Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Zmagania podczas egzaminu na kartę rowerową

Policjanci z Międzyrzecza sprawdzali wiedzę i umiejętności dzieci ze Szkoły nr 6 z zakresu ruchu drogowego. Najmłodsi zdając na kartę rowerową, musieli pokonać specjalny tor na rowerze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pomogli w przeprowadzeniu egzaminów na kartę rowerową. Niemal 30 uczniów szkoły Podstawowej nr 6 w Międzyrzeczu już wcześniej wykazało się wiedzą z zakresu ruchu drogowego podczas wypełniania przygotowanego dla nich testu. Dzieciom, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów z testu, pozostał tylko jeden krok do zdobycia upragnionej karty rowerowej- część praktyczna, jazda na rowerze. Tu już było troszkę trudniej, bo wiedzę teoretyczną trzeba było wykorzystać podczas pokonywania specjalnego toru. Dzieci jadąc na rowerze, musiały stosować się do ustawionych na nim znaków oraz przepisów drogowych. Nad przejazdem uczniów czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, którzy odnotowywali każdy błąd i  liczyli zdobyte przez dzieci punkty.

Poziom wiedzy i umiejętności wszystkich dzieci był bardzo wysoki. Wszystkie zdały egzamin pozytywnie. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, kiedy jest już ciepło i zbliżają się wakacje, aby nasze pociechy potrafiły poruszać się po drogach i znały przepisy ruchu drogowego. Podczas wakacyjnych dni często będą sięgały po rowery i przemieszczały po terenie miasta. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, będą bezpieczne.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Dzielnicowy zlikwidował planację konopi indyjskiej

Uzyskanie informacji, ustalenie dokładnej lokalizacji, danych sprawcy oraz natychmiastowe sprawdzenie- tak działa dzielnicowy z Posterunku Policji w Trzcielu. Dzięki zaangażowaniu mł. asp. Zbigniewa Stępnia, udało się zlikwidować plantację marihuany i zatrzymać 42-letniego mężczyznę.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu. To on  jest ogniwem łączącym społeczeństwo z Policją, to dzielnicowy pomaga rozwiązywać problemy lub doradza, co zrobić w trudnych sytuacjach lub gdzie zwrócić się o pomoc. Dzięki posterunkom Policji, które są usytuowane na terenach mniejszych gmin, mieszkańcy mają ułatwiony kontakt z policjantami. Nie muszą pokonywać często wielu kilometrów, aby np. zgłosić zawiadomienie o przestępstwie czy wykroczeniu. Natomiast dzięki telefonom komórkowym, w które wyposażeni są wszyscy dzielnicowi, mieszkańcy mogą zadzwonić i poradzić się lub prosić o przyjazd dzielnicowego do domu, jeżeli jest taka konieczność.

Wielkim zaangażowaniem i skutecznością działania wykazał się dzielnicowy z Posterunku Policji w Trzcielu mł. asp. Zbigniew Stępień, który uzyskał informację, że w rejonie miejscowości Rybojady, niedaleko rzeki Obra, może znajdować się plantacja marihuany. Dzielnicowy ustalił dokładną lokalizację i dotarł na miejsce. Nie było to łatwe, ponieważ rośliny ukryte były pomiędzy wysokimi trzcinami. Rośliny były przygotowane do wysadzenia i gdyby nie skuteczność dzielnicowego, za kilka tygodni ich właściciel zbierałby plony. Policjanci w efekcie swoich działań zabezpieczyli 35 sztuk sadzonek oraz zatrzymali mężczyznę, który je uprawiał. 42-latek z Trzciela usłyszał już zarzut z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności. 

Podpalił auto i spowodował straty na 100 tys. zł. Został ustalony i zatrzymany

Podpalił samochód, który doszczętnie spłonął wraz z zawartością. Właściciel oszacował straty na blisko 100 tys. zł. Ustalony i zatrzymany przez policjantów mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

W nocy 11/12 maja policjanci otrzymali zgłoszenie o pożarze pojazdu zaparkowanego przy jednej z ulic w Międzyrzeczu. Na miejsce został skierowany patrol Policji. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że pojazd najprawdopodobniej został podpalony. Płomienie objęły cały pojazd, na szczęście nikt nie ucierpiał a dzięki działaniom strażaków pożar nie zdążył się rozprzestrzenić. Przybyła na miejsce zdarzenia grupa operacyjno-dochodzeniowa, zabezpieczyła ślady, przesłuchała świadków zdarzenia, wykonała oględziny. Na miejsce dotarł również biegły z dziedziny pożarnictwa, który potwierdził, że samochód został podpalony. Właściciel pojazdu wycenił straty na ok. 100 tys. zł. Do pracy przystąpili policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP Międzyrzecz, którzy m.in. ustalali motywy, którymi mógł kierować się sprawca uszkodzenia mienia. Dzięki żmudnej pracy operacyjnej i zaangażowaniu policjantów, udało im się wytypować sprawcę podpalenia. Był nim 42-letni mieszkaniec gminy Międzyrzecz.

Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Międzyrzeczu, zastosował wobec 42-latka środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania oraz poręczenia majątkowego.

Rusza trzecia edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”

Ładna pogoda oraz ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, jak również do rekreacji w wodzie i nad wodą. W takim okresie dochodzi niestety do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom podczas finału VI Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym w dniu 17 maja br., który odbył się we Wrocławiu, Zastępca Komendanta Głównego Policji, mł. insp. Tomasz Szymański zainaugurował trzecią ogólnopolską edycję akcji informacyjno - edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji promowali akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas imprez plenerowych towarzyszących zmaganiom policyjnych wodniaków w Trzebnicy i we Wrocławiu, rozmawiając z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku.

Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2019 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Partnerem w projekcie jak w latach ubiegłych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą ma na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno wśród najmłodszych, jak i osób dorosłych. Akcja będzie realizowana do końca września w miejscach letniego wypoczynku (kolonie, obozy itp.), jak również na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych, a szczególnie zintensyfikowane działania będą na terenach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci przypominać będą wszystkim wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dodatkowym elementem akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 10 września 2019 r.

W ramach projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zarówno MSWiA, jak i Fundacja PZU wspomogą policjantów prowadzących działania profilaktyczne w całym kraju, przekazując materiały promocyjno-edukacyjne dotyczące akcji. Na potrzeby wspomnianych działań opracowanych zostało również 300 tys. kieszonkowych informatorów, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności, 8 tys. plakatów konkursowych oraz 80 tys. naklejek, które otrzymały do dystrybucji komendy wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania jej w trakcie trwającego sezonu letniego.

Zabił psa metalową rurką. Usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 63-latka, który zabił swojego psa metalową rurką. Mężczyzna tłumaczył, że pies był stary, schorowany i chciał mu ulżyć w cierpieniach. Za tego typu przestępstwo mieszkańcowi gminy Przytoczna grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w czwartek 23 maja 2019 roku wieczorem na terenie gminy Przytoczna. Dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, że jeden z mieszkańców niewielkiej wsi, najprawdopodobniej zabił swojego psa i zakopał go na swojej posesji.

Policjanci skierowani na miejsce potwierdzili tą informację. Gospodarz wskazał miejsce, w którym zakopał czworonoga. Mężczyzna tłumaczył, ze pies był stary, schorowany i chciał ulżyć jego cierpieniom, dlatego zabił go za pomocą metalowej rurki, a później zakopał na terenie posesji. O sprawie powiadomiony został Powiatowy Inspektor Weterynarii w Międzyrzeczu, który zabezpieczył zwłoki psa do sekcji.

63-latek został zatrzymany. Usłyszał już zarzut zabicia psa, za co zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Ucieczka z brytyjskiego konwoju, pięć listów gończych – kryminalni zatrzymali 36-letniego poszukiwanego

Międzyrzeccy kryminalni zatrzymali 36-letniego mężczyznę, poszukiwanego pięcioma listami gończymi. Mężczyzna ma do odbycia karę dwóch lat pozbawienia wolności, a w lutym br. uciekł z konwoju na terenie Wielkiej Brytanii. Poszukiwany został już przewieziony do Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie będzie odbywał karę.

Wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców to jedno z ustawowych zadań postawionych przed Policją. Każdego dnia policjanci zatrzymują sprawców przestępstw, stawiając ich przed wymiarem sprawiedliwości, aby zgodnie z prawem odpowiedzieli za swoje czyny. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu od grudnia 2018 roku prowadzili poszukiwania 36-letniego mieszkańca powiatu międzyrzeckiego, który ukrywał się przed organami ścigania. Za mężczyzną wystawiono pięć listów gończych. Miał on na swoim koncie m.in. groźby karalne, oraz naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Policjanci ustalili również, że w lutym b.r. na terenie Wielkiej Brytanii 36-latek wracając z rozprawy sądowej do więzienia, uciekł z konwoju.

Prowadzone działania operacyjne międzyrzeckich policjantów, doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu 36-latka oraz w efekcie jego zatrzymania, do którego doszło w jego rodzinnej miejscowości. Mężczyzna został już przewieziony do Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie spędzi najbliższe dwa lata.

Turniej wiedzy o bezpieczeństwie w Międzyrzeczu

Reprezentanci szkół podstawowych uczestniczyli w powiatowym turnieju wiedzy o bezpieczeństwie pt. „Bezpieczne Wakacje z Lupo”. Uczniowie klas V i VI wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

W piątek 24 maja 2019 roku uczniowie ze szkół podstawowych powiatu międzyrzeckiego uczestniczyli w turnieju pn. „Bezpieczne Wakacje z Lupo” przygotowanym przez międzyrzeckich policjantów. W ramach turnieju przygotowane były trzy konkurencje: miasteczko ruchu drogowego, które uczestnicy pokonywali na rowerze, test wiedzy oraz pierwsza pomoc przedmedyczna.

Była doskonała zabawa. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Okazuje się, że młodzież doskonale zna przepisy ruchu drogowego, zasady bezpiecznych zachowań oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Nagrody do turnieju zostały ufundowane przez następujące gminy: Skwierzyna, Bledzew, Trzciel, Przytoczna, Międzyrzecz oraz Pszczew. Natomiast miasteczko ruchu drogowego udostępniła Pani dyrektor Szkoły podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Nagrody wszystkim uczestnikom wręczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu nadkom. Sławomir Gorący.

W turnieju zwyciężył Olgierd Kmiecik ze Szkoły Podstawowej w Templewie. Drugie miejsce zajął Hubert Fedorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu, natomiast trzecie miejsce zajęła Jagoda Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Wierzbnie. Poziom uczniów był bardzo wyrównany i punktacja w poszczególnych konkurencjach różniła się tylko nieznacznie. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w turnieju oraz gratulujemy.

Uprawa blisko 1200 sadzonek konopi indyjskich zlikwidowana – wspólna akcja policjantów z Międzyrzecza i CBŚP

Policjanci zlikwidowali uprawę konopi indyjskich. W niewielkim pomieszczeniu piwnicznym, przy wykorzystaniu specjalnych lamp oraz systemu wentylacyjnego, 48-latek uprawiał aż 1180 sztuk sadzonek. Za uprawę oraz usiłowanie wprowadzenia do obrotu znacznej ilości narkotyków mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował mężczyznę na okres trzech miesięcy.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa Wlkp. pracowali nad sprawą narkotykową na terenie powiatu międzyrzeckiego. Kilkutygodniowe rozpoznanie, analiza zebranych informacji i materiałów oraz wszechstronne działania operacyjne, przyniosły efekty. Policjanci ustalili miejsce, w którym mieszkaniec gminy Międzyrzecz uprawiał krzewy konopi indyjskich. Po wejściu do wytypowanego miejsca, okazało się 48-letni mężczyzna wyposażył piwnicę budynku jednorodzinnego w specjalne lampy oraz wentylację i ogrzewanie tak, aby zapewnić warunki były odpowiednie do wzrostu roślin. Policjanci w niewielkim pomieszczeniu zabezpieczyli 1180 sadzonek konopi, gotowych do wysadzenia w innym miejscu.

Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał dwa zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Odpowie za uprawę ziela konopi uraz usiłowanie wprowadzenia do obrotu znacznej ilości narkotyków, za co może mu grozić kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował mężczyznę na okres trzech miesięcy.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment