazję. Widząc niezabezpieczony rower, otwarte drzwi, wartościowe przedmioty pozostawione w widocznym miejscu w samochodzie lub otwartą torebkę, przestępcy wykorzystują nadarzającą się okazję. Często sami możemy wyeliminować ryzyko utraty mienia, bardziej o nie dbając, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem

Policjanci potrzebowali jednego dnia, aby ustalić, zatrzymać i przedstawić zarzut mężczyźnie, który włamał się na strych jednego z budynków i ukradł elektronarzędzia. Mundurowi odzyskali niemal całe mienie. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. zarzut

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, kiedy to policjanci przyjęli zawiadomienie o włamaniu na strych w jednym z budynków w Skwierzynie. Poszkodowany zgłosił, że w nieustalonych okolicznościach zostały skradzione jego elektronarzędzia. Łupem złodzieja były między innymi wiertarki, piła i butla gazowa.

Policjanci przystąpili do działania. Czynności operacyjne szybko doprowadziły ich do złodzieja, którym okazał się 28-letni Arkadiusz M. Policjanci ustalili, że skradzione przedmioty zastawił w miejscowym lombardzie. Stróże prawa odzyskali większość narzędzi, które wrócą do właściciela.

Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Uwaga na oszustów

Nadmierne zaufanie, wpuszczanie do mieszkania nieznajomych i bezkrytyczna wiara
w opowiadane przez nich historie mogą drogo kosztować. W takich okolicznościach mężczyzna niemal nie stracił swoich oszczędności.

We wtorek 19 maja 2015 roku po południu do jednego z mieszkańców Międzyrzecza zadzwonił mężczyzna podający się za jego wnuka. Powiedział, że potrzebuje jego pomocy, ponieważ przed chwilą uczestniczył w wypadku drogowym. Dodał, że aby nie mieć z tego powodu kłopotów i załatwić sprawę, potrzebuje 30tys. zł. 81-latek uwierzył w tę historię, poszedł do banku, aby jak najszybciej wypłacić pieniądze i przekazać je wnukowi. Będąc w banku zadzwonił jeszcze na numer telefonu swojego wnuka, martwiąc się o niego, ten powiedział, że nie miał żadnego wypadku a mężczyzna, który chciał od niego pieniądze, najprawdopodobniej chciał go oszukać. W tym przypadku na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy, jednak należy pamiętać, że tego typu przypadki niestety nie są odosobnione.

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!!
Oszuści wymyślają kolejne sposoby, usiłując wyłudzić pieniądze. Podają się za członków rodzin, urzędników, policjantów lub przedstawicieli różnych firm ubezpieczeniowych. Za każdym razem mają jeden cel- WYŁUDZENIE PIENIĘDZY. Każdy telefon należy zweryfikować, sprawdzić dzwoniąc do członków rodziny lub do osoby, za którą się podaje,
a w razie jakichkolwiek wątpliwości powiadamiać jednostkę Policji. Pamiętajmy
o OGRANICZONYM ZAUFANIU do obcych. Nie wpuszczajmy ich do naszych mieszkań
i nie afiszujmy się posiadanym majątkiem. Nie wstydźmy się też żądać okazania dokumentu tożsamości od osób, które chodząc „od domu do domu” oferują różne usługi lub podają się za pracowników rozmaitych instytucji. Pamiętajmy, że zawsze, chociażby telefonicznie, warto sprawdzić istnienie takiej firmy lub też zatrudnienie w niej określonego pracownika. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić policję.


Nie wierzmy w SUPER OKAZJE bo te zazwyczaj takimi nie są !

Apel o rozwagę nad wodą

Wakacje rozpoczęte, coraz ładniejsza aura sprawia, że coraz chętniej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja do 5 czerwca utonęło już 39 osób. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

  1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
  2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
  4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
  6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
  8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
  9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
  11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

 

 

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment