Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Oszuści znów atakują. Kobieta straciła 80 tys. zł

O oszustwach różnymi metodami „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika socjalnego” czy „wypadek” ostrzegano wiele razy. Przestępcy stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze. Niestety pomimo tego, że policjanci w całym kraju prowadzą kampanie edukacyjne i informacyjne o tym jak ustrzec się oszustów działających tymi metodami, w dalszym ciągu są osoby, które ulegają manipulacji przestępców i oddają im swoje oszczędności.

W ostatnim czasie na terenie powiatu międzyrzeckiego policjanci odnotowali próby oszukania osób starszych metodą „na wypadek”. Niestety jedna z tych prób się powiodła. Mieszkanka gminy Przytoczna uwierzyła w historię opowiedzianą jej telefonicznie przez mężczyznę podającego się za znajomego jej zięcia i przekazała oszustowi 80 tys. zł. Przestępca poinformował ją, że jej zięć był sprawcą wypadku, w wyniku którego śmierć poniosła kobieta. Dodał, że jeżeli nie wpłaci dużej sumy pieniędzy, to trafi do więzienia. Gdy kobieta zorientowała się, że jest ofiarą przestępstwa, na odzyskanie pieniędzy było już za późno.  Tę historię jako ostrzeżenie przed bezwzględnością i podstępnym działaniem oszustów dedykujemy osobom starszym, a także ich rodzinom. Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość, wzbudzają poczucie zagrożenia i strach. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z nimi w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z osobami obcymi.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, wpłatę czy przekazanie pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności.

Ważne jest, aby nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku, czy przekazywać podejrzanym osobom. Należy bezwzględnie skontaktować się z członkami rodziny i potwierdzić u nich informację. Zawsze można również poradzić się policjanta i zadzwonić pod nr 112.

Kolejne uderzenie w przestępczość narkotykową

Dwie osoby zatrzymane, 121 zabezpieczonych krzaków konopi indyjskich i 79 tabletek tzw.ecstasy to efekt wspólnych działań policjantów z Międzyrzecza i Gorzowa Wlkp. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty za uprawę konopi oraz posiadanie narkotyków, za co grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wspólnie z funkcjonariuszami  Wydziału Kryminalnego  Komendy Wojewódzkiej Policji  w Gorzowie Wlkp.  w wyniku działań operacyjnych ujawnili uprawę konopi indyjskich w rejonie jednej z miejscowości powiatu międzyrzeckiego. Na miejscu zastali nie tylko plantację tych roślin, ale i samych plantatorów- mieszkańców Międzyrzecza, którzy właśnie pielęgnowali swoje młode krzaki marihuany. W toku dalszej pracy kryminalni ujawnili kolejne dwie uprawy konopi  należące do tych mężczyzn, a  po  przeszukaniu mieszkania jednego z zatrzymanych, tabletki  ecstasy. Łącznie zabezpieczono 121 krzaków konopi indyjskich i  79 tabletek tzw. ecstasy.

Mężczyźni zostali zatrzymani. Usłyszeli już zarzut uprawy konopi, a jeden z  nich  również  posiadania narkotyków, za co grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Życie młodej kobiety było zagrożone - pomogli policjanci i rodzina

Międzyrzeccy policjanci prowadzili poszukiwania za młodą kobietą, która chciał odebrać sobie życie. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy oraz pomocy jej bliskich szybko została odnaleziona. Kobiecie udzielono pomocy i przekazano pod opiekę lekarzy.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 12 lipca br., na terenie Międzyrzecza. W samo południe dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu młodej kobiety. Matka zaginionej była bardzo zdenerwowana, ponieważ otrzymała od niej wiadomość, z której wynikało, że może chcieć skończyć ze swoim życiem. Policjanci, którzy natychmiast przystąpili do pracy ustalili, że kobieta wysłała niepokojącą wiadomość do swojej rodziny, z której wynikało, że może chcieć odebrać sobie życie. Sprawa była poważna, więc do działań zaangażowano wszystkie patrole. Rozpoczęły się poszukiwania na terenie całego miasta. Policjanci w kontakcie z rodziną młodej kobiety, sprawdzali wszystkie miejsca, w których mogła przebywać. Po kilku godzinach od zgłoszenia funkcjonariusze odnaleźli poszukiwana kobietę w rejonie rzeki. Na szczęście nie posiadała ona żadnych obrażeń. Policjanci udzielili jej pomocy i przekazali pod opiekę lekarzy.

Uprowadzona kobieta uwolniona przez policjantów. Zatrzymano dwóch podejrzanych

Szybko podjęte czynności oraz alarm dla międzyrzeckich policjantów pozwolił odnaleźć przerażoną kobietę, która została uprowadzona przez byłego konkubenta. Funkcjonariusze do sprawy zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzut pozbawienia wolności kobiety. Jeden z nich odpowie także za uszkodzenia mienia, naruszenie miru domowego oraz posiadanie narkotyków. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

W nocy z 20 na 21 lipca, dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie od kobiety, która poinformowała go o uprowadzeniu jej koleżanki. Ta przebywała w jej mieszkaniu, po tym jak rozstała się z konkubentem. Zgłaszająca oświadczyła, że około godziny 2 w nocy usłyszały pukanie do drzwi. Gdy zobaczyły w wizjerze, że za stoi za nimi były partner kobiety, schowały się w łazience. Mężczyzna coraz mocniej uderzał w drzwi aż je wyważył. Następnie siłą wyciągnął kobietę na zewnątrz, zaprowadził do samochodu, zaparkowanego przed blokiem i odjechał w nieznanym kierunku.

Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz ogłosił alarm dla jednostki. Rozpoczęły się intensywne poszukiwania kobiety. Część policjantów starała się zebrać jak najwięcej danych oraz ustalić, w jakim kierunku samochód mógł odjechać. Pozostali funkcjonariusze szukali jej na terenie całego powiatu. Już po kilku godzinach, w wyniku podjętych czynności kryminalni ustalili, że zaginiona kobieta wraz z mężczyzną mogą przebywać w jednym z mieszkań w Skwierzynie. Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Na miejscu z mieszkania dochodził głos mężczyzny, jednak po zapukaniu do drzwi zapanowała cisza. Funkcjonariusze postanowili wejść siłowo. W środku zastali przerażoną kobietę oraz 30-latka, który ją uprowadził. Poszkodowanej na szczęście nic się nie stało. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty pozbawienia wolności, uszkodzenia mienia, naruszenie miru domowego oraz posiadanie środków odurzających, które zostały przy nim ujawnione. Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu aresztował go na trzy miesiące. W toku prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że mężczyzna nie działał sam. Pomagał mu 21-latek, który przewiózł ich do Skwierzyny. Mężczyzna również został zatrzymany i usłyszał zarzut pozbawienia wolności kobiety.

Święto międzyrzeckich policjantów

Powiatowy Obchody Święta międzyrzeckich policjantów odbyły się w skromniejszej oprawie ale w pięknym i ważnym dla mieszkańców powiatu oraz wszystkich policjantów miejscu. Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się uroczysta zbiórka oraz msza święta w intencji policjantów i ich rodzin.

Tegoroczne Święto Policji miało wymiar szczególny, ponieważ w tym roku obchodzimy 95 rocznicę służby kobiet w Policji. Obecnie w strukturach tej formacji mundurowej w kraju jest nas około 15tysiecy. W samej Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu służy 25 funkcjonariuszek.  Policjantki pracują w różnych pionach i na różnych stanowiskach. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie policyjnej jednostki bez kobiet – policjantek, których z roku na rok przybywa w naszym garnizonie.

Tegoroczne obchody święta odbyły się w nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią COVID-19 i dlatego uroczystość zorganizowana była w skromnej oprawie i w kameralnym gronie najbliższych współpracowników i przyjaciół.

Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Paweł Rynkiewicz w swoim przemówieniu podziękował wszystkim policjantom oraz pracownikom za zaangażowanie i służbę na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Natomiast samorządowcom za wspaniałą współpracę i wsparcie. Mł. insp. Paweł Rynkiewicz odczytał również okolicznościowy list Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosława Pasterskiego skierowany do policjantek, policjantów i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. 

Podczas uroczystości oprócz awansów na wyższe stopnie służbowe, wręczone zostały także nagrody dla policjantów. W powiecie międzyrzeckim awansowanych na wyższe stopnie policyjne zostało aż 37 policjantów. Czterech z nich za wzorową służbę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, zostało wyróżnionych przedterminowym awansem na wyższy stopień służbowy.

Awansowani policjanci:

aspirantem sztabowym Policji został:

st. asp. Marcinkowski Marcin

starszym aspirantem Policji zostali:
asp. Dytkowski Sławomir

asp. Sroka Hubert

asp. Żuchowski Wojciech

aspirantem Policji zostali:

mł. asp. Grabowski Roman

mł. asp. Kaszubski Rafał

mł. asp. Kozłowski Grzegorz

mł. asp. Miętki Marcin

mł. asp. Rytwiński Aleksander

młodszym aspirantem Policji zostali:

sierż. szt. Latuszek Marcin

sierż. szt. Chomiak Katarzyna

sierżantem sztabowym Policji zostali:

st. sierż. Maksimczyk Mateusz

st.sierż. Bakus Katarzyna

st.sierż. Chmielewska Agnieszka

st.sierż. Łowicki Krystian

st.sierż. Mleczak Dominika

st.sierż. Pendrak Filip

st.sierż. Szewczyczak Błażej

starszym sierżantem Policji zostali:

sierż. Guzek Mateusz

sierż. Leśkiewicz Piotr

sierż. Maślak Juliusz

sierż. Ostaszewski Michał

sierżantem Policji zostali:

post. Szar Cezary

st.post. Antonowicz Bartosz

st.post. Hofanowski Łukasz

st.post. Maciejewski Patryk

st.post. Wilski Oskar

st.post. Hoszko Krystian

Starszym posterunkowym Policji zostali:

post. Bielecka Alicja

post. Górgurewicz Agata

post. Kaczorowska Martyna

post. Rydkodym Bartosz

post. Siemionkowska Karina

post. Zabrocka Karolina

Na wyższe stopnie policyjne awansowało również trzech policjantów operacyjnych z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oraz Komisariatu Policji w Skwierzynie.

st.asp. Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment