Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Do szkół i przedszkoli z tygryskiem LUPO

Kolejne spotkania policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego z przedszkolakami. Wszystko po to, aby najmłodsi byli bezpieczni na drogach.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przeprowadzają spotkania z dziećmi na terenie całego powiatu międzyrzeckiego. Policjanci spotykając się z najmłodszymi, w przedszkolach oraz szkołach podstawowych przekazują im wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Dzieci poznają podstawowe znaki drogowe, przypominają sobie zasady poruszania się po drogach oraz zasady bezpiecznych zachowań. Policjanci przypominają również dzieciom o konieczności noszenia elementów odblaskowych i demonstrują ich działanie oraz różnicę w poprawie widoczności na drodze w przypadku ich stosowania.

W zajęciach z dziećmi bardzo często pomaga im maskotka Lubuskiej Policji- tygrysek LUPO, który demonstruje najmłodszym, jak w bezpieczny sposób przechodzić przez jezdnię, zarówno z sygnalizacją świetlną,, jak i w miejscach, gdzie jej nie ma.

Policjant na zakupach rozpoznał podejrzanych. Na koncie mogą mieć kilka przestępstw

Policjant będąc na zakupach rozpoznał parę, która przed tygodniem ukradła papierosy z jednego z marketów na terenie gminy Bledzew. Dzięki jego dociekliwości i zaangażowaniu, złodzieje oraz paser usłyszeli zarzuty, grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. Podejrzani mogą mieć na koncie więcej przestępstw.

Policjant kryminalny z Komisariatu Policji w Skwierzynie w czasie wolnym, podczas zakupów w jednym z marketów na terenie gminy Bledzew, zauważył dziwnie zachowującą się parę. Po przyjrzeniu się im dokładnie, przypomniał sobie sprawę, którą zajmował się przed tygodniem, kiedy to kierownik tego samego sklepu zawiadomił o kradzieży papierosów na kwotę ponad 2 tys. zł. Do zawiadomienia o przestępstwie, załączone było nagranie z monitoringu, które policjant dokładnie przeanalizował, a osoby widziane w sklepie, były bardzo podobne do tych z nagrania. Policjant podejrzewał, że najprawdopodobniej ponownie dokonali kradzieży w sklepie. Policjant udał się za nimi i sprawdził swoje podejrzenia. Jak się okazało para nie zapłaciła za butelkę alkoholu.

Kryminalny wezwał na miejsce patrol Policji, a sam razem z zatrzymanymi osobami udał się do kierownika sklepu, gdzie po sprawdzeniu monitoringu, potwierdził kradzież sklepową. Po dokładnym przejrzeniu zabezpieczonych nagrań, okazało się, że to te same osoby, które przed tygodniem ukradły papierosy. Choć para twierdziła, że do miejscowości przyjechała tzw. „stopem”, policjanci nie dali temu wiary. Mundurowi zaczęli sprawdzać pobliski parking. Intuicja ich nie zawiodła, już po chwili zauważyli pojazd, a obok niego mężczyznę. Po sprawdzeniu auta, okazało się, że w środku znajduje się dowód osobisty zatrzymanej kobiety, a bagażnik wyładowany jest różnymi produktami spożywczymi.

W efekcie swoich działań, policjanci zatrzymali trzy osoby, mieszkańców Gorzowa oraz Włocławka. Z zebranych ustaleń wynika, że od około trzech miesięcy dokonywali oni wspólnie kradzieży w marketach na terenie województwa lubuskiego. Młoda kobieta oraz dwóch mężczyzn usłyszeli po dwa zarzuty kradzieży. Policjanci dotarli również do mężczyzny, który był stałym „odbiorcą” skradzionych produktów, odpowie za paserstwo. Za tego typu przestępstwa grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, policjanci zbierają informacje o podobnych kradzieżach.

Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie - dzielnicowi czuwają na przywróconym posterunku Policji

Dzięki doskonałemu rozpoznaniu terenu, szybkiemu działaniu i zaangażowaniu policjantów z Posterunku Policji w Przytocznej, skradziona piła spalinowa wróciła do właściciela. Osoba odpowiedzialna za kradzież została zatrzymana przez policjantów. Za kradzież grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

W nocy z 15 na 16 października w Goraju (pow. międzyrzecki) z terenu posesji, została skradziona piła spalinowa. St. sierż. Dominka Mleczak - dzielnicowa z posterunku Policji w Przytocznej, razem z asp. szt. Mariuszem Maciulko, po krótkim przeanalizowaniu zgłoszenia, natychmiast przystąpili do pracy. Dzięki doskonałemu rozpoznaniu terenu oraz stałej współpracy z mieszkańcami i błyskawicznej reakcji, szybko wytypowali ewentualnego sprawcę przestępstwa. Podczas sprawdzenia wytypowanego miejsca, policjantom udało się odzyskać skradzioną piłę wartą ok. 2 tys. zł. i zatrzymać mężczyznę podejrzewanego o dokonanie kradzieży. Piła wróciła już do właściciela, a zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dzięki przywróceniu w 2017 roku Posterunku Policji w Przytocznej mieszkańcy mogą zgłosić swoje problemy policjantom na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Skwierzyny czy Międzyrzecza, czas dotarcia policjantów do wszystkich potrzebujących, nawet czasami pilnej interwencji, jest znacznie skrócony. Dzielnicowi już wielokrotnie pokazywali, że błyskawicznie reagują na zgłoszenia mieszkańców i z zaangażowaniem pomagają im w trudnych sytuacjach czy ratują ludzkie życie.

Strzelał z wiatrówki do przypadkowych osób. 35-latka zatrzymali policjanci

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 35–latek, który strzelał z wiatrówki do przypadkowych osób w parku. Mężczyzna trafił kobietę, która kilka sekund wcześniej odłożyła do wózka swojego dwumiesięcznego wnuka. Zatrzymanemu grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek (15 października) na terenie parku przy międzyrzeckim zamku. Spacerująca tam kobieta razem ze swoimi dorosłymi córkami oraz dwumiesięcznym wnukiem została postrzelona z wiatrówki w brzuch. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało, skończyło się tylko na zaczerwienieniu skóry. Jednak zatrważające jest to, że do postrzelenia doszło kilka sekund po tym, jak kobieta odłożyła do wózka swojego dwumiesięcznego wnuka. W przypadku, kiedy trafione byłoby malutkie, bezbronne dziecko, które ma bardzo delikatną skórę, skutki mogłyby być tragiczne. Zaniepokojone kobiety zaczęły się rozglądać i w odległości około 20 metrów zauważyły dwóch mężczyzn, którzy patrzyli w ich stronę i się śmiali. Jeden z nich trzymał w ręku wiatrówkę. Natychmiast wezwały na miejsce policjantów, jednak przed ich przybyciem, mężczyźni oddalili się z miejsca zdarzenia. Mundurowi przeszukali pobliski teren oraz dokładnie rozpytali świadków zdarzenia. Szczegółowe informacje dotyczące wyglądu strzelającego mężczyzny, jego rysopisu oraz ubioru przekazane przez osoby, pozwoliły na wytypowanie sprawcy. Mężczyzna został zatrzymany przez międzyrzeckich kryminalnych. Usłyszał już zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

To kolejny już taki przypadek na terenie Międzyrzecza. W sierpniu 2017 roku mężczyzna strzelał z wiatrówki do dzieci, bo jak oświadczył „zakłócały mu spokój”. Strzelając ranił 12-letnią dziewczynkę w klatkę piersiową. Policjanci zatrzymali 66-latka i przedstawili mu zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu: http://www.miedzyrzecz.lubuska.policja.gov.pl/go4/serwis-informacyjny/aktualnosci/22124,Strzelal-z-wiatrowki-do-dzieci-Uslyszal-juz-zarzuty.html.

Śmiertelny wypadek, nieudzielenie pomocy i ucieczka z miejsca zdarzenia. 29-latek już z zarzutami

Zwłoki mężczyzny znaleziono przy drodze w lesie. Dzięki współdziałaniu policjantów z różnych pionów, ogromnemu zaangażowaniu i wykorzystaniu różnych metod pracy operacyjnej- podejrzany o spowodowanie wypadku komunikacyjnego i nieudzielenie pomocy, został szybko ustalony i zatrzymany przez międzyrzeckich policjantów. Grozi mu kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.

Zwłoki 64-latka zauważyło małżeństwo, które 18 października wybrało się na grzyby. Mężczyzna leżał przy drodze W137 niedaleko miejscowości Siercz w gminie Trzciel. O zdarzeniu powiadomiono policjantów, którzy natychmiast udali się na miejsce. Policjanci rozpoczęli żmudną pracę na miejscu zdarzenia. Przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, wykonali szczegółową dokumentację fotograficzną miejsca oraz zabezpieczyli szereg śladów, w tym również uszkodzony rower, który najprawdopodobniej należał do mężczyzny.

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że kilka dni wcześniej mogło dojść do zdarzenia komunikacyjnego, a sprawca oddalił się z miejsca i nie udzielił pomocy poszkodowanemu. Praca policjantów na miejscu trwała kilka godzin. Konieczne było ustalenie danych osobowych odnalezionego mężczyzny, który nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Jednocześnie policjanci z Wydziału Kryminalnego starali się wytypować pojazd i sprawcę zdarzenia oraz ustalić ewentualnych świadków. W ustaleniu tożsamości mężczyzny pomógł dzielnicowy terenu wsi, który dzięki rozpoznaniu terenu, szybko ustalił dane mężczyzny.

Do poszukiwań sprawcy zdarzenia zaangażowali się policjanci wszystkich pionów. Przełom nastąpił, gdy zastępca dyżurnego międzyrzeckiej jednostki policji asp. szt. Jerzy Tryba, przypomniał sobie, że jadąc tą drogą w środę 16 października na służbę w Międzyrzeczu, zwrócił uwagę na stojący na światłach awaryjnych w tym rejonie pojazd, zapamiętał jego markę oraz cechy charakterystyczne. Ta kluczowa informacja pomogła policjantom podczas wielogodzinnego przeglądania nagrań z monitoringów.

Policjanci ustalili dane pojazdu, jego właściciela i osobę, która w tym dniu kierowała busem. 29-latek z powiatu grodziskiego został zatrzymany, a pojazd zabezpieczony na policyjnym parkingu. Mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczkę z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenie pomocy. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.

60-latek w słoikach miał 1,5 kilograma narkotyków

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który w domku letniskowym nad jeziorem posiadał 1,5 kilograma narkotyków. 13 słoików wypełnionych suszem zostało zabezpieczonych. Mężczyzna usłyszał 3 zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za co grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu ustalili, że 60-latek przebywający w domku nad jeziorem, może posiadać marihuanę, którą zamierza sprzedać. Policjanci przystąpili do działania. W wyniku przeszukania pomieszczeń, ujawnili i zabezpieczyli 13 słoików, w których nie było przetworów na zimę- po brzegi wypełnione były suszem roślinnym. Wstępny wynik testera narkotykowego wskazał obecność THC. Waga zabezpieczonego suszu to ponad 1,5 kg.

60-latek z Polkowic został zatrzymany. Usłyszał trzy zarzuty: posiadania znacznej ilości środków odurzających, próby wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środka odurzającego oraz udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za tego typu przestępstwa grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował mężczyznę na miesiąc.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Bezpieczni w święta

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, pełen magii, ciepła i miłości. Zadbajmy wspólnie aby taki był i w tym roku, abyśmy mogli bezpiecznie dotrzeć do domu i spędzić święta z najbliższymi.

Podobnie, jak każdego roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego będą prowadzić na terenie naszego powiatu działania pn. „ Boże Narodzenie”, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to zarówno pieszych jak i poruszających się pojazdami. Kontrole odbywać się będą nie tylko na drogach szybkiego ruchu ale i na drogach gminnych i powiatowych.

Dlatego wyruszając w drogę pamiętajmy, aby:

 • zadbać o stan techniczny pojazd
 • poruszać się zawsze prawidłowo oświetlonym pojazdem ( czy jest to rower czy samochód),
 • sprawdzić czy posiadamy przy sobie niezbędne dokumenty tj. prawo jazdy,
 • sprawdzić czy pojazd ma aktualny przegląd techniczny, aktualną polisę ubezpieczeniową,
 • zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych, przepis dotyczy zarówno kierujących pojazdami jak i pieszych ,
 • stosować się do ograniczeń prędkości zarówno na terenie zabudowanym jak i poza nim,
 • być zawsze wypoczętym i trzeźwym, jeśli masz wątpliwości co do stanu trzeźwości, udaj się do jednostki Policji i zbadaj swoją trzeźwość,
 • poza terenem zabudowanym nosić kamizelkę odblaskową.
 • Nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie również podczas świątecznych zakupów w marketach ,sklepach czy na bazarach.

  Kilka wskazówek dla zabieganych :

  ·       zamykajmy torebki od razu po włożeniu portfela czy telefonu komórkowego, pilnujmy jej, najlepiej trzymając ją przy sobie a nie w wózku czy w koszu,

  ·       mężczyźni powinni przechowywać wartościowe rzeczy w wewnętrznej kieszeni kurtki, a nie jak to najczęściej bywa w tylnej kieszeni spodni,

  ·       nie pozostawiajmy swoich rzeczy bez opieki,

  ·       dyskretnie wyjmujmy gotówkę z portfela,

  Również pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów, aby nikt postronny nie zauważył jaki wbijamy pin oraz ile gotówki wypłacamy.

  Jeśli każdy z nas będzie przestrzegał przepisów prawa, wszyscy będziemy czuli się bezpiecznie i święta spędzimy  w doskonałym humorze.

  Justyna Łętowska

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment