Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Poszukiwania 85-latki, która zaginęła w lesie - ćwiczenia służb

Wielokrotnie w ciągu roku lubuscy policjanci poszukują osób, które zabłądziły w lesie. By jeszcze lepiej się do tego przygotować, na terenie powiatu międzyrzeckiego odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe. W ćwiczeniach uczestniczyli również słuchacze ze Szkoły Policji w Słupsku, którzy odbywali praktyki w Pszczewie.

W piątek 29 listopada dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymuje telefoniczne zgłoszenie, że 85-letnia kobieta wyszła rano do lasu i przez kilka godzin nie wróciła. Starsza kobieta choruje na schizofrenie paranoidalną i nie posiada przy sobie telefonu komórkowego. Według prognoz pogody, w nocy warunki atmosferyczne mają ulec znacznemu pogorszeniu, przewidywany jest gwałtowny spadek temperatury do -15 ̊ C, możliwe są również opady śniegu.

Przy takich założeniach, ważna była każda chwila. W takich warunkach, mogło dojść do wychłodzenia organizmu bardzo szybko. Na miejsce w pierwszej kolejności zostaje wysłany patrol dzielnicowych, który zbiera informacje na miejscu zdarzenia, rozmawia z rodziną kobiety i przekazuje dane dyżurnemu. Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu ogłasza alarm dla jednostki, dodatkowo poinformowane zostały inne służby, takie jak straż leśna oraz straż pożarna.

Wszystkie siły zostały skierowane na teren lasu, gdzie według wskazań rodziny, kobieta najczęściej chodziła na spacery. W działaniach biorą udział policjanci z Międzyrzecza oraz 20 słuchaczy ze Szkoły Policji w Słupsku, którzy właśnie odbywali tygodniowe praktyki na terenie Pszczewa. Kilkugodzinne przeczesywanie lasów, przynosi efekty- kobieta zostaje odnaleziona. Okazuje się, że skręciła kostkę i nie była w stanie dalej iść. Kobieta zostaje przetransportowana do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Jest wycieńczona i wyziębiona, ale jej życie i zdrowie nie jest zagrożone.

Piątkowe szkolenie z pewnością przełoży się na profesjonalne działanie w trakcie rzeczywistych zagrożeń, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. To sprawdzian dla wielu służb, które w trudnych sytuacjach ściśle współdziałają ze sobą, a ich głównym celem jest często uratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Również dla słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku takie działania, to potężny zastrzyk wiedzy i możliwość przyjrzenia się pracy starszych kolegów. Na szczęście ich pierwszy alarm w służbie, to tylko ćwiczenia. Ale dzięki nim po ukończeniu kursu podstawowego i powrocie do macierzystych jednostek, będą bardziej doświadczeni i przeszkoleni. Działania tego rodzaju i ćwiczenia mają bezpośredni wpływ na sprawność działania w razie pojawienia się rzeczywistych zagrożeń.

Dzieci wiedzą wszystko o bezpieczeństwie

Policjanci z Międzyrzecza uczestniczyli w mitingu „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”. Pierwszoklasiści z gminy Międzyrzecz podczas zabawy uczyli się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Ok 240 uczniów klas pierwszych z gminy Międzyrzecz uczestniczyło w grach i zabawach przygotowanych dla nich na hali widowiskowo- sportowej w Międzyrzeczu w piątek 29 listopada. Organizatorom przedsięwzięcia przyświecał jeden cel- bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Dlatego też do działań, zaprosili międzyrzeckich policjantów, którzy bardzo chętnie przyłączyli się do akcji.

Na pierwszoklasistów czekało mnóstwo atrakcji, m.in. miasteczko ruchu drogowego, koło fortuny z pytaniami związanymi z bezpieczeństwem dzieci, Tygrysek Lupo oraz wiele gier i zabaw. Do tego popcorn i słodka wata cukrowa. A wszystko po to, aby podczas gier i zabaw „przemycić” dzieciom odrobinę wiedzy. Po to, aby wiedziały jak unikać zagrożeń i jak poruszać się po drogach, aby nie zagrażać sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Dzieci doskonale się bawiły. Wiedzą już jak bezpiecznie przejść przez jezdnię, dlaczego ważne są elementy odblaskowe oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jzdy samochodem.

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).

Korytarz życia

Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie.

Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.

Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Jazda na suwak

Przepisy dot. "jazdy na suwak” precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy – Prawo o ruchu drogowym) w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał (jak dotychczas) obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać.

Przepis art. 22 ust. 4a ustawy wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji drogowej kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu (mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Przywołany wyżej przepis należy czytać zgodnie z intencją ustawodawcy, który miał na celu przede wszystkim zapewnienie większej płynności ruchu na całym przekroju (szerokości) jezdni. Tym samym należy uznać, że kierujący pojazdem znajdujący się na pasie, na którym z różnych względów (zanikanie, przeszkoda) nie można kontynuować jazdy, jest w uprzywilejowanej sytuacji i powinien zostać „wpuszczony” przez kierującego jadącego sąsiednim pasem na pas ruchu, na którym kontynuowanie jazdy jest możliwe. Jednocześnie należy wskazać, że dla stosowania nowej zasady (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy — Prawo o ruchu drogowym) muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki:

po pierwsze, musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.,

Warto podkreślić, że zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy.

po drugie, miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.

Ustawodawca nową regulacją - przy zachowaniu powyższych warunków - daje niejako „gwarancję”, że kierowca na pasie ruchu, który się kończy, nie musi szukać wcześniej możliwości zmiany pasa ruchu, ponieważ dojeżdżając do samego końca zostanie płynnie wpuszczony na sąsiedni pas. Stosowanie naprzemiennej zasady zapewni równomierne kontynuowanie jazdy kierowcom z dwóch lub trzech pasów ruchu. Należy wyraźnie podkreślić, że przepis nie stanowi zalecenia, tylko wprost reguluje jakie obowiązki spoczywają na kierujących pojazdami. Mimo nowych regulacji nie można zapominać o tym, że kierujący zmieniający pas ruchu w takiej sytuacji nie został zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności (art. 22 ust. 1 ustawy), dlatego też uwzględniając różne okoliczności, manewr zmiany pasa ruchu powinien być wykonany z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.

(BRD KGP)

Nietrzeźwy jechał busem. Proponował łapówkę, groził policjantom

Policjanci z międzyrzeckiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód, którym kierował nietrzeźwy mężczyzna, miał ponad 2,5 promila alkoholu w swoim organizmie. W zamian za odstąpienie od czynności służbowych zaoferował policjantom pieniądze, a gdy to nie przyniosło efektu, groził jednemu z nich. Kierowca został zatrzymany i usłyszał trzy zarzuty.

Policjanci Ruchu Drogowego z Międzyrzecza otrzymali  informację, że na drodze relacji Bukowiec- Międzyrzecz  ma poruszać się nietrzeźwy kierujący.  Podczas patrolu drogi zauważyli nadjeżdżający z przeciwka wskazany wcześniej pojazd, który jechał od krawędzi do osi jezdni. Po zatrzymaniu pojazdu i zbadaniu stanu trzeźwości kierującego okazało się, że 41-letni obywatel Ukrainy jest nietrzeźwy. Ma w  organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

Gdy usłyszał, że poruszanie się pojazdem w stanie nietrzeźwości jest  przestępstwem i odpowie za to przed sądem, zaczął prosić policjantów, aby odstąpili od dalszych czynności proponując im w zamian pieniądze. Namawiał ich, aby pojechali z nim do firmy pracodawcy, gdzie zostawiłby swój pojazd, a  on poszedłby do domu. Policjanci wielokrotnie pouczali mężczyznę, że czyn ten stanowi również przestępstwo. Mężczyzna lekceważył ich słowa. Gdy usłyszał, że zostanie zatrzymany zareagował agresywnie.  Wobec jednego z policjantów kierował  groźby.

Mężczyźnie przedstawiono  zarzuty- kierowania gróźb karalnych, udzielania korzyści majątkowej oraz poruszania się pojazdem w stanie nietrzeźwości - grozi mu  do  10 lat pozbawienia wolności.

Wobec mężczyzny  zastosowano  areszt na miesiąc.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment